Περι ειρήνευσης την ώρα της προσευχής

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
theodosis_k
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am

Περι ειρήνευσης την ώρα της προσευχής

Δημοσίευση από theodosis_k »

Καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στον ιστοχώρο αυτον και χαίρομαι πολύ έγινα μέλος του.
Αδελφοί, τον τελευταίο καιρό όταν προσεύχομαι έχω μεγάλη εισβολή απο λογισμους που μου λένε ότι ο Θεός δεν με ακούει γιατί είμαι ένας αμετανόητος αμαρτωλός και ότι τσάμπα προσέυχομαι αφού θα ξαναπέσω στα ίδια σφάλματα. Επισης ότι δεν προσέχομαι όπως πρέπει και ότι δεν έχω συναίσθηση της μεγαλειότητος του Θεού με αποτέλεσμα να μην ειρηνεύω. Τι λετε αδελφοί? Μήπως είναι μια ενέργεια του πονηρου για να μου κόψει τη διάθεση για την προσευχή? Πως μπορούμε ναπροσευχόμαστε και να έχουμε συναίσθηση ότι ο Θεός και η Παναγια μας ακούνε?
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

να προσεχουμε πολυ κ να δινουμε ολη την διανοια μας και ολη την προσοχη μας κ ολη τη σκεψη μας στα λογια της προσευχης...τι λενε,τι σημαινουν κ -μεσα απο αυτα -να αναλογιζομαστε την αγαπη που θεου-που ειναι ικανη να καλυψει ολες τις αμαρτιες ολων των ανθρωπων που εζησαν κ θα ζησουν επι της γης κ γενικως τελος δεν εχει-κ το μεγαλειο του θεου,που ποτε δε ξεχνα τα εργα των χειρων του.βεβαιως,πριν αρχισουμε την προσευχη καλον ειναι να εχουμε φροντισει ωστε να μην εχουμε περισπασμους μετα(π.χ.να σταματησουμε ολες τις συσκευες για να μη μας λεει ο λογισμος μας-ή μαλλον ο πονηρος-οτι π.χ.ξεχασες να κλεισεις την ταδε συσκευει κ μπορει να παρει φωτια κ σταματα την προσευχη κ πηγαινε να την κλεισεις...κ αλλα παρομοια)
ELPIZO
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Στέλλα@Κοζάνη

Δημοσίευση από ELPIZO »

Προσπάθησε να είσαι συγκεντρωμένος σε αυτά που λέει η προσευχή και μην εγκαταλείπεις τις προσπάθειές σου,μη βάζεις διάφορες σκέψεις περι πονηρού κλπ,αλλά άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο και συνέχισε...Πολύ βοηθάει στον μη περισπασμό και το''Κυριε Ιησού Χριστέ Υιέ του Θεού ελέησόν με'' όταν λέγεται συνεχώς.
Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

Αν ο λογισμός σου λέει πως είσαι αμαρτωλός τότε προσευχήσου με πιο θέρμη, αν ο λογισμός σου λέει πως είσαι ευάρεστος στο Θεό τότε κλάψε και ζήτα από τον Πνευματικό σου μεγαλύτερο Κανόνα, αν ο λογισμός δε σε ενοχλεί τότε αδελφέ δε προσεύχεσαι με τη καρδιά σου και τη ψυχή σου! Ο εχθρός μάχεται μόνον τον αγωνιστή και βάζει συνεχώς εμπόδια, να χαίρεσαι όταν έχεις εμπόδια γιατί σε κάνουν πιο δυνατό αδελφέ!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Περι ειρήνευσης την ώρα της προσευχής

Δημοσίευση από pAntonios »

theodosis_k έγραψε:Καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στον ιστοχώρο αυτον και χαίρομαι πολύ έγινα μέλος του.
Αδελφοί, τον τελευταίο καιρό όταν προσεύχομαι έχω μεγάλη εισβολή απο λογισμους που μου λένε ότι ο Θεός δεν με ακούει γιατί είμαι ένας αμετανόητος αμαρτωλός και ότι τσάμπα προσέυχομαι αφού θα ξαναπέσω στα ίδια σφάλματα. Επισης ότι δεν προσέχομαι όπως πρέπει και ότι δεν έχω συναίσθηση της μεγαλειότητος του Θεού με αποτέλεσμα να μην ειρηνεύω. Τι λετε αδελφοί? Μήπως είναι μια ενέργεια του πονηρου για να μου κόψει τη διάθεση για την προσευχή? Πως μπορούμε ναπροσευχόμαστε και να έχουμε συναίσθηση ότι ο Θεός και η Παναγια μας ακούνε?
Από αυτό να καταλάβεις αγαπητέ πόσο μεγάλη αξία έχει η προσευχή. Διότι ο πονηρός δεν πετάει άσκοπα πέτρες... παρά μόνον όταν αισθάνεται ότι κινδυνεύει.
Και βέβαια μας ακούει ο Χριστός και η Παναγία. Άλλωστε δεν είναι ανάγκη να κουραστούν για κάτι τέτοιο όπως συμβαίνειμε εμάς...
Πάντως καλό είναι αυτά τα θέματα να τα συζητάς από κοντά με έναν έμπειρο πνευματικό, διότι υπάρχουν πολλές παράμετροι και παραλλαγές...
Γενικά θα έλεγα ότι είναι καλό να ζητάς πριν από την προσευχή από το Θεό να σε φωτίζει να προσεύχεσαι σωστά και να αποκρούει τα βέλη του πονηρού. Αυτό θα σε προφυλάξει από την υπερηφάνεια που ανοίγει το δρόμο σε κάποιους περισπασμούς.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25072
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Η προσευχή μας πάντοτε εισακούεται από τον Θεό, αρκεί να λέγεται με ταπεινή διάθεση! Και είναι τόσο δυνατό όπλο στα χέρια του πιστού, που ο διάβολος τρέμει όταν βλέπει κάποιον να προσεύχεται, γι’ αυτό και προσπαθεί όπως μπορεί να του περιορίσει την αποτελεσματικότητα της προσευχής! Του βάζει ένα σωρό λογισμούς στο μυαλό, για να μην υπάρχει συγκέντρωση, να μην υπάρχει θέρμη στην προσευχή και να πληγώνεται λιγότερο ο ίδιος!
Καλόν είναι, όπως ειπώθηκε και από άλλα μέλη, πριν από την προσευχή, να διαβάζουμε κάποιο Χριστιανικό βιβλίο, ή να λέμε την καρδιακή (νοερά) προσευχή, ώστε η καρδιά μας να «μαλακώνει» και να δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για μια πιο πύρινη και αποτελεσματική προσευχή.
Παραθέτω σχετικά αποσπάσματα από βιβλία :

Αποσπάσματα από το βιβλίο : “ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΙ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΤΟΥ” (έκδοση Ιερά Μονή Χρυσοπηγής, Χανιά, 2003).
Να μην εκβιάζουμε με τις προσευχές μας τον Θεό. Να μην ζητάμε από τον Θεό να μας απαλλάξει από κάτι, ασθένεια κλπ, ή να μας λύσει τα προβλήματά μας, αλλά να ζητάμε δύναμη και ενίσχυση από Εκείνον για να τα υπομένουμε. Όπως Εκείνος κρούει με ευγένεια την πόρτα της ψυχής μας, έτσι και εμείς να ζητάμε ευγενικά αυτό που επιθυμούμε και αν ο Κύριος δεν απαντάει, να σταματάμε να το ζητάμε. Όταν ο Θεός δεν μας δίνει κάτι που επίμονα ζητάμε, έχει τον λόγο Του.
Να ζητάμε στην προσευχή μόνο τη σωτηρία της ψυχής μας.
Το μυστικό είναι να μην το έχετε στο νου σας καθόλου να ζητήσετε το συγκεκριμένο πράγμα. Το μυστικό είναι να ζητάτε την ένωσή σας με το Χριστό ανιδιοτελώς, χωρίς να λέτε «δώσ’ μου τούτο, εκείνο …». Είναι αρκετό να λέμε «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησέ με». Δεν χρειάζεται ο Θεός ενημέρωση από εμάς για τις διάφορες ανάγκες μας. Εκείνος τα γνωρίζει όλα, ασυγκρίτως καλύτερα από μας και μας παρέχει την αγάπη Του.

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Ο ΓΕΡΩΝ ΠΑΪΣΙΟΣ» του Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου
Έρχονται πολλοί και μου ζητάνε να προσευχηθώ για το πρόβλημά τους κι εγώ, βέβαια, εύχομαι ολόψυχα κάνοντας το δικό τους πρόβλημα, δικό μου. Όμως με τίποτα δεν μπορούν να πιστέψουν και να συνειδητοποιήσουν ότι βασική προϋπόθεση για να εισακουστεί η προσευχή μου από τον Θεό είναι να υπάρχει ταπεινή διάθεση στην ψυχή τους, γιατί τότε μόνο ακούει ο Θεός. Διαφορετικά, όλοι οι Άγιοι και οι Άγγελοι να τον παρακαλούν δεν εισακούει τις προσευχές, γιατί θα βλαφτεί (αυτός που ζητάει κάτι με υπερήφανη διάθεση).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”