Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους εντός του 2008

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Re: ιεροσολιμα

Δημοσίευση από Cordelia »

ManousosK έγραψε:....Θα προσπαθήσω να σε θυμηθώ και να σου τις στείλω όταν επιστρέψω UK
First Class υποθέτω :lol:
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

ManousosK έγραψε:
Cordelia έγραψε:αλλά με έχουν πιάσει οι μαύρες μου τελευταία.... :( :sad: :mozilla_cry: και :homework:
υπομονή και προσευχή Cordelia, είναι σαρακοστή, πλησιάζουν οι Άγιες Μέρες και το τανκαλάκι φαγώνεται και ψάχνει για αφορμές!!!!
:)
Το κατάλαβα πολύ καλά αυτή τη Σαρακοστή ...
Ουσιαστικά την πρώτη συνειδητή της ζωής μου.

Κινδυνεύω πολύ :(
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω και εγώ Ιεροσόλυμα μάλλον τέλος Αυγούστου με το Μυστακίδης (εχω πάει 2 φορές με αυτό πέρασα ΥΠΕΡΟΧΑ γιατί να αλλάξω ? ) θα εξάρτηθεί από τη δουλειά μου τυχόν αναβολή η ματαίωσή της.
Υ.Γ.
Cordelia μη χάνεις το κουράγιο σου, συνέχισε τον αγώνα, κοντεύουμε να μπούμε στην τελική ευθεία (που λένε στο στίβο) :oops: ;) ;) :oops:
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: ιεροσολιμα

Δημοσίευση από andronikos »

garoufalakis έγραψε::D πιοσ αμα παι κατα ιεροσολημα μπορι να βρι 2 μικρεσ πλαστικες οικονες τισ(παναγιας ιεροσολιμον και σαινταναγιασ να στιλο χριματα με ποστ μικρεσ πλαστικες ευχαριστο
φίλε στείλε μου τη διευθυνσή σου μέχρι την Τρίτη (γιατί μετά θα λείπω για ΠΑΣΧΑ) κάτι έχω για εσένα :-k =D> :-k
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
ManousosK
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 03, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: cambridge UK

Δημοσίευση από ManousosK »

Cordelia έγραψε:
Κινδυνεύω πολύ :(
κάτι που με βοήθησε/βοηθάει πολύ είναι η συμβουλή του Αγίου Σιλουανού του Αθωνίτη

"κράτα το νού σου στον Άδη και μην απελπίζεσαι"

γιατί η απελπισία είναι ένα...άλλο τέχνασμα του...!
καλή συνέχεια :wink:
"Αν πεθάνεις πρίν πεθάνεις δέν θά πεθάνεις όταν πεθάνεις"
ManousosK
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 03, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: cambridge UK

Δημοσίευση από ManousosK »

andronikos έγραψε:Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω και εγώ Ιεροσόλυμα μάλλον τέλος Αυγούστου με το Μυστακίδης (εχω πάει 2 φορές με αυτό πέρασα ΥΠΕΡΟΧΑ γιατί να αλλάξω ? )
μια και έχω ήδη κανονήσει να πάω με την Μονή Παντοκράτορος δεν θέλω να μπω σε διαδικασία σύνκρισης, άλλωστε για μένα θα είναι η πρώτη φορά!
Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να κάνουμε μια αναφορά μετά το ταξίδι ώστε να ξέρουμε για την επόμενη φορά μια και το "ΥΠΕΡΟΧΑ" είναι νομίζω υποκειμενικό.
:)
"Αν πεθάνεις πρίν πεθάνεις δέν θά πεθάνεις όταν πεθάνεις"
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

ManousosK έγραψε:
andronikos έγραψε:Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω και εγώ Ιεροσόλυμα μάλλον τέλος Αυγούστου με το Μυστακίδης (εχω πάει 2 φορές με αυτό πέρασα ΥΠΕΡΟΧΑ γιατί να αλλάξω ? )
μια και έχω ήδη κανονήσει να πάω με την Μονή Παντοκράτορος δεν θέλω να μπω σε διαδικασία σύνκρισης, άλλωστε για μένα θα είναι η πρώτη φορά!
Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να κάνουμε μια αναφορά μετά το ταξίδι ώστε να ξέρουμε για την επόμενη φορά μια και το "ΥΠΕΡΟΧΑ" είναι νομίζω υποκειμενικό.
:)
Και καλά θα κάνεις να μην αλλάξεις, σίγουρα θα περάσεις καταπληκτικά βλέποντας και προσκυνόντας τα μέρη που έζησε την επί γης ζωή του ο Βασιλεύς της δόξης.
Υ.Γ.
Το υπέροχα αφορούσε ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ και την προσωπική μου άποψη για το πώς πέρασα στα δύο προσκυνήματα μου στους Αγίους Τόπους και το Θεοβάδιστο Όρος Σινά. Αν μπέρδεψα κάποιον/α ζητάω συγνώμη :oops: :oops: :oops:
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
ManousosK
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 03, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: cambridge UK

Δημοσίευση από ManousosK »

andronikos έγραψε: Υ.Γ.
Το υπέροχα αφορούσε ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ και την προσωπική μου άποψη για το πώς πέρασα στα δύο προσκυνήματα μου στους Αγίους Τόπους και το Θεοβάδιστο Όρος Σινά. Αν μπέρδεψα κάποιον/α ζητάω συγνώμη :oops: :oops: :oops:
εμένα πάντως δεν με μπέρδεψες :) και απλά αναφέρθηκα στο γεγονός ότι ό,τι και να πει ο καθένας μας είναι μάλλον υποκειμενικό οπότε ας αναφέρει ο καθένας μας τις εντυπώσεις του και όποιος ενδιαφέρετε ίσως να μπορέσεινα αποφασήσει για το τι θα ταίριαζε καλίτερα σ'εκείνον :)
"Αν πεθάνεις πρίν πεθάνεις δέν θά πεθάνεις όταν πεθάνεις"
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Αγαπητοί αδελφοί,
Τον Αύγουστο θα επισκεφθώ τους Αγίους Τόπους για πρώτη φορά.

Είμαι πολύ συγκινημένη και νιώθω ιδιαίτερη λαχτάρα για το ταξείδι αυτό, το οποίο σκοπεύω να επαναλαμβάνω τακτικά ελπίζω και με τη συμμετοχή κι άλλων μελών στο μέλλον.

Έχω διαβάσει αυτό το διάστημα αρκετά προγράμματα για προσκυνήματα (και όλα των πρακτορείων που αναφέρθηκαν στο θέμα) και επιμένω ότι δεν μου χρειάζεται να δω τις Πυραμίδες ή τη Σφίγγα σε αυτό το προσκύνημα. Αν και λατρεύω τα ταξείδια, πιστεύω ότι η Αίγυπτος και τα αξιοθέατά της πρέπει να είναι αυτοτελές ταξείδι και όχι να συνδυαστεί με προσκύνημα γιατί τότε όλη η εκδρομή αποκτά τουριστικό χαρακτήρα. :-k [-(

Αν και δεν είμαι πνευματικά έτοιμη, ελπίζω ότι θα με αξιώσει ο Θεός να ζήσω αυτό που έχω ονειρευτεί τόσες φορές.:angel5: :angel7:

Θα ακολουθήσω το προσκύνημα της Μονής Παντοκράτορος Μελισσοχωρίου.
Από ό,τι μου έχουν πει συμμετέχουν περίπου 50 άτομα & την ξενάγηση την κάνει ο Γέροντας και συνοδεύεται από 1-2 μοναχούς. Το πρόγραμμα μπορώ να το στείλω με mail σε όποιον ενδιαφέρεται, αν και φαντάζομαι ότι θα αναρτηθεί σύντομα στην ιστοσελίδα τους.

Θα ήταν ωραίο αν εκτός από μένα και τον ManousoK ακολουθoύσαν κι άλλα μέλη. Καταλαβαίνω, όμως, ότι η περίοδος του Αυγούστου είναι δυσκολη γιατί πολλοί πρέπει να κάνουν και οικογενειακές διακοπές (αλλιώς υφίστανται τη γνωστή στα παντρεμένα μέλη μας «παντόφλα»!! :lol: ήτοι :argue: και :violent1:).

Αγαπητέ Andronikos, αν τον Αύγουστο τελικά είσαι στα Ιεροσόλυμα και συμπέσουμε, μπορούμε να κάνουμε εκεί μία mini συνάντηση μελών.... >:D<
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

Στο τέλος Νοεμβρίου 2008 (πιθανότατα 27/11 - 1/12) θα οργανωθεί 4ήμερο προσκήνυμα στους Αγίους Τόπους από την νεοσύστατη ΜΚΟ "Ρωμηοσύνη" www.romiosini.org.gr του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων. Όταν οριστικοποιηθεί θα αναδημοσιεύσω εδώ το ακριβές πρόγραμμα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”