Χρόνια Πολλά!

Ευχές.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36635
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από toula »

Ευχαριστώ τον Αποστόλη που με συμπεριέλαβε στην λίστα με τους εορτάζοντες αλλά θέλω να υπενθυμίσω ότι κανονικά από μικρό παιδί γιορτάζω στην εορτή των Εισοδίων της Θεοτόκου στις 21 Νοεμβρίου. Όσοι όμως δεν το γνωρίζουν και μου εύχονται τώρα Χρόνια Πολλά, τα δέχομαι ευχαρίστως γιατί θεωρώ ότι είναι τιμή να εορτάζουμε και στην τόσο μεγάλη γιορτή της Κοιμήσεως της Παναγίας μας !!! :smile: :smile: :smile:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25051
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από aposal »

Οι ελεύθερες γιορτάζουν τα εισόδια και οι νυμφευμένες την κοίμηση!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36635
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από toula »

aposal έγραψε:Οι ελεύθερες γιορτάζουν τα εισόδια και οι νυμφευμένες την κοίμηση!
Στο χωριό μας το Λάχι, 2 χιλιόμετρα έξω από την Νεάπολη της Λακωνίας, απ' όπου έχουμε καταγωγή, υπήρχε παλαιότερα ένα μικρό εκκλησάκι της Παναγίας που γιόρταζε τα Εισόδια. Όλο το χωριό (Μαρίες, Παναγιώτες, Παναγιώτηδες) πάσης ηλικίας και καταστάσεως (ελεύθερες/παντρεμένες)για να τιμήσουν και να γιορτάζουν το εκκλησάκι γιόρταζαν τότε και γιορτάζουν όλοι τότε μέχρι τις μέρες μας. Η μακαρίτισα η γιαγιά μου ήταν ταμένη στην Παναγία σε εκείνο το εκκλησάκι από την γέννησή της, γι΄αυτό και την βάπτισαν Παναγιώτα ! Εφόσον λοιπόν η γιαγιά μου, που πήρα το όνομά της γιόρταζε τα Εισόδια μέχρι το τέλος της ζωής της (στα 80 χρόνια της), γιορτάζω και εγώ τότε !!! :smile: :smile: :smile:
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από stathis73 »

toula έγραψε:
aposal έγραψε:Οι ελεύθερες γιορτάζουν τα εισόδια και οι νυμφευμένες την κοίμηση!
Στο χωριό μας το Λάχι, 2 χιλιόμετρα έξω από την Νεάπολη της Λακωνίας, απ' όπου έχουμε καταγωγή, υπήρχε παλαιότερα ένα μικρό εκκλησάκι της Παναγίας που γιόρταζε τα Εισόδια. Όλο το χωριό (Μαρίες, Παναγιώτες, Παναγιώτηδες) πάσης ηλικίας και καταστάσεως (ελεύθερες/παντρεμένες)για να τιμήσουν και να γιορτάζουν το εκκλησάκι γιόρταζαν τότε και γιορτάζουν όλοι τότε μέχρι τις μέρες μας. Η μακαρίτισα η γιαγιά μου ήταν ταμένη στην Παναγία σε εκείνο το εκκλησάκι από την γέννησή της, γι΄αυτό και την βάπτισαν Παναγιώτα ! Εφόσον λοιπόν η γιαγιά μου, που πήρα το όνομά της γιόρταζε τα Εισόδια μέχρι το τέλος της ζωής της (στα 80 χρόνια της), γιορτάζω και εγώ τότε !!! :smile: :smile: :smile:

Ετσι Παναγιώτα παιδί μου. :8 ...................Παναγιώτα και οχι τουλα. :mrgreen: :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25051
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από aposal »

Το χωριό σου Παναγιώτα μήπως βρίσκεται στην Πελοπόννησο;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36635
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από toula »

stathis73 έγραψε:
toula έγραψε:
aposal έγραψε:Οι ελεύθερες γιορτάζουν τα εισόδια και οι νυμφευμένες την κοίμηση!
Στο χωριό μας το Λάχι, 2 χιλιόμετρα έξω από την Νεάπολη της Λακωνίας, απ' όπου έχουμε καταγωγή, υπήρχε παλαιότερα ένα μικρό εκκλησάκι της Παναγίας που γιόρταζε τα Εισόδια. Όλο το χωριό (Μαρίες, Παναγιώτες, Παναγιώτηδες) πάσης ηλικίας και καταστάσεως (ελεύθερες/παντρεμένες)για να τιμήσουν και να γιορτάζουν το εκκλησάκι γιόρταζαν τότε και γιορτάζουν όλοι τότε μέχρι τις μέρες μας. Η μακαρίτισα η γιαγιά μου ήταν ταμένη στην Παναγία σε εκείνο το εκκλησάκι από την γέννησή της, γι΄αυτό και την βάπτισαν Παναγιώτα ! Εφόσον λοιπόν η γιαγιά μου, που πήρα το όνομά της γιόρταζε τα Εισόδια μέχρι το τέλος της ζωής της (στα 80 χρόνια της), γιορτάζω και εγώ τότε !!! :smile: :smile: :smile:

Ετσι Παναγιώτα παιδί μου. :8 ...................Παναγιώτα και οχι τουλα. :mrgreen: :wink:
Eπίσης, ξέχασα να πω ότι στην Λακωνία, τις Παναγιώτες τις λένε Ποτούλες ! Η γιαγιά μου λεγόταν Ποτούλα μετά την βάπτισή της και επειδή έμενε μαζί μας στο ίδιο σπίτι ήταν η γιαγιά Ποτούλα απ΄τη μιά και η μικρή Τούλα από την άλλη. Όταν πηγαίνω στην Νεάπολη, είναι πολλοί αυτοί που θυμούνται την γιαγιά μου και με φωνάζουν και εμένα Ποτούλα και εγώ ομολογώ ότι καμαρώνω !!! :smile: :smile: :smile:
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36635
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από toula »

aposal έγραψε:Το χωριό σου Παναγιώτα μήπως βρίσκεται στην Πελοπόννησο;
Το χωριό μου Αποστόλη βρίσκεται στην Πελοπόννησο, στον Νομό Λακωνίας, 2 χιλιόμετρα έξω από την Νεάπολη που μένει ο Παναγιώτης μας !!! Είναι πολύ όμορφο, αμφιθεατρικά χτισμένο με υπέροχη θέα στον Λακωνικό κόλπο. Αν δεν με πιστεύετε ρωτήστε και τον Παναγιώτη να σας πει για τις ομορφιές του χωριού μας !!! :smile:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25051
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από aposal »

Το φοβόμουνα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Έψαξα φιλότιμα να βρω τα μέλη μας που γιόρταζαν προχθές και να τα ευχηθώ χρόνια πολλά! Τελικά, μαζί με τις Δέσποινες βρήκα 23 (!) μέλη, τα περισσότερα από τα οποία έχουν "χαθεί", αλλά τους ευχόμαστε ο Θεός να είναι ΠΑΝΤΑ μαζί τους!
Καλόν αγώνα αδελφοί μου και καλόν Παράδεισο σας εύχομαι, τόσο για σας προσωπικά, όσο και για τις οικογένειές σας αλλά και για όλα τα πρόσωπα που αγαπάτε!
Πιθανόν να έχω παραλείψει κάποια αονόματα, να με συγχωρείτε γιατί ήδη έχω συμπληρώσει μισό αιώνα ζωής.

Οι εορτάζοντες:

1. Batmanidou – Δέσποινα μένει στη Γερμανία
2. Des – Δέσποινα
3. Gol – Δέσποινα από την Αθήνα
4. magdalini – Μαρία από χωριό των Χανίων
5. mariagr – Μαρία. Ασχολείται με παροχή υπηρεσιών
6. mariagz – Μαρία. Εύχομαι να έχει βρει το δρόμο της μέσα από την ταλαιπωρία του γιου της Ιωάννου – Προδρόμου.
7. Tom1 – Μαρία
8. Μαρία Θεσσαλονίκη. Μαθήτρια γ΄ λυκείου τον Γενάρη του 2009. Εύχομαι να σπουδάζει τώρα.
9. ψυχούλα
10. mariatzela – Μαριάτζελα (δεν είμαι σίγουρος ότι γιόρταζε προχθές) Αρχιτέκτων.
11. Mario – Μάριος από Πεύκη.
12. mrszs – Μάριος
13. tkots ή toula – H γνωστή σε όλους μας Παναγιώτα.
14. kles – Παναγιώτης από Κυκλάδες, πατέρα 4 παιδιών
15. kolpan – Παναγιώτης από Κάρυστο
16. panagiotispy – Παναγιώτης ο αρχηγός των εξορμήσεών μας στο ΑΟ
17. panos0 – Παναγιώτης
18. panosgreece – Παναγιώτης από Αρτάκη
19. panosvolos – Παναγιώτης από Βόλο
20. paroikos – Παναγιώτης, πτυχιούχος Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ
21. xalkidon – Παναγιώτης. Γιορτάζει της Ζωοδόχου Πηγής, αλλά δέχεται τα χρόνια πολλά και τον Δεκαπενταύγουστο.
22. Panosss23 – Παναγιώτης
23. ΜΙΧΣ – Νεοεισελθών μέλος, αγνώστης ταυτότητας, αλλά μη ιπταμένη. Ένα αεράκι ανωτερότητος λόγω προτέρου έντιμου βίου στο LA το έχουμε…



Χρόνια πολλά καλή μετάνοια καλό παράδεισο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Χρόνια Πολλά!

Δημοσίευση από gkou »

Χρόνια πολλά κι ευλογημένα στο Μαράκι , στον Παναγιώτη (panagiotispy), στην Τούλα, στον panosgreece και σε όλους-ες τους/τις εορτάζοντες-ουσες!!! Καλή Παναγιά να έχουμε αδέλφια μου!!! :25
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρόνια Πολλά”