Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Οἱ Προφῆται ὡς εἶδον, οἱ Ἀπόστολοι ὡς ἐδίδαξαν, ἡ Ἐκκλησία ὡς παρέλαβεν, οἱ Διδάσκαλοι ὡς ἐδογμάτισαν, ἡ Οἰκουμένη ὡς συμπεφώνηκεν, ἡ Χάρις ὡς ἔλαμψεν, ἡ Αλήθεια ὡς ἀποδέδεικται, τὸ ψεῦδος ὡς ἀπελήλαται, ἡ σοφία ὡς ἐπαρρησιάσατο, ὁ Χριστὸς ὡς ἑβράβευσεν,
ΟΥΤΩ φρονοῦμεν, ΟΥΤΩ λαλοῦμεν, ΟΥΤΩ κηρύσσομεν Χριστόν τὸν ἀληθινὸν Θεὸν ἡμῶν, καὶ τοὺς Αὐτοῦ Ἁγίους ἐν λόγοις τιμῶντες, ἐν συγγραφαῖς, ἐν νοήμασιν, ἐν θυσίαις, ἐν Ναοῖς, ἐν Εἰκονίσμασι, τὸν μὲν ὡς Θεὸν καὶ Δεσπότην προσκυνοῦντες καὶ σέβοντες, τοὺς δὲ δια τὸν κοινὸν Δεσπότην ὡς Αὐτοῦ γνησίους θεράποντας τιμῶντες καὶ τὴν κατὰ σχέσιν προσκύνησιν ἀπονέμονες.
Αὕτη ἡ πίστις τῶν Ἀποστόλων, αὕτη ἡ πίστις τῶν Πατέρων, αὕτη ἡ πίστις τῶν Ὀρθοδόξων, ΑΥΤΗ ἡ πίστις τὴν Οἰκουμένην ἐστήριξεν."
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Για την κα. Μελέτη όποιος μιλάει δημόσια για Εκκλησία , Ιερά Μυστήρια, αμαρτία και γενικά πνευματικά θέματα που αφορούν την Ορθόδοξη πίστη πρέπει να τον δει γιατρός.
Κατρακύλα και παρακμή. . . . .
Μαύρο πρόβατο ο κ. Αναδιώτης διότι μιλάει δημόσια για την Εκκλησία. Αν έλεγε ότι κάνει yoga ή ότι "διαβάσει" μαγικές σκόνες θα ήταν προοδευτικός. Όταν όμως αναφέρεις ότι πηγαίνεις στην Εκκλησία και είσαι μέτοχος των Αγίων Μυστηρίων τότε είσαι σκοταδιστής και Μεσαιωνικός.
Για την κα. Μελέτη αμαρτία είναι μόνο ο φόνος. Προσέξτε τι ακριβώς αναφέρει : "«Εισπράττω ότι έχει μία νεύρωση με τις αμαρτίες. Δηλαδή η αμαρτία δεν είναι απαραίτητα κακή γιατί στη ζωή μας έχουμε έρθει για να κάνουμε και τα λάθη μας και τις κακές επιλογές μας για να πάμε ένα βήμα παρακάτω. Δε μπορώ να βαφτίσω αμαρτία στη ζωή κάτι, εκτός αν σκοτώσεις έναν άνθρωπο» ανέφερε σε άλλο σημείο η Ελεονώρα Μελέτη."
Αυτό αγαπητοί μου είναι το νέο Ευαγγέλιο. Δεν υπάρχει αμαρτία, και ο Θεός είναι ένας αόρατος αγαπούλης εκεί ψηλά και τίποτα περισσότερο.
Ζούμε φοβερά πράγματα...
Κλείστε τις τηλεοράσεις ! και γενικά επιλεκτική ανάγνωση...
Προσοχή ...
π.Σπυρίδων Σκουτής - euxh .gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ας προσέξουμε λίγο της λεπτομέρειες αυτής της είδησης..
“Η Nike τοποθέτησε στο πίσω μέρος της φανέλας τον Σταυρό του Αγίου Γεωργίου που βρίσκεται στη σημαία της χώρας και χρησιμοποίησε νέα χρώματα, που θυμίζουν εκείνα της αμφιφυλόφιλης σημαίας υπερηφάνειας. Αποχρώσεις του μωβ, του μπλε και του κόκκινου επιστρατεύτηκαν για το αγγλικό σύμβολο, αντί του παραδοσιακού κόκκινου σε λευκό φόντο, με συνέπεια να διχαστεί ο ποδοσφαιρικός και όχι μόνο κόσμος.
Ο πρωθυπουργός της χώρας, Ρίσι Σουνάκ, αποτελεί το πιο τρανό παράδειγμα, αφού υποστήριξε ότι προτιμούσε τον αυθεντικό σταυρό: "Για τις εθνικές σημαίες μας, δεν πρέπει να τις πειράζουμε, επειδή αποτελούν πηγή περηφάνειας, ταυτότητας, του ποιοι είμαστε και είναι τέλειες όπως είναι".

Δείτε λίγο τις λεπτομέρειες. Αλλαγή χρωμάτων του Σταυρού (που θύμιζαν λίγο eκείνα της αμφιφυλόφιλης σημαίας υπερηφάνειας) από τη σημαία και έγινε χαμός στην Αγγλία σε σημείο να υποστηρίξει τον αυθεντικό σταυρό ο πρωθυπουργός της χώρας Ρίσι Σούνακ. Πού; Στην Αγγλία!!! Εδώ καίμε τη σημαία , την κάνουμε κουρελόχαρτο ή με ροζ χρωματάκια όπου τα ονομάζουμε τέχνη και στην Αγγλία για αλλαγή του χρώματος του Σταυρού σε αθλητική εμφάνιση έγινε χαμός.
Τι ζούμε ; Να μας κάνουνε μαθήματα οι Άγγλοι….
π.Σπυρίδων Σκουτής – euxh .gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο άγιος Πατήρ ημών Ιωάννης Καλαΐδης - Ένας ανάργυρος του Θεού!
Ο άγιος πατέρας μας Ιωάννης ενώ ήταν οικογενειάρχης, δεν είχε καλή σχέση με τα χρήματα! Την οικογένειά του την "κρατούσε" η πρόνοια του Θεού και μια μικρή σύνταξη που έπαιρνε η πρεσβυτέρα. Τον μισθό που έπαιρνε ως ιερέας τον μοίραζε σε ελεημοσύνες! Σύμφωνα με τις μαρτυρίες των μελών της οικογένειάς του, όταν του τελείωναν τα χρήματα έβρισκε άλλα μέσα στα ρούχα του, για να συνεχίσει έτσι το φιλανθρωπικό του έργο! Όταν έχτιζε το σπίτι του και ήταν ημιτελές, χρειαζόταν δέκα χιλιάδες ευρώ για να ολοκληρωθεί. Του τα έδωσε μία γυναίκα, χωρίς να γνωρίζει το πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο άγιος Πατέρας. Η Θεία Πρόνοια ήταν ξεκάθαρη! Δεν κοιμήθηκε όμως όλη τη νύχτα και τα ξημερώματα πήγε στον ναό και τα έριξε στο παγκάρι! Ένιωθε μάλιστα βάρος που πληρωνόταν για τα ιερατικά του καθήκοντα και έλεγε στα μέλη της οικογένειάς του: " Πώς είναι δυνατόν να πληρώνομαι για τον Θεό που υπηρετώ; " Όταν συνταξιοδοτήθηκε, όπως έπαιρνε την σύνταξή του, έτσι και την μοίραζε! Ενώ είχε ένα σωρό ελλείψεις, συνέχισε να δίνει τα χρήματα που έπαιρνε σε ελεημοσύνες και ό,τι περίσσευε το έδινε στα παιδιά του και τα εγγόνια του!
Κάποτε τον ρώτησα πώς μπορούσε να δέχεται όλον αυτόν τον κόσμο στην οικία του, συνεχώς και χωρίς όρια, και μου είπε: " Παιδί μου αυτό είναι υποχρέωσή μου γιατί παίρνω μισθό από το κράτος "!
Η αυταπάρνηση και η αυτοθυσία του για τον λαό του Θεού, σε βάρος κυρίως της οικογένειάς του, τον έκαναν να ξεχωρίζει στην συνείδηση των πιστών, για τους οποίους είναι ένας Άγιος!
Να έχουμε την αγία ευχή του! Αμήν!
Τσεσμετζής Μιλτιάδης - εκπαιδευτικός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

🌿Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης.!
Άγιος Νικόλαος Πλανάς.!🌿
Διά πάσαν ιεροπραξίαν αν τού δώσης μίαν δραχμήν, ή πενήντα λεπτά, ή μίαν δεκάραν, τα παίρνει. Αν δεν τού δώσης τίποτε, δεν ζητεί..
Διά τρεις δραχμάς εκτελεί παννύχιον Ακολουθίαν.. Λειτουργίαν.. Απόδειπνον.. Εσπερινόν.. Όρθρον.. Ώρας.. Λειτουργίαν.. Το όλον διαρκεί εννέα ώρας.. Αν τού δώσης μόνο δύο δραχμάς, δεν παραπονείται.. Κάθε ψυχοχάρτι, φέρον τα μνημονευτέα ονόματα των τεθνεώτων, αφού άπαξ τού το δώσης, το κρατεί διά πάντοτε.. Επί δύο, τρία έτη εξακολουθεί να μνημονεύη τα ονόματα.. Εις κάθε προσκομιδήν μνημονεύει δύο ή τρεις χιλιάδας ονόματα.. Δεν βαρύνεται ποτέ.. Η προσκομιδή παρ’ αυτώ διαρκεί δύο ώρας..
Η Λειτουργία άλλας δύο.. Εις την απόλυσιν της Λειτουργίας, όσα κομμάτια έχει εντός τού ιερού, από πρόσφορα ή αρτοκλασίαν, τα μοιράζει όλα εις όσους τύχουν..
Δεν κρατεί σχεδόν τίποτε...
(*Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης*)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΜΕ ΠΌΝΟ ΨΥΧΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΛΈΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΣΥΝΈΒΗ ΣΕ ΜΈΝΑ ΕΔΏ ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ ΜΕ ΚΕΡΙΆ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΦΈΡΕΙ ΑΠΌ ΤΑ ΙΕΡΟΣΌΛΥΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΆΒΟΥΜΕ ΜΕ ΑΚΤΙΣΤΟ ΦΩΣ ΤΑ ΣΒΥΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΊΡΝΟΥΜΕ.
ΚΆΠΟΙΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΔΕ ΤΑ ΑΓΓΊΖΟΥΜΕ.
ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΉ!!!!
ΕΊΧΑ ΤΑ ΚΕΡΙΆ ΑΥΤΆ ΜΑΖΊ ΜΕ ΑΛΛΆ ΜΈΣΑ ΣΕ ΈΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΣΤΑ ΕΙΚΟΝΙΣΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΑΝΑΒΑ ΛΙΓΟ ΌΤΑΝ ΈΚΑΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΉ ΚΑΙ ΤΑ ΕΣΒΥΝΑ. ΈΝΑ ΠΡΩΙΝΌ ΕΊΧΕ ΈΡΘΕΙ ΜΊΑ ΦΊΛΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΆΒΑΖΑ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΊΧΕ ΚΆΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ
ΑΠΌ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΛΌΓΟΙ ΤΟΥ ΓΈΡΟΝΤΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΤΑ ΔΙΆΒΑΖΑ ΑΚΟΥΜΕ ΈΝΑ ΘΌΡΥΒΟ ΚΑΙ ΒΛΈΠΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΆΒΟΥΝ ΤΑ ΚΕΡΙΆ ΜΌΝΟ ΟΜΩΣ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΉΤΑΝ ΑΝΆΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΚΤΙΣΤΟ ΦΩΣ ΑΠΌ ΤΑ ΙΕΡΟΣΌΛΥΜΑ!!!!!!
ΠΆΩ ΣΤΟΝ ΓΈΡΟΝΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΣΤΟ ΠΡΟΚΟΠΊΟ ΜΕΡΤΥΡΗ. ΜΟΥ ΛΈΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΛΈΓΑΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΊΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΉ. ΤΟΥ ΛΈΩ ΌΤΙ ΔΙΑΒΆΖΑΜΕ ΑΠΌ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΓΈΡΟΝΤΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ.ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΆΕΙ ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ ΈΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΎΜΑ!!!!!
ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΎΩ ΌΤΙ ΈΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΊ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΆΤΟΜΑ ΟΜΩΣ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΝ. ΕΓΏ ΤΑ ΛΈΩ ΓΙΑ ΔΌΞΑ ΘΕΟΎ ΓΙΑΤΊ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΑΚΟΎΜΕ..... ΘΈΛΟΥΝ ΝΑ ΚΛΟΝΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΊΣΤΗ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

.Αφήστε με να ψάλω:
«Σήμερον της σωτηρίας ημών το κεφάλαιον και του απ’ αιώνος μυστηρίου η φανέρωσις ο Υιός του Θεού Υιός της Παρθένου γίνεται και Γαβριήλ την χάριν ευαγγελίζεται διό και ημείς συν αυτώ τη Θεοτόκω βοήσωμεν• Χαίρε, Κεχαριτωμένη, ο Κύριος μετά σου».
Πείτε το κι εσείς. Πείτε το πάλι, πιο ωραία. Δεν το χορταίνω!...
Το Άγιον Πνεύμα τα έχει φτιάξει, το «Σήμερον της σωτηρίας ημών το κεφάλαιον…» και το «Η Γέννησίς σου…», δεν τα έφτιαξε άνθρωπος. Είναι πλούσια σε νοήματα και βάθος. Λέξεις πολύ δυνατές. Πολύ βαθύ περιεχόμενο...
Αλήθεια σας λέγω, δεν το έγραψαν άνθρωποι αλλά το Άγιον Πνεύμα.
Κλαίω, κάθε φορά πού το ακούω. Όσες φορές κι αν το σκεφθώ, συγκινούμαι πάντοτε.
Χριστέ μου, Χριστούλη μου! Πείτε το πάλι, αλλά με απαγγελία ωραία. Διαβάστε τώρα δεν μπορώ να μιλήσω, δεν μπορώ, δεν έχω δυνάμεις, έχω καταπέσει, πρέπει να σηκώνομαι και να βιάζω τον εαυτό μου.
Πολύ συγκινούμαι, γέμισαν δάκρυα τα μάτια μου. Κι επειδή είμαι ξαπλωμένος, δεν κυλούν προς τα κάτω και είναι γεμάτα δάκρυα τα μάτια μου.
Όλη την ημέρα αν μου το λέεις το τροπάριο, θα συγκινούμαι συνεχώς.
Να ‘χα δύο μεγάφωνα να τα βάλω στα πεύκα και να βάλω στο μαγνητόφωνο το «Σήμερον της σωτηρίας ημών το κεφάλαιον…» και το «Η Γέννησίς σου Χριστέ ο Θεός ημών…» και να τα πάρει ο αέρας να τα πάει στο βοριά και στο νοτιά, ν’ ακουστεί μακριά, να τ’ ακούσει όλη η κτίσις και η φύσις!
Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης
(ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΙ)
"Περί Πνευματικής μελέτης"
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν προσκυνείτε τις εικόνες των Αγίων, δεν υποκλίνεστε στο ξύλο και το χρώμα του ξύλου αλλά σε ζώντες Αγίους οι οποίοι λάμπουν ως ο ήλιος στη βασιλεία του Θεού (Μτ. 13, 43).
Όταν ασπάζεστε τις εικόνες των μαρτύρων του Χριστού, ασπάζεστε τις πληγές και τα παθήματά τους για χάρη του Βασιλέως Χριστού.
Όταν αγγίζετε με το χέρι σας τις εικόνες των οσίων ασκητών και εγκρατευτών, δεν αγγίζεται το σανίδι αλλά τους κόπους και τις αρετές τους.
Όταν κλαίετε ενώπιον της εικόνας της Αγίας Θεοτόκου, δεν θρηνείται μπροστά σε ένα νεκρό κομμάτι ξύλου ή πανιού αλλά κλαίετε ενώπιον της ζωντανής και σπλαχνικής Μητέρας του Θεού η οποία βλέπει από τη Βασιλεία του Υιού της τα δάκρυά σας και σπεύδει σε βοήθεια.
Όταν συστέλλεσθε μπροστά στα πρόσωπα των αγίων αγγέλων και αρχαγγέλων, δεν το κάνετε μπροστά σε νεκρά αντικείμενα αλλά μπροστά στα πνεύματα του αγαθού και του φωτός, στους ασωμάτους και ισχυρούς στρατιώτες και υπηρέτες του Ζώντος Θεού.
Όταν ασπάζεστε το Σταυρό του Χριστού, δεν το κάνετε σαν να είναι ένα αντικείμενο αλλά ασπάζεστε την αγάπη του Κυρίου, η οποία φανερώθηκε στα παθήματά Του για σας επί του Σταυρού.
Ασπάζεστε την ώρα εκείνη, το ισχυρότερο σύμβολο νίκης από το οποίο οι δαίμονες τρέμουν και φεύγουν, αυτό που δίνει θάρρος στη πληγωμένη καρδιά και παρηγορία στη ταλαίπωρη ψυχή.
Το σώμα σας υποκλίνεται στις εικόνες ενώ η ψυχή σε αυτούς που εικονίζονται σε αυτές. Το στόμα σας τις ασπάζεται μα η ψυχή ασπάζεται τις ψυχές των δοξασμένων αγίων στη Βασιλεία των Ουρανών.
Τα μάτια σας βλέπουν το ξύλο και το χρώμα αλλά τα πνευματικά σας μάτια ατενίζουν ζωντανά πρόσωπα στο βασίλειο των πνευμάτων.
Η Βασιλεία των Ουρανών δεν θα γεμίσει με φαντασίες και οράματα αλλά με ζωντανούς ανθρώπους οι οποίοι κατέστησαν αντάξιοί της.
Είμαστε και εμείς όλοι καλεσμένοι στη Βασιλεία των Ουρανών και όλοι μας ποθούμε να κερδίσουμε αυτή τη βασιλεία της ζωής και του φωτός, όσο τίποτε άλλο στο κόσμο.
Ο Ίδιος ο Ύψιστος Θεός τεκμηρίωσε τη διατήρηση των εικόνων στους ναούς και τους οίκους με τη θαυμαστή Του δύναμη, την οποία συχνά επέδειξε και σήμερα επιδεικνύει μέσω αυτών, μέσω δηλαδή των εικόνων του Υιού Αυτού του Μονογενούς, της Αγίας Θεομήτορος και των αναρίθμητων Αγίων και αγγέλων Του.
Όσοι εναντιώθηκαν στις εικόνες, στην ουσία εναντιώθηκαν στο θέλημα του Θεού. Στο τέλος έπεσαν και χάθηκαν στη θύελλα της εικονομαχίας που οι ίδιοι είχαν προκαλέσει.
Η Εκκλησία του Θεού όμως εμπλουτίστηκε με μίαν ακόμα νίκη την οποία εμείς σήμερα τιμούμε και για την οποία ευχαριστούμε ειλικρινά το Θεό.
Είθε η σημερινή φωτεινή μέρα να μας υπενθυμίζει και όλες τις άλλες αναρίθμητες νίκες της ορθοδόξου πίστεως.
Κάποιοι αιρετικοί αρνούνταν την ανθρώπινη φύση του Κυρίου Ιησού ενώ άλλοι την Θεϊκή. Κάποιοι αρνούνταν το Άγιο Πνεύμα και άλλοι την Αγία Θεοτόκο. Όλοι τους αρνούνταν και μία αλήθεια της υποστηρίζοντας κάποιο ψεύδος. Είναι το κοινό τους χαρακτηριστικό. Κάποιοι, από φιλοδοξία αγωνιζόταν για τα πρωτεία και άλλοι πάλι από φιλαυτία, προκαλούσαν μεγάλες ταραχές και σχίσματα για ασήμαντα ζητήματα.
Η Εκκλησία έπρεπε να αμυνθεί να πολεμήσει και να πάθει.
Αλήθεια, αδελφοί μου αγαπητοί, η πίστη μας είναι η νίκη η νικήσασα τον κόσμο. Αυτή η συγκεκριμένη μέρα καθορίστηκε κάθε χρόνο για να μας θυμίζει ακριβώς το να μην λησμονούμε, να μας ενθαρρύνει για να μην γινόμαστε μαλθακοί, να μας θερμαίνει με την ελπίδα για να μην ψυχραθούμε, να καθαρίσει την πνευματική μας όραση για να βλέπουμε καθαρά και να κοιτάμε Εκείνον που αοράτως μάχεται για την Εκκλησία Του και την στεφανώνει με τόσες νίκες.
Ω αδελφοί μου αγαπητοί, η πίστη μας είναι η νίκη η νικήσασα τον κόσμο. Η πίστη μας είναι η νίκη η νικήσασα τον Σατανά. Η πίστη μας είναι η νίκη η νικήσασα την αμαρτία. Η πίστη μας είναι η νίκη η νικήσασα τον θάνατο. Η πίστη μας είναι η νίκη του Χριστού με την οποία η Εκκλησία του Θεού ενίκησε ως τώρα όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς.
Μάθετε πως η στρατηγική και η τακτική του Θεού είναι διάφορη από την ανθρώπινη. Αυτό που οι άνθρωποι βλέπουν σαν συντριβή, ο Θεός το λαμβάνει ως νίκη και κείνο που στα μάτια των ανθρώπων είναι νίκη για το Θεό είναι το σούρουπο της καταστροφής. Επειδή, για τη στρατηγική και τη τακτική του Θεού έχει γραφεί ότι το «μωρόν του Θεού σοφώτερον των ανθρώπων εστί και το ασθενές του Θεού ισχυρότερον των ανθρώπων εστί» (Α' Κορ. 1, 25).
Και αν κάποιος πει ότι η Ορθοδοξία είναι αδυναμία, μην θυμώσετε αλλά απαντήσατε. είναι αδυναμία αλλά αδυναμία Θεού η οποία είναι ισχυρότερη από τους ανθρώπους, τους δαίμονες και τον θάνατο. Χιλιάδες φορές στους αιώνες που πέρασαν, νόμισαν οι άνθρωποι ότι το σκάφος της Ορθοδοξίας θα βουλιάξει. Μα ούτε βούλιαξε ούτε και θα βουλιάξει.
Είναι τέτοιο το σκαρί και τέτοιος ο Τιμονιέρης που είναι αδύνατον να βουλιάξει.
Η ορθόδοξη πίστη αποτελεί το μεγαλύτερο θαύμα στην ιστορία του ανθρωπίνου γένους. Δίχως πλούτο, δίχως εξωτερική υποστήριξη, δίχως στρατό και όπλα, δίχως δουλική οργάνωση και πολιτικούς ελιγμούς, διήνυσε με επιτυχία ένα μακρύ και φοβερό δρόμο 19 αιώνων.
Γι' αυτό και δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμή κάτω από τον ουρανό από το να είναι κανείς μέλος της Ορθοδόξου Εκκλησίας. Ας σας θυμίζει ότι η Ορθοδοξία στη γη κρατιέται από την Ορθοδοξία των ουρανών που σημαίνει πως ένα λαμπρό και ανίκητο στράτευμα από τον αόρατο κόσμο, στράτευμα πολυάριθμο σαν τους αστέρες του ουρανού, στέκει δίπλα και γύρω μας και μας βοηθά.
Μπροστά από αυτό το στράτευμα των αμέτρητων νικητών ίσταται ο Νικητής των νικητών, ο Βασιλεύς των βασιλευόντων!
Αυτώ η δόξα και η ευχαριστία συν Πατρί και Αγίω Πνεύματι εις τους αιώνες των αιώνων. Αμήν.
Τίποτε απ' όσα βρίσκονται κάτω από τον ουρανό, τίποτα στο φλοιό και κάτω από το φλοιό της γης, τίποτε μην σας φοβίσει.
Μάθετε πως η στρατηγική και η τακτική του Θεού είναι διάφορη από την ανθρώπινη. Αυτό που οι άνθρωποι βλέπουν σαν συντριβή, ο Θεός το λαμβάνει ως νίκη, και κείνο που στα μάτια των ανθρώπων είναι νίκη, για το Θεό είναι το σούρουπο της καταστροφής.
Επειδή, για τη στρατηγική και την τακτική του Θεού έχει γραφεί, ότι «το μωρόν του Θεού σοφώτερον των ανθρώπων εστί και το ασθενές του Θεού ισχυρότερον των ανθρώπων εστί» (Α' Κορ. 1, 25).
«ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ
ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ
ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ»
ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΧΡΙΔΟΣ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ «ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΚΥΨΕΛΗ»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Δέσποτα Πολυέλεε, ελέησον και σώσον με".
Γιά όλες τις ανθρώπινες αμαρτίες
μετανοώ ενώπιόν Σου, Πολυέλεε.
Δες ο σπόρος όλων των αμαρτιών στο αίμα μου βρίσκεται.
Με τον δικό μου μόχθο και το δικό Σου έλεος καταπνίγω
την κακή αυτή σπορά μέρα και νύχτα.
Για να μη φυτρώσουν αγκάθια, αλλά σιτάρι καθαρό
στον αγρό του Κυρίου.
Μετανοώ γιά όλους τους μεριμνώντες, που,
κάτω από το βάρος των μεριμνών τους, γονατίζουν και δεν γνωρίζουν να εναποθέτουν
όλες τις μέριμνές τους Σε Σένα. Για τον αδύναμο άνθρωπο
αβάστακτη είναι και η μικρότερη μέριμνα, ενώ γιά Σένα
και ένα βουνό από μέριμνες είναι σαν μιά μπάλα χιονιού
ριγμένη στην κάμινο του πυρός.
Μετανοώ γιά όλους τους αρρώστους, γιατί η αρρώστια
είναι καρπός της αμαρτίας. Όταν με την μετάνοια καθαρισθεί
η ψυχή, και η αρρώστια εξαφανίζεται μαζί με την αμαρτία,
και εισέρχεσαι Εσύ στην ψυχή, Αιώνια Υγεία μου.
Μετανοώ για τους απίστους, που με την απιστία τους
σωρεύουν μέριμνες και τις ασθένειες
και στους εαυτούς τους και στους φίλους τους.
Μετανοώ για όλους που βλασφημούν,
γιατί δεν γνωρίζουν ότι βλασφημούν τον Εσένα, τον Οικοδεσπότη
που τους ντύνει και τους τρέφει.
Μετανοώ γιά όλους τους ανθρωποκτόνους, που αφαιρούν
τη ζωή του άλλου γιά να φυλάξουν τη δική τους.
Συγχώρεσέ τους, Πολυέλεε, γιατί δεν γνωρίζουν τι κάνουν.
Γιατί δεν γνωρίζουν πως δεν υπάρχουν στο Σύμπαν δύο ζωές, αλλά μία,
και ότι δεν υπάρχουν δύο άνθρωποι, αλλά ένας.
Και κόβουν το μισό της καρδιάς γιά να φυλάξουν το άλλο μισό.
Αχ, πόσο είναι νεκροί εκείνοι που έχουν αποκόψει
το μισό της καρδιάς!
Μετανοώ γιά τους ψευδόρκους, διότι αλήθεια,
και αυτοί είναι ανθρωποκτόνοι, αυτόχειρες.
Γιά όλους εκείνους που εκμεταλλεύονται τους αδελφούς τους
και συσσωρεύουν άχρηστο πλούτο, κλαίω και αναστενάζω,
γιατί έθαψαν την ψυχή τους και δεν έχουν
με τι να παρουσιαστούν ενώπιόν Σου.
Γιά όλους τους υπερηφάνους και αλαζόνας κλαίω και αναστενάζω,
γιατί είναι ενώπιόν Σου σαν ζητιάνοι με άδειο σακκούλι.
Γιά όλους τους μέθυσους και λαίμαργους κλαίω και αναστενάζω,
διότι κατήντησαν δούλοι των δούλων τους.
Γιά όλους εκείνους που χαλάνε τους γάμους, μετανοώ,
γιατί πρόδωσαν την εμπιστοσύνη του Αγίου Πνεύματος, το Οποίο
τους εξέλεξε για να κτίζει διά μέσου αυτών την νέα ζωή,
ενώ αυτοί, την διακονία της ζωής,
μετέβαλαν σε καταστροφή της ζωής.
Γιά όλα τα ψεύτικα χείλη, για όλα τα θολά μάτια,
γιά όλες τις σκληρές καρδιές, γιά όλες τις αχόρταγες κοιλιές,
γιά όλα τα σκοτεινά μυαλά, γιά όλες τις κακές θελήσεις,
γιά όλους τους άσχημους λογισμούς, γιά όλες
τις ψυχοφθόρες ενθυμήσεις, μετανοώ και αναστενάζω.
Μετανοώ, Κύριε, γιά τους πολυλογούντας,
γιατί το πολύτιμο δώρο Σου,
το δώρο του λόγου, μετέβαλαν σε φθηνή άμμο.
Μετανοώ, γιά όλους εκείνους που καταστρέφουν
την εστία του γείτονα και την ειρήνη του,
γιατί έτσι μάζεψαν στον εαυτό τους και στο λαό τους την κατάρα.
Μετανοώ, για όλη την ιστορία των ανθρώπων, από τον Αδάμ
ως εμένα τον αμαρτωλό, γιατί όλη η ιστορία είναι στο αίμα μου.
Γιατί εγώ είμαι μέσα στον Αδάμ, και ο Αδάμ μέσα μου…
Γιά όλους τους μεγάλους και μικρούς, που δεν τρέμουν
μπροστά στην φοβερά Παρουσία Σου, κλαίω και κραυγάζω·
Δέσποτα Πολυέλεε, ελέησον και σώσον με.
Βελιγράδι 1922
[Ἀπό τίς Προσευχές δίπλα στήν Λίμνη, Ποίημα XXIX (29), τοῦ Ἁγίου Νικολάου Βελιμίροβιτς, 1922.]
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36564
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η οδός του Θεού.
Και τώρα επαναλαμβάνω ότι τίποτε άλλο εκτός από τον Σταυρό δεν κηρύσσουμε.
Και αν προσκαλούμε κάποιον να συμπορευθεί μαζί μας, τον καλούμε μόνο προς το Σταυρό, και το θεωρούμε αυτό ως τη μεγαλύτερη και ασύγκριτη δόξα.
Όταν ο Κύριος επισκέπτεται την ψυχή, τότε ο Σταυρός γίνεται ελαφρύς και κάποτε μάλιστα ανείπωτα γλυκύς.
Όταν όμως ευδοκεί να την εγκαταλείπει σε κόπους και ασθένειες, τότε οφείλουμε να χαιρόμαστε με την ελπίδα ότι θα λάβει ακόμη μεγαλύτερη δόξα.
Η περίπτωση αυτή, παρ’ όλη την αγάπη που εμπεριέχει προς τους ανθρώπους, μας αναγκάζει συχνά να σιωπούμε, να μην μιλάμε για την οδό του Θεού, γιατί ενώ είναι πολυπόθητη για όσους αγαπούν τον Εσταυρωμένο Χριστό, γίνεται για τους άλλους καταθλιπτική.
Και όταν αυτοί κουραστούν, αρχίζουν να καταρώνται εκείνον που τους την κήρυξε.
Φοβάμαι πάντοτε για τους ανθρώπους αυτούς, μήπως έχοντας γνωρίσει εν μέρει τη χάρη του Θεού και βλέποντας στη συνέχεια ότι η απόκτηση της απαιτεί μεγάλους κόπους, αρχίσουν να εξουθενώνουν «γην επιθυμητήν» ή μήπως δεν κατανοήσουν τα θαύματα Του και λησμονήσουν το πλήθος του ελέους Του τόσο, ώστε και αυτή η θέα των πρώτων καρπών από τη γη της επαγγελίας να μη μπορεί να διεγείρει σε αυτούς την ανδρεία να πορευτούν για την κατάκτησή της.
Άγιος Σωφρόνιος του Έσσεξ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”