'Ενα χαμόγελο...

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

'Ενα χαμόγελο...

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Ἕνα χαμόγελο δέν στοιχίζει τίποτα, κι ὅμως εἶναι πολύτιμο.

Κρατάει μόνο μιά στιγμή, ἀλλά ἡ ἀνάμνησή του μπορεί νά εἶναι αἰώνια.

Ἕνα χαμόγελο ἀνακουφίζει τόν κουρασμένο, παρηγορεί τόν λυπημένο καί σκορπίζει τή γαλήνη στό σπίτι.

Κι ὅμως, δέν ἀγοράζεται, δέν δανείζεται, δέν κλέβεται, γιατί ἔχει μόνο ἀξία ὅταν προσφέρεται.

Κι ἀν καμιά φορά συναντήσετε στή ζωή σας κάποιον που δέ σας δίνει τό χαμόγελο που ἀξίζετε, φανεῖτε γενναιόδωροι καί δώστε του ἐσείς τό δικό σας. Γιατί κανένας δέν εἶναι τόσο φτωχός που νά μή μπορεί νά δώσει ἕνα χαμόγελο, καί κανένας δέν εἶναι τόσο πλούσιος πού νά μήν ἔχει ἀνάγκη ἀπό ἕνα χαμόγελο. Καί πάντως κανένας δέν ἔχει περισσότερη ἀνάγκη ἁπό ἕνα χαμόγελο ἀπό αὑτόν πού δέ μπορεί νά τό δώσει στούς ἄλλους.


Από την Ομότιμο Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κα. Μερόπη Σπυροπούλου στον ραδιοφωνικό σταθμό “Πειραϊκή Εκκλησία” 91,2 FM.

http://www.mystakidis.com/istologio/fil ... mogelo.mp3
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑ . . .

Η αγάπη χωρίς όρια χρησιμοποιεί τα πιο απλά μέσα για να δημιουργήσει μια επαφή. Οι λέξεις δεν είναι πάντοτε αναγκαίες. Αρκεί ένα χαμόγελο ή ένα βλέμμα, αν είναι αγνά και αληθινά.

Ένα χαμόγελο, ένα βλέμμα... Δύο μέσα απεριόριστης εκφράσεως. Έκφραση σιωπηλή και βαθιά του εαυτού μας. Ένωση μ' εκείνους που ποτέ ίσως δεν θα πούμε ένα λόγο, ποτέ ίσως δεν θα τους ξαναδούμε.

Σε κοιτάζω, άγνωστε ή άγνωστη, που ο Θεός έβαλε στο δρόμο μου. Και να ότι ο Θεός σιωπηλά σας κάνει ζωντανούς μπροστά μου, παρόντες σε μένα. Μέσ' στα μάτια σου είδα την ψυχή μου. Το βλέμμα μου έφερε σε σένα την ψυχή μου.

Βύθισμα στον "άλλον". Είμαι σε σένα. Και συ μπαίνεις μέσα μου. Μεταξύ μας η κοινωνία γίνεται πραγματική. Τελικός της στόχος είναι η όψη του Θεού, που γίνεται διαφανής ανάμεσα απ' τα πρόσωπά μας.

Ένα χαμόγελο ανταλλάχτηκε. Αυτό το χαμόγελο χαλαρώνει τα χείλη που ήταν κλειστά. Σφίγγει τα δόντια που ήταν σφιχτά. Κάτι άρχισε αναμεταξύ μας, κάτι που θ' αφήσουμε το μέλλον του στα χέρια του Θεού. Μια πόρτα έχει ανοίξει.

Συ, από τον οποίο δέχτηκα σήμερα ένα χαμόγελο ή ένα βλέμμα αγνό κι αληθινό, συ που δέχτηκες από μένα ένα χαμόγελο ή ένα βλέμμα αγνό κι αληθινό - επαναλαμβάνω αυτές τις λέξεις τις τόσο σπουδαίες: αγνό κι αληθινό - σε ευλογώ σιωπηλά.

Ζητώ από τον Κύριο - Αγάπη, από την χωρίς λόγια συνάντηση των ψυχών μας ένα φως χρυσό ν' αναβλύσει φωτίζοντας αυτή την ημέρα.

Λεβ Ζιλέ
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

NIKOSZ έγραψε:ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑ . . .

Η αγάπη χωρίς όρια χρησιμοποιεί τα πιο απλά μέσα για να δημιουργήσει μια επαφή. Οι λέξεις δεν είναι πάντοτε αναγκαίες. Αρκεί ένα χαμόγελο ή ένα βλέμμα, αν είναι αγνά και αληθινά.
Ένα χαμόγελο, ένα βλέμμα... Δύο μέσα απεριόριστης εκφράσεως. Έκφραση σιωπηλή και βαθιά του εαυτού μας. Ένωση μ' εκείνους που ποτέ ίσως δεν θα πούμε ένα λόγο, ποτέ ίσως δεν θα τους ξαναδούμε
.

Πόση ανάγκη έχει ο κόσμος, οι άνθρωποι γύρω μας, απο ένα γλυκό χαμόγελο και ένα βλέμμα γεμάτο καλοσύνη.. Πόσες ψυχές, θα ανακουφίσουμε άραγε άν αυτό το κάνουμε πράξη στη ζωή μας.... :flower:

Σε κοιτάζω, άγνωστε ή άγνωστη, που ο Θεός έβαλε στο δρόμο μου. Και να ότι ο Θεός σιωπηλά σας κάνει ζωντανούς μπροστά μου, παρόντες σε μένα. Μέσ' στα μάτια σου είδα την ψυχή μου. Το βλέμμα μου έφερε σε σένα την ψυχή μου.

Βύθισμα στον "άλλον". Είμαι σε σένα. Και συ μπαίνεις μέσα μου. Μεταξύ μας η κοινωνία γίνεται πραγματική. Τελικός της στόχος είναι η όψη του Θεού, που γίνεται διαφανής ανάμεσα απ' τα πρόσωπά μας.

Ένα χαμόγελο ανταλλάχτηκε. Αυτό το χαμόγελο χαλαρώνει τα χείλη που ήταν κλειστά. Σφίγγει τα δόντια που ήταν σφιχτά. Κάτι άρχισε αναμεταξύ μας, κάτι που θ' αφήσουμε το μέλλον του στα χέρια του Θεού. Μια πόρτα έχει ανοίξει.

Συ, από τον οποίο δέχτηκα σήμερα ένα χαμόγελο ή ένα βλέμμα αγνό κι αληθινό, συ που δέχτηκες από μένα ένα χαμόγελο ή ένα βλέμμα αγνό κι αληθινό - επαναλαμβάνω αυτές τις λέξεις τις τόσο σπουδαίες: αγνό κι αληθινό - σε ευλογώ σιωπηλά.

Ζητώ από τον Κύριο - Αγάπη, από την χωρίς λόγια συνάντηση των ψυχών μας ένα φως χρυσό ν' αναβλύσει φωτίζοντας αυτή την ημέρα.

Λεβ Ζιλέ
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Εικόνα

Το Χαμόγελο του Παιδιού

http://www.hamogelo.gr/
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Όλη η ζωή είναι υπόθεσις χαμόγελο

Στίχοι: Σώτια Τσώτου
Μουσική-Πρώτη εκτέλεση: Κώστας Χατζής


Όλη η ζωή είναι υπόθεσις χαμόγελο
Είναι ένα γεια σου σ' έναν άγνωστο στον δρόμο
Να σπλαχνιστείς τον κουρασμένο ταχυδρόμο
Ένα νεράκι να προσφέρεις με χαμόγελο
Και δεν θα νοιώθει το φορτίο του στον ώμο

Να πεις – στον πόλεμο δεν πάω
Αλλά με χαμόγελο
Να πεις σε κάποιον – χτύπα με
Αλλά δεν σε χτυπάω
Να πεις σ'αυτόν που σε μισεί – μίσησέ με εσύ
Αλλά εγώ πολύ πολύ σε αγαπάω

Όλη η ζωή είναι υπόθεσις χαμόγελο
Είναι ένα γεια σου σ' ένα άγνωστο στον δρόμο
Να σπλαχνιστείς τον κουρασμένο ταξιδιώτη
Να τον ρωτήσεις – τι συμβαίνει με χαμόγελο
Να δεις τι εύκολοι κι απλοί που ʽν' οι ανθρώποι

Να ημερέψεις την ζωή που αγριεύτηκε
Να δεις που όλοι και κανένας μας δεν φταίει
Αν πεις σε κάποιον στην ουρά
πάρ'την δική μου τη σειρά
Να δεις που όλοι τους θα πάνε τελευταίοι

Εύκολη θα'ναι η ζωή μ΄ένα χαμόγελο
Μια καλημέρα στον ανήξερο διαβάτη
Είμαστε όλοι μας φτωχοί
Γυμνοί γεννιόμαστε γυμνοί
Και δεν υπάρχει άλλο ρούχο απ' την αγάπη


http://www.youtube.com/watch?v=OuqUQGPAtMw
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”