Ο Γιωργάκης από το Θιβέτ

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Ο Γιωργάκης από το Θιβέτ

Δημοσίευση από ntinoula »

Ηρθε στο Αγιον Ορος και γυριζε στα μοναστηρια ενας νεος ηλικιας 16-17 χρονων, ο Γιωργακης.
Απο ηλικιας τριων ετων οι γονεις του τον εβαλαν σε βουδιστικο μοναστηρι στο Θιβετ.
Προχωρησε πολυ στην Γιογκα, εγινε τελειος μαγος, μπορουσε να καλη οποιον δαιμονα ηθελε.
Ειχε μαυρη ζωνη και ηξερε τελεια καρατε. Με τη δυναμη του Σατανα εκανε επιδειξεις που προξενουσαν εντυπωση.
Χτυπουσε με το χερι του μεγαλες πετρες και εσπαζαν σαν καρυδια. Μπορουσε να διαβαζη κλειστα βιβλια.
Εσπαζε στην παλαμη του φουντουκια, επεφταν κατω τα τσοφλια και οι καρποι εμεναν κολλημενοι στο χερι του.
Καποιοι μοναχοι εφεραν τον Γιωργακη στον Γεροντα για να τον βοηθηση. Ρωτησε τον γεροντα, τι δυναμεις ειχε και τι μπορουσε να κανη.
Απαντησε οτι ο ιδιος δεν εχει καμμια δυναμη και οτι ολη η δυναμη ειναι του θεου.
Ο γιωργακης θελοντας να επιδειξη την δυναμη του συγκεντρωσε το βλεμμα του σε μια μεγαλη πετρα που ηταν σε αποσταση και η πετρα εγινε θρυψαλα.
Τοτε ο γεροντας σταυρωσε μια μικρη πετρα και του ειπε να την σπαση και αυτη. Αυτος συγκεντρωθηκε, εκανε τα μαγικα του, αλλα δεν καταφερε να την σπαση.
Τοτε αρχισε να τρεμη, και οι σατανικες δυναμεις, που νομιζε οτι ελεγχε, μη μπορωντας να σπασουν την πετρα, στραφηκαν εναντιον του και τον εκσφενδονισαν στην αλλη οχθη του ρεματος.
Ο γεροντας τον μαζεψε σε αθλια κατασταση.
Αλλη φορα, διηγηθηκε ο γεροντας, ενω συζητουσαμε, ξαφνικα σηκωθηκε, μου επιασε τα χερια και μου τα γυρισε προς τα πισω. "Αν μπορη,ας ερθη να σ'ελευθερωση ο χατζεφεντης", μου ειπε.
Το αισθανθηκα σαν βλασφημια. Κουνησα ετσι λιγο τα χερια μου και τιναχθηκε περα. Μετα σαν αντιδραση πηδησε ψηλα και πηγε να με χτυπηση με το ποδι του, αλλα το ποδι του σταματησε κοντα στο προσωπο μου, σαν να βρηκε ενα αορατο εμποδιο! Με φυλαξε ο θεος.
Τη νυχτα τον κρατησα και κοιμηθηκε στο κελλι μου. Οι δαιμονες τον εσυραν μεχρι κατω στον λακκο και τον εδειραν για την αποτυχια του. Το πρωι σε κακη κατασταση, τραυματισμενος, γεματος αγκαθια και χωματα, ωμολογουσε "Με εδειρε ο Σατανας,γιατι δεν μπορεσα να σε νικησω".
Επεισε τον γιωργακη να του φερη τα μαγικα του βιβλια και τα εκαψε.
Ο γεροντας τον κρατησε λιγο κοντα του και τον βοηθησε, οσο εκανε υπακοη. Ενδιαφερθηκε να μαθη, αν ειναι βαπτισμενος, και μαλιστα εμαθε και σε ποια εκκλησια ειχε βαπτισθη.
Ο γιωργακης συγκλονισμενος απο την δυναμη και την χαρι του γεροντα, επιθυμουσε να γινη μοναχος αλλα δεν μπορεσε.
Ο γεροντας χρησιμοποιουσε την περιπτωση του γιωργακη για να αποδειξη ποσο μεγαλη ειναι η πλανη αυτων που νομιζουν οτι ολες οι θρησκειες ειναι ιδιες, ολες τον ιδιο Θεο πιστευουν, και οτι δεν διαφερουν οι θιβετιανοι μοναχοι απο τους Ορθοδοξους.

" ΒΙΟΣ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΙΣΙΟΥ ΤΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ "
ΤΟΥ Ιερομοναχου Ισαακ, ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ
Κεφαλαιο ΙΑ-Σελιδα 234
Ιερον Ησυχαστηριον Αγιος Ιωαννης ο Προδρομος 63088
Μεταμορφωση Χαλκιδικης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntinoula την Κυρ Δεκ 10, 2006 8:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Re: Ο Γιωργάκης από το Θιβέτ

Δημοσίευση από stratos »

ntinoula έγραψε:επιθυμουσε να γινη μοναχος αλλα δεν μπορεσε.
γιατι αραγε;
ειμαι περιεργος να μαθαινα γιατι;
Εικόνα
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Εχω ακουσει οτι εχει γινει τελικα μοναχος και αυτη τη στιγμη βρισκεται στο Ορος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”