Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν από μικρός έχεις μάθει να ζεις στην ηδονή της γκρίνιας, τότε όλο τον κόσμο να σου χαρίσουν εσύ πάλι θα διαμαρτύρεσαι για την μαύρη σου την μοίρα. Δεν αντέχεις την αγάπη γιατί σε φοβίζει και σε αγχώνει. Νιώθεις την αγάπη να σε πιέζει, να σε δεσμεύει. Γιατί μέχρι σήμερα στην ζωή σου, έχεις παίξει τον ρόλο του ανθρώπου που δεν τον αγάπησε κανείς και όλοι τον αδίκησαν. Μέσα από αυτόν τον ρόλο, έμαθες να συνδέεσαι να ζεις και να υπάρχεις. Οπότε μέσα σου διερωτάσαι, «Τώρα δεν θα είμαι πια αδύναμη; Τώρα με αγάπησαν ε; Μου έδωσαν και μου πρόσφεραν και πρέπει και εγώ να ανταποκριθώ; Πρέπει κάτι και εγώ να δώσω και να χάσω ε; Μα εγώ μέχρι σήμερα μόνο ζητούσα και έπαιρνα. Τώρα πρέπει να δώσω; Δηλαδή τώρα δεν έχω καμία δικαιολογία για τα λάθη και τα πάθη μου;». Πολλές φορές δεν θέλουμε το θαύμα της αγάπης στην ζωή μας, γιατί η αγάπη σημαίνει ευθύνη και θυσία. Σημαίνει ωριμότητα απέναντι στην ζωή και την ευτυχία. Και η «ευτυχία δεν χαρίζεται αλλά κερδίζεται», έχει κόστος το οποίο όμως δεν είναι όλοι έτοιμοι να το πληρώσουν γιατί έμαθαν στην τσάμπα κλάψα….

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ευτυχισμένος είναι εκείνος που βρίσκεται κοντά στο Θεό, έστω κι αν ζει σε ένα βράχο».
Γερ. Αμφιλόχιος Μακρής
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να κτίζεις καριέρα μέσα στην Εκκλησία βασιζόμενος στην καλλιέργεια του φανατισμού και του ζηλωτισμού φορώντας την προβιά της ευλάβειας και του ορθοδόξου φρονήματος είναι ότι πιο πρόστυχο και ανήθικο.
---------------------------
Μέσα στην Εκκλησία καλούμαστε να γκρεμίσουμε το εγώ μας, ειδικά εμείς οι ιερείς· καλούμαστε να οδηγούμε τον πιστό λαό στον Χριστό και όχι να τον προσκολλάμε στο πρόσωπό μας· καλούμαστε να ειρηνεύουμε τον ποίμνιο και όχι να το τρομοκρατούμε· καλούμαστε να ορθοτομούμε τον λόγο της Αληθείας και όχι να βυθομετρούμε την "ορθοδοξότητα" του καθενός!
---------------------------
Μα φταίει και ο λαός που πάσχει από γεροντολατρεία και αδιακρισία. Φταίει ο λαός που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον καριερίστα από τον ποιμένα. Νομίζει ότι επειδή κάποιος ελέγχει το "κακό", ελέγχει δεσποτάδες, ελέγχει την διοίκηση...είναι και καλός ποιμένας. Όχι. Ένας καριερίστας είναι που είδε ότι υπάρχουν προοπτικές ανάδειξής του σε "εκκλησιαστικό παράγοντα" μέσα από τον αντίχριστο ζηλωτισμό, μέσα από τον έλεγχο των άλλων, μέσα από την κατάκριση, μέσα από την εμπάθεια. Γι'αυτό και πολλοί χριστιανοί ενδίδουν σε τέτοιες "ποιμαντικές μέριμνες". Γιατί άλλοι είναι οι κακοί, όχι οι ίδιοι. Άλλοι κάνουνε λάθος, οι ίδιοι είναι οι σωστοί, οι αλάνθαστοι.
Είναι πιο βολικό να κρίνεις παρά να κρίνεσαι. Γι'αυτό και ο ζηλωτισμός είναι της μόδας.
---------------------------
Και κάπου εδώ... (εάν διαβάσει το κείμενο αυτό κάποιος που έχει την μύγα) ...ο καριερίστας θα αφήσει τα πνευματικά του τέκνα να μιλήσουνε γι'αυτόν. Να βρίσουν. Να αφορίσουν. Αυτός θα σιωπήσει. Γιατί τώρα, ξέρει καλά, ότι είναι πιο συμφέρον για αυτόν να το παίξει ταπεινός, να βάλει την προβιά της ψευτοαρετής και να αφήσει να εξουθενώσουν τους αντιπάλους του, τα παιδιά του, οι οπαδοί του...
---------------------------
Και όλα αυτά τα γράφω με πόνο. Πραγματικά. Γιατί όντως είναι λυπηρό να βλέπεις ανθρώπους που βρίζουνε στο όνομα του Χριστού, ανθρώπους να χυδαιολογούν στο όνομα της Ορθοδοξίας, ανθρώπους να αμαρτάνουν στο όνομα της Αλήθειας.
Υ.Γ. Εορτή των Εισοδίων της Υπεραγίας Θεοτόκου: ας εισέλθουμε εις το ταμείον μας, στο κελάκι μας, στο δωμάτιό μας κι ας κλάψουμε για τις αμαρτίες μας, ας προσευχηθούμε ο Κύριος να μας δώσει φωτισμό και διάκριση. Ας εισέλθουμε και εμείς στα ενδότερα του καταπετάσματος του "άξιου" εαυτού μας...κι ας τον ελέγξουμε ώστε η αυτογνωσία να απομακρύνει την πλάνη της αξιότητάς μας· με αυτομεμψία να γκερμίσουμε τον "ορθόδοξο καριερίστα" που κρύβουμε μέσα μας και εν μετανοία και ταπείνωση να ζήσουμε τον υπόλοιπο χρόνο της ζωής μας.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ερευνώντας τον εαυτό μας για το αν τελικά είμαστε στο δρόμο του Χριστού ή όχι υπάρχει μία βασική κατάσταση που πρέπει ειλικρινά να προσεγγίσουμε. Πώς αντιδρούμε όταν μας αδικήσουν; Από την απάντηση που βιώνει η καρδιά μας στην αδικία μπορούμε να καταλάβουμε κατα πόσο τελικά ζούμε κατα μίμηση του Χριστού ή όχι.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Θεωρώ βασικό αρχιερατικό μου καθήκον να κηρύττω παντού και πάντα τον Χριστό».
Αγ. Λουκάς Αρχιεπ. Συμφερουπόλεως
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Που και που άφηνε το λάθος να τρυπώνει στην ζωή σου. Αλλά ξέρεις ε; Δίχως να το πνίγεις σε ατελείωτα «γιατί» και «πως». Άλλωστε τα ωραιότερα ταξίδια της ψυχής ξεκίνησαν από μεγάλα λάθη….

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ήρθε κάποιος κύριος στο ναό τις προάλλες και πάνω στην συζήτηση που είχαμε μου λέγει "κοιτάξε πάτερ, εσένα είναι η δουλειά σου να ασχολείσαι με αυτά που είπε ο Χριστός κτλ." θέλοντας να δικαιολογήσει την δική του αμάθεια ή ημιμάθεια για την Ορθόδοξη πίστη μας.
------------------------
Αυτός ο λόγος του όμως με έκανε να αναρωτηθώ. Άραγε, ο Χριστός για εμάς τους ιερείς είναι απλά η δουλειά μας ή η ζωή μας; Αλλά νομίζω αυτό θα πρέπει να το αναρωτηθούμε και ως πιστοί. Άραγε ο Χριστός είναι το χόμπι μας ή η ζωή μας;
------------------------
Εάν θεωρούμε ότι ο Χριστός είναι κάτι το δευτερεύον τότε φυσικά και θα δικαιολογούμε την αδιαφορία μας ως προς τα θέματα της πίστεώς μας. Αυτό το διαπιστώνουμε από τους χριστιανούς που ενώ λένε ότι πιστεύουν δεν ξέρουν ουσιαστικά σε Ποιον πιστεύουν και γι'αυτό δεν πιστεύουν και οθρόδοξα. Ο καθένας καταντά να πιστεύει με τον δικό του τρόπο, σύμφωνα με αυτά που έμαθε τυχαία ή άκουσε ή διάβασε. "Δεν βαριέσαι...δεν χάθηκε και ο κόσμος εάν δεν το ξέρω αυτό ή το άλλο", λένε για τα θέματα της πίστης. Δεν καταλαβαίνουν ότι όντως "δεν χάθηκε ο κόσμος", αλλά θα χαθούνε οι ίδιοι αιωνίως εάν εξακολουθούνε -κατ'επιλογήν τους- να ζούνε στα χαμένα.
------------------------
Δηλαδή δεν παίρνουμε το θέμα την πίστη μας στα σοβαρά. Δηλαδή δεν παίρνουμε τον Χριστό στα σοβαρά.
Ο Χριστός δεν πρέπει να είναι ούτε η δουλειά μας, ούτε το χόμπι μας· αλλά να είναι η αναπνοή μας, η ζωή μας.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν το λιοντάρι βρυχάται, όλα τ΄άγρια ζώα τα τρέπει σε φυγή.

Όταν ο Άγιος ομιλεί, από παντού εκδιώκει τους δαίμονες.

Ιερός Χρυσόστομος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ!

Περιμένεις μέρες, μήνες, χρόνια, σε ένα στημένο ραντεβού. Δεν ήρθε ακόμη. Δεν φάνηκε. Άργησε πολύ, τόσο που μάτωσαν τα μάτια στην αναμονή, τόσο που ράγισε η καρδιά στην προσμονή. Θα στο πω εγώ κι ας πονέσεις. Δεν θα έρθει… Μην περιμένεις…

Όχι γιατί σε απορρίπτει. Αλλά γιατί δεν μπορεί να έρθει. Δε στο υποσχέθηκε, ποτέ. Εσύ το φαντάστηκες, εσύ είχες ανάγκη να το πιστέψεις.

Δεν θα έρθει ποτέ εκείνος ο εαυτός που περιμένεις χρόνια στο ραντεβού.

Δεν θα έρθει ποτέ η μέρα όπου θα εμφανιστεί εντός σου ένας εαυτός καλοντυμένος, τέλειος, άψογος, αναμάρτητος, αψεγάδιαστος. Όχι δεν θα ‘ρθει. Δεν μπορεί να έρθει, γιατί απλά δεν υπάρχει.

Το ξέρω, στο είπαν, το άκουσες, το ήθελες και εσύ κατά βάθος, σαν άλλοθι σαν δικαιολογία, για να μην ξεκινήσεις ποτέ το ταξίδι. Ίσως κάποιοι που παίζουν με τις καρδιές των άλλων, να στο υποσχέθηκαν.

Ξέχασε τους όλους. Και πάρε την απόφαση εσύ να τον βρεις. Εσύ να τον αγαπήσεις. Εσύ βαθιά να τον συγχωρήσεις. Έτσι όπως είναι, άσχημος, κουρασμένος, ταλαιπωρημένος, δυσκολεμένος και αμαρτωλός. Δώσε το φιλί της αποδοχής, όπως ο Χριστός σε κάθε μη αξιαγάπητο.

Ξεκίνα την διαδρομή, κι ας μην νιώθεις έτοιμος. Κι ας μην νιώθεις τέλειος, καλός και φοβερός.

Δεν σε κάνει άσχημο η πτώση αλλά η αλαζονεία της τελειότητας. Δεν σε κατακρίνει το λάθος, αλλά η εμμονή και επιμονή σε αυτό.

Μην περιμένεις πρώτα να νιώσεις για να δώσεις. Μην περιμένεις πρώτα να έρθει για να πας, μην περιμένεις να νιώσεις καλά και τέλεια για να ζήσεις.

Είναι ψέμα αυτό του νου σου. Μια φυγή του ψυχισμού σου. Ένα παιγνίδι του μυαλού σου.

Σώπασε με προσευχή και ελπίδα. Ξεκίνα να βαδίζεις.

«Μα δεν ξέρω το δρόμο…» θα πεις. Ας μην τον γνωρίζεις δεν χρειάζεται. Όταν περπατάς ανοίγονται οι δρόμοι και βλέπεις παντού να ξεπροβάλουν μονοπάτια.

Εσύ απλά μην περιμένεις να νιώσεις έτοιμος για να ξεκινήσεις, είναι παγίδα, ξεκίνα και ο δρόμος θα σε διδάξει.

π. Λίβυος

πηγή: vimaorthodoxias.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35853
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να κοιτάς μπροστά με ελπίδα στον Θεό.
Κάνε αυτό που μπορείς και άσε τον Θεό να συμπληρώσει αυτό που δεν μπορείς.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”