Σχολεία : Αποκαθήλωση των εικόνων

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Εάν κακώς ομίλησα μαρτύρησον περί του κακού, αγαπητέ!

Αυτό ακριβώς ρωτώ και εγώ . Γιατί κάποιοι δεν επιχειρηματολογούν για να πείσουν επί του κάθε θέματος ?, αλλά γενικεύουν και υποβαθμίζουν Πάντα τις συζητήσεις με συνθήματα του στιλ . .

(Iερέα με τέτοιες απόψεις πρώτη φορά βλέπω )

(Εδώ μέσα στο φόρουμ εξαιτίας σας ( πολλών ) ανακαλύπτω μια άλλη Ορθοδοξία )

(Που με τρομάζει και που δεν με εκφράζει )
Κτλ. . . .

Το ξαναλέω ,( άποψη μου ) πως καλός ή κακός κάποιοι εδώ , σχολιάζουν τους πάντες και τα πάντα , χωρίς από την άλλη όμως να δέχονται κριτική , Οταν σχολιάζουν το κάνουν λες και εκπροσωπούν τους Πάντες. . . , και όταν δέχονται σχόλια αντιδρούν λες και εκπροσωπούν και πάλι την κοινή γνώμη ή την πάντα σωστή άποψη , … είναι δε παρατηρησιμο πως τα σχόλια τους δεν είναι αντικειμενικά και επί του κάθε θέματος , αλλά μιλούν με γενικόλογα , παρεκτρέπουν την συζήτηση , και όταν πλέον γίνονται κουραστικοί , αποδίδοντας την συμπεριφορά τους αυτήν στην ΑΓΑΠΗ . . και στην Αγάπη, δικαιολογούν τα ατοπήματα τους .

. Πιστεύω πως αυτήν η στάση τους κρύβει σκοπιμότητα .



-----------------
Εάν όμως ό λόγος καί ή ύπόθεσις είναι περί πίστεως καί τών παραδόσεων τής Εκκλησίας μας, τότε καί ό πλέον είρηνικός καί ήσυχος Πρέπει νά πολεμή ύπέρ αύτών»

( Αγ. Νικόδημος).
------------
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

tomR έγραψε:Εάν κακώς ομίλησα μαρτύρησον περί του κακού, αγαπητέ!

Αυτό ακριβώς ρωτώ και εγώ . Γιατί κάποιοι δεν επιχειρηματολογούν για να πείσουν επί του κάθε θέματος ?, αλλά γενικεύουν και υποβαθμίζουν Πάντα τις συζητήσεις με συνθήματα του στιλ . .

(Iερέα με τέτοιες απόψεις πρώτη φορά βλέπω )

(Εδώ μέσα στο φόρουμ εξαιτίας σας ( πολλών ) ανακαλύπτω μια άλλη Ορθοδοξία )

(Που με τρομάζει και που δεν με εκφράζει )
Κτλ. . . .

Το ξαναλέω ,( άποψη μου ) πως καλός ή κακός κάποιοι εδώ , σχολιάζουν τους πάντες και τα πάντα , χωρίς από την άλλη όμως να δέχονται κριτική , Οταν σχολιάζουν το κάνουν λες και εκπροσωπούν τους Πάντες. . . , και όταν δέχονται σχόλια αντιδρούν λες και εκπροσωπούν και πάλι την κοινή γνώμη ή την πάντα σωστή άποψη , … είναι δε παρατηρησιμο πως τα σχόλια τους δεν είναι αντικειμενικά και επί του κάθε θέματος , αλλά μιλούν με γενικόλογα , παρεκτρέπουν την συζήτηση , και όταν πλέον γίνονται κουραστικοί , αποδίδοντας την συμπεριφορά τους αυτήν στην ΑΓΑΠΗ . . και στην Αγάπη, δικαιολογούν τα ατοπήματα τους .

. Πιστεύω πως αυτήν η στάση τους κρύβει σκοπιμότητα .



-----------------
Εάν όμως ό λόγος καί ή ύπόθεσις είναι περί πίστεως καί τών παραδόσεων τής Εκκλησίας μας, τότε καί ό πλέον είρηνικός καί ήσυχος Πρέπει νά πολεμή ύπέρ αύτών»

( Αγ. Νικόδημος).
------------

Συγνωμη που ξεφευγω λιγο απο το θεμα ,αλλα αυτην την αγαπολογια ,
θα την συναντουμε παντου και πολυ συχνα. Ειναι ιδιο της μοντερνας αιρεσης,της Νεας Εποχης, και της Παγκοσμιοποιησης που οι Νεοεποχιτες υπηρετουν και επιδιωκουν.
Ολα ειναι σχετικα,δεν υπαρχει απολυτη Αληθεια,ολες οι θρησκειες ειναι εξ ισου καλες, στο ονομα μιας μυστηριωδους, εωσφορικης "αγαπης" ,τα δεχομαστε ολα ,τα ισοπεδωνουμε ολα και ετσι προετοιμαζουμε το εδαφος δρασης του Αντιχριστου.
Ο Οικουμενισμος,και ολα τα Οικουμενιστικα συρτα-φερτα ειναι προιον αυτου του πνευματος της Νεας Εποχης .
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
dalitis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λεμεσός

Δημοσίευση από dalitis »

tomR έγραψε:Εάν κακώς ομίλησα μαρτύρησον περί του κακού, αγαπητέ!

Αυτό ακριβώς ρωτώ και εγώ . Γιατί κάποιοι δεν επιχειρηματολογούν για να πείσουν επί του κάθε θέματος ?, αλλά γενικεύουν και υποβαθμίζουν Πάντα τις συζητήσεις με συνθήματα του στιλ . .

(Iερέα με τέτοιες απόψεις πρώτη φορά βλέπω )

(Εδώ μέσα στο φόρουμ εξαιτίας σας ( πολλών ) ανακαλύπτω μια άλλη Ορθοδοξία )

(Που με τρομάζει και που δεν με εκφράζει )
Κτλ. . . .

Το ξαναλέω ,( άποψη μου ) πως καλός ή κακός κάποιοι εδώ , σχολιάζουν τους πάντες και τα πάντα , χωρίς από την άλλη όμως να δέχονται κριτική , Οταν σχολιάζουν το κάνουν λες και εκπροσωπούν τους Πάντες. . . , και όταν δέχονται σχόλια αντιδρούν λες και εκπροσωπούν και πάλι την κοινή γνώμη ή την πάντα σωστή άποψη , … είναι δε παρατηρησιμο πως τα σχόλια τους δεν είναι αντικειμενικά και επί του κάθε θέματος , αλλά μιλούν με γενικόλογα , παρεκτρέπουν την συζήτηση , και όταν πλέον γίνονται κουραστικοί , αποδίδοντας την συμπεριφορά τους αυτήν στην ΑΓΑΠΗ . . και στην Αγάπη, δικαιολογούν τα ατοπήματα τους .

. Πιστεύω πως αυτήν η στάση τους κρύβει σκοπιμότητα .
Καταθέτω την άποψή μου ότι ο Lovethink μας δίδαξε με την πολύ νηφάλια, ταπεινή και ουσιαστικά εξομολογητική στάση του.

Μας δείχνει και τον τρόπο που θα μπορέσουμε εδώ μέσα να μάθουμε να συνομιλούμε, να εκφράζουμε αλλά και να συνθέτουμε απόψεις. Μπορεί 1-2-5 φορές να πέσουμε έξω, αλλά με λίγη καλή διάθεση θα επανέλθουμε, θα επανορθώσουμε, θα μάθουμε. Και θα "κοινωνήσουμε" με τους αδελφούς μας.

Επίσης ο Lovethink πρόσθεσε στην τελευταία τοποθέτησή του ότι πιθανότατα να μη φταίνε οι μετανάστες γιά την επιδιωκόμενη αποκαθήλωση των Ι.Εικόνων, αλλά κάποιοι εντός των τειχών εξωμότες "έλληνες" να επικαλούν ται τους μετανάστες γιά να περάσουν απλώς την αθεϊστική δικτατορία τους. Να το λάβουμε και αυτό υπ'όψη..
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από AnastasiaD »

pAntonios έγραψε:ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Να κατέβουν οι εικόνες του Χριστού από τα σχολεία πρότεινε (σε ραδιοφωνική συνεύντευξη) ο βουλευτής κ. Στέφ. Μάνος (πρώην βουλευτής της Ν.Δ. και νυν του ΠΑΣΟΚ) με το επιχείρημα ότι 18 από τα 25 παιδιά σε μια τάξη σήμερα είναι μουσουλμανάκια!!!

Το ακούσατε τι ζήτησε έλληνας βουλευτής; Φοβερό!
Ma ακόμα και να κατέβουν οι εικόνες, άμα ένα παιδί μεγαλώνει σε ένα υγιές χριστιανικό σπίτι με αγάπη, τι να κάνει τη καθημερινή κατήχηση στο σχολείο που πολλές φορές μπορεί να γίνεται απο μη καλούς δασκάλους και χριστιανούς?

Επιπλέον, τι το κακό έχουν οι ξένοι άνθρωποι εφόσον εμείς είμαστε καλοί χριστιανοί?????
Ερωτω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι, δηλαδη ο χριστιανός που κάνει το σταυρό του είναι καλός και τα μουσουλμανάκια που μεγαλώνουν στη χώρα μας δεν είναι καλά παιδιά?
Μα που είναι η χριστιανική μας αγάπη?
Η τουλάχιστον αυτή που νομίζουμε ότι έχουμε!!!
Θα πρέπει άλλωστε να σεβόμαστε όλες τις θρησκείες και όλους τους καλούς ανθρώπους μηδενός εξαιρουμένου. Τους κακούς βέβαια τους απορρίπτουμε.
Αυτο θα πρέπει να το διδάξουμε και σστα παιδιά μας.
Ειναι σα ν πάω και εγώ σε μια ξένη χώρα και να μου επιβάλουν στο σχολείο τους να γίνω μουσουλμάνα, βουδίστρια και πολλά άλλα.
Μα επιτέλους που βρίσκεται η ανθρωπιά και η καλοσυνη της χριστιανικής πίστης?

Τελικά βρίσκεαται στο συμφέρον μας
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από strumfi »

Αναστασία, τι ψηφίζεις;;;; (μεταξύ μας, το κατάλαβα :wink:).
Η παρουσία του Σταυρού και των Εικόνων στις αίθουσες ενοχλεί μόνον έναν. Ξέρεις, αυτόν τον χαιρέκακο... Κανένας άνθρωπος κανενός θρησκεύματος δεν θα πρέπει να ενοχλείται από την παρουσία τους.
Και ο Σταυρός δεν είναι καταπίεση, ευλογία είναι για όλο τον κόσμο!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Δεν κρύβει καμμία σκοπιμότητα η στάση μου γενικότερα
Απλά επειδή ο πονηρός σκέφτεται και πονηρά
Ουδεμία σκοπιμότητα δεν κρύβουν ποτέ τα όσα λέω , γιατί έχω μάθει να είμαι ντόμπρος και άμα θέλω κάτι να πω το λέω στα ίσα

Αυτό σαν απάντηση σε κάτι πλάγιες μπηχτές που πέσαν από άτομα που ξέρω πόσο με συμπαθούν .................. :roll:
Καλή Σαρακοστή
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από AnastasiaD »

strumfi έγραψε:Αναστασία, τι ψηφίζεις;;;; (μεταξύ μας, το κατάλαβα :wink:).
Η παρουσία του Σταυρού και των Εικόνων στις αίθουσες ενοχλεί μόνον έναν. Ξέρεις, αυτόν τον χαιρέκακο... Κανένας άνθρωπος κανενός θρησκεύματος δεν θα πρέπει να ενοχλείται από την παρουσία τους.
Και ο Σταυρός δεν είναι καταπίεση, ευλογία είναι για όλο τον κόσμο!
Πρωτον δεν αναφερθηκα σε κανεναν σταυρό. Το τι ψηφίζω επίσης δεν εχει καμία πολύτως θεμα με το θεμα μας.

Οι εικόνες για να υπάρχουν κάπου θα πρέπει όλοι να είναι χρισιτανοί.
Εφόσον πλέον στις μέρες μας δεν ζουν μόνο χριστιανοί και στην Ελλάδα, πρέπει να το αποδεκτούμε.
Αλλωστε άμα κανείς προσκυνάει τις εικόνες τις προσκυνάει και σπίτι του και οχι σε δημόσιους χώρους για το Θεαιθήναι. Και μιαα εικόνα για να μας προστατέψει δε χρειάζεται να τη βλέπουμε αρκει να την επικαλεστούμε.
Επιπλέον, μήπως απο μικρα τα παιδια μας θα πρεπει να διδάσκονται ότι υπάρχουν και άλλες θρησκείες στο κόσμο είτε σου αρέσει είτε όχι?
Και απο εκει και περα τα παιδια μας επιλεγουν ότι θέλουν....και όχι ότι τους επιβάλλεται ρατσιστικά και όχι μόνο............
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από strumfi »

Αναστασία, δεν είναι ρατσισμός να βλέπω στον τοίχο απέναντί μου τον Χριστό. Ρατσισμός θα ήταν να μη σου επιτρέπω κι εσένα να φοράς τη μαντίλα σου...
Συμφωνείς;
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από AnastasiaD »

strumfi έγραψε:Αναστασία, δεν είναι ρατσισμός να βλέπω στον τοίχο απέναντί μου τον Χριστό. Ρατσισμός θα ήταν να μη σου επιτρέπω κι εσένα να φοράς τη μαντίλα σου...
Συμφωνείς;
Και εφόσον σε ένα σχολείο υπάρχουν και ξένα παιδιά στον αγιασμό δε θα πρέπει να επιβάλλεται σε ολα τα παιδια να ακολουθουν.

Εφοσον σεβομαι τους αλλους, τοτε οι καθολικοι ας φερουν τις δικες τους εικονες, οι βουδιστες τους βουδες τους, οι μουσουλμανοι τα κορανια τους, οι κινεζοι τους ναους τους, οι μασονοι τα μαχαιρια τους και τα μεταλλια τους ....και ουτω καθεξης για ολες τις θρησκειες....
Αλλα δε το βλεπω...επιβαλλουμε το χριστιανισμο...το λεω αυτο παρα το οτι ειμαι χριστιανη
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από strumfi »

[i/]Όλα χαμηλά του χαμηλού
και τα έργα καθενός σαν την ψυχή του[/i]*

Εσύ κάνε αυτό που θέλεις και μη δίνεις βάση σε τέτοιου τύπου συμπεριφορές. Αλλά με όλα αυτά που έχεις ζήσει, έχεις θυμώσει πολύ. Ζήτησέ Του να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις. Ζήτησέ του το για "δώρο χριστουγεννιάτικο".



* K. Παπαπέτρου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”