Ποια Αγία Γραφή;

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fotios »

Διονύση , απλά θέλω να σου πω πως ο καθ. Γαλίτης είναι η ψυχή του οικουμενισμού μέσα στους κόλπους της Ορθοδοξίας,
.................................................
(απο www.ecclesia.gr)

Παγκόσμιον Συμβούλιον Εκκλησιών

1. Κεντρική Επιτροπή του Π.Σ.Ε.
-Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κ. Αμβρόσιος
-Ελλογιμ. Ομοτ. Καθηγητής κ. Γεώργιος Γαλίτης

2. Επιτροπή «Πίστις και Τάξις» του Π.Σ.Ε.
-Ελλογιμ. Ομοτ. Καθηγητής κ. Βλάσιος Φειδάς
-Ελλογιμ. Ομοτ. Καθηγητής κ. Ευάγγελος Θεοδώρου, ο οποίος παραιτήθηκε το 2002 χωρίς να γίνει αντικατάσταση του

3. Επιτροπή επί των Εξωτερικών Θεμάτων του Π.Σ.Ε.
-Δρ.κ. Αντώνιος Παπαντωνίου
...........................................

Τώρα για την συγκεκριμένη έκδοση νομίζω πως είναι μάλλον προτεσταντικού τύπου, προσωπικά δεν με αναπαύει όταν την ακούω, είτε μέσα είτε έξω από την εκκλησία.....
Χαίρετε εν Κυρίω!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βρε ευλογημενε fotios, εσυ ο ιδιος γραφεις μεσα απο την αντιγραφη της πληροφοριας απο την ιστοσελιδα της Εκκλησιας της Ελλαδος, οτι τους δοθηκε απο την Ιερα Συνοδο να συμμετεχουν στην επιτροπη αυτη.

Τι θα βαζανε στην επιτροπη, καλικαντζαρους;

Δεν ειναι οικουμενιστες οι Ανθρωποι, ετσι και σε ακουσει ο Αιγιαλειας, αλλα και ο Καθηγητης, θα σε κυνηγανε, με αυτα που τους καταμαρτυρεις.

Τι λογισμος ειναι αυτος που εχεις;

Ειναι το ιδιο με το να λες οτι επειδη καποιοι συμμετεχουν σε επιτροπη που ασχολειται με διαπραξη εγκληματων, απο εγκληματολογοι, γινονται εγκληματιες!! (ψυχραιμια, μην τους βγαλουμε ολους οικουμενιστες).

Αλλο συμμετεχω σε διαλογο και επιτροπη και αλλο τι πρεσβευω!

Ο Αγιος Μαρκος ο Ευγενικος δηλαδη που ηταν 3 ετη στην συνοδο Φερραρας-Φλωρεντιας και συνδιαλεγοταν με τους παπικους, ηταν δηλαδη οικουμενιστης; (απαγε της βλασφημιας)

Ο Καθηγητης Γαλιτης συνεχιζει την αξια εργασια του εγκριτου δικαστικου αειμνηστου πατερα του, που ηταν φιλομοναχος, και αφιερωσε μεγαλο κομματι της ζωης του, στο να μεταφρασει την Φιλοκαλια στην νεα ελληνικη, κατι το οποιο ολοκληρωσε ο υιος τελικα, και εκδοθηκε απο εκδοτικη εταιρεια της Θεσσαλονικης. Ολοκληρη Φιλοκαλια μετεφρασαν οι Ανθρωποι, να τους πουμε και προτεσταντες; Σιγα μην ηταν και Βουδιστες..

Αυτα για να διευκρινιζουμε καποια πραγματα.

Τωρα οσον αφορα την υποτιθεμενη προτεσταντιζουσα φυση της εν λογω εκδοσης της Αγιας Γραφης, δεν φαινεται ουτε τεκμαιρεται τετοιο πραγμα απο την αναγωνση της.

Πες μου με επιχειρηματα, και σε ποια σημεια, προτεσταντιζει, ενα κειμενο που ειναι οσον το δυνατο ακριβη μεταφραση του αρχαιου κειμενου.

Πως ειναι δυνατον σε απλη μεταφραση να αλλοιωνεται το νοημα και να "μεταπιπτει" σε αλλη μαλιστα ομολογια ο Λογος του Θεου;

Εχεις μπερδεψει τον ορο μεταφραση με τον ορο ερμηνεια. Να μου πεις οτι ειναι βιβλιο ερμηνευτικο, να σου πω οτι καποιος εβαλε τα δικα του, και εαν ηταν προτεσταντης, τοτε προτεσταντιζει και το βιβλιο.

Ομως εδω εχουμε να κανουμε με μεταφραση οχι με ερμηνεια. Εκτος και εαν εννοεις αλλο βιβλιο και αναφερομαστε σε διαφορετικα πραγματα.

Εγω λεω το μπλε με το χρυσοκοκκινο τετραγωνο καλλιγραφημα στο εξωφυλλο. που εχει μεσα και τους χαρτες της Ιουδαιας κατα την εποχη της Παλαιας και Καινης Διαθηκης.

Αυτο πωλειται και στο βιβλιοπωλειο της Ιερας Μητροπολεως Πειραιως, με την εγκριση του οικειου Μητροπολιτη κ.κ.Σεραφειμ.

Μηπως εχεις κατι να προσαψεις για τον Αγιο Πειραιως επισης;

Ας προσεχουμε τι λεμε και για ποιους τα λεμε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fotios »

Αγαπητέ Διονύση,
μάλλον μιλάς από άγνοια για το ΠΣΕ, οπότε δεν πειράζει...
Αν έχεις δει έστω και μια από τις αποφάσεις του ΠΣΕ θα καταλάβαινες ότι είναι όχι οικουμενιστές αλλά υπέρ-οικουμενιστές.
Έτσι για να καταλάβεις θα σου πω, ότι σε μια από τις πρόσφατες αποφάσεις του ΠΣΕ(2006), υπογράφτηκε από όλους τους έγκριτους, και υπέρτατους θεολόγους , ότι δεχόμαστε όλα τα είδη βαπτισμάτων από όλες τις αιρέσεις ακόμη και αν γίνεται βάπτιση χωρίς νερό, ακόμη ότι μια Εκκλησία(η Ορθοδοξία) είναι πλήρης μόνο αν βρίσκεται σε πλήρη κοινωνία με όλες τις υπόλοιπες Εκκλσίες(αιρέσεις...) Θα μπορούσα να σου αναφέρω δεκάδες σημεία...καθαρά ορθόδοξα και θεολογικά τέλεια....
Για την έκδοση της βιβλικής εταιρίας εξέφρασα και έγραψα "προσωπική άποψη"...μην προσπαθείς να προσάψεις κατηγορίες, δεν μου αρέσει αυτή η
μετάφραση στα νεοελληνικά, χωρίς προσπάθεια απόδοσης οροδόξου νοήματος , αλλά ξερά....
Τέλος πάντων, ότι νομίζετε...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eγω δεν εχω ακουσει σε πρακτικο επιπεδο, και απο Εκκλησιαστικους ανδρες να ισχυουν αυτα που "υπεγραφησαν". Ξερω οτι για να δεχτει η Ορθοδοξια πιστο απο αλλη ομολογια, ισχυει οτι και παλαιοτερα.

Τωρα σε οτι αφορα την μεταφραση, και γι'αυτο λεγεται μεταφραση, δεν χωραει ερμηνεια η αλλου ειδους σχολιο, αποδοση, κριτικη.

Tωρα, αφου αλλαξε σχεδον τελειως η ταλαιπωρη η γλωσσα μας, η μαλλον φροντισαν να μας την αλλαξουν και να της αλλαξουν και τα φωτα, τι να κανουν οι Καθηγητες; Να μην δωσουν την γνωση και την εμπειρια τους για να καταστει το χρησιμοτερο βιβλιο που εχει η ανθρωποτητα, κτημα και των αγνοουντων την αρχαια ελληνικη;

Ειπαμε και πιο πανω, οτι ετσι μας τονιζουν οι Πνευματικοι μας, και οι Θεολογοι μας, οτι πρεπει να μελετουμε το αρχαιο και πρωτουπο κειμενο.

Απλως για βοηθεια και μονο συμπληρωματικα, ας εχουμε και μια αξιολογη μεταφραση διπλα. Τι το μεμπτο υπαρχει;

Δεν αντιδικω μαζι σου, ουτε σε κατηγορω για κατι, και εγω κατα του πονηρου πνευματος του κακως εννοουμενου οικουμενισμου ειμαι.

Αντιθετα ειμαι υπερ της Οικουμενικοτητας της Ορθοδοξιας. Δεν μας ανηκει η Ορθοδοξια. Εμεις ανηκουμε στην Ορθοδοξια, αλλα και ολοι οι λαοι που θα την ασπαστουν.

Ομως απο εκει, μεχρι να βαζουμε ταμπελιτσα σε οποιον συμμετεχει στον διαλογο (που το ξερω δεν ειναι τελειος) οτι ειναι οικουμενιστης και τυφλο οργανο του αντιχριστου απεχει ετη φωτος.

Πιο ψυχραιμοι να ειμαστε, μην κατακρινουμε συνειδησεις. Υπαρχει καιρος μπροστα για να κριθουν ολοι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

panagiotis2 έγραψε:υγ)smarti η βιβλικη εταιρια δεν ειναι καλη.ρωτα και θα μαθεις. και καλο ειναι να εχεις το γνησιο κειμενο για να κρινεις και μονη σου, αλλα και φυσικα το γνησιο κειμενο στα αρχαια εχει αλλη "χαρη"
Παναγιώτη σόρρυ αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω τελικά γιατί και εγώ την ίδια έλεγα. Της βιβλικής εταιρίας. Τώρα αν είναι καλή ή όχι δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω διαβάσει άλλες. Από πρωτότυπο δεν μπορώ να διαβάσω άρα όλες οι μεταφράσεις ίδιες είναι για μένα. Σόρρυ....
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

fotios έγραψε:Διονύση , απλά θέλω να σου πω πως ο καθ. Γαλίτης είναι η ψυχή του οικουμενισμού μέσα στους κόλπους της Ορθοδοξίας,
.................................................
(απο www.ecclesia.gr)

Παγκόσμιον Συμβούλιον Εκκλησιών

1. Κεντρική Επιτροπή του Π.Σ.Ε.
-Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κ. Αμβρόσιος
-Ελλογιμ. Ομοτ. Καθηγητής κ. Γεώργιος Γαλίτης

2. Επιτροπή «Πίστις και Τάξις» του Π.Σ.Ε.
-Ελλογιμ. Ομοτ. Καθηγητής κ. Βλάσιος Φειδάς
-Ελλογιμ. Ομοτ. Καθηγητής κ. Ευάγγελος Θεοδώρου, ο οποίος παραιτήθηκε το 2002 χωρίς να γίνει αντικατάσταση του

3. Επιτροπή επί των Εξωτερικών Θεμάτων του Π.Σ.Ε.
-Δρ.κ. Αντώνιος Παπαντωνίου
...........................................

Τώρα για την συγκεκριμένη έκδοση νομίζω πως είναι μάλλον προτεσταντικού τύπου, προσωπικά δεν με αναπαύει όταν την ακούω, είτε μέσα είτε έξω από την εκκλησία.....
Χαίρετε εν Κυρίω!
Καλά ο καθηγητής Γαλίτης (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο) αλλά κι ο Αιγιαλείας Αμβρόσιος οικουμενιστής; Μην τρελλαθούμε!!!

Φώτιε αντιπρόεδρος είναι ο Αλβανίας Αναστάσιος τον οποίο σέβομαι απεριόριστα. Οι άνθρωποι προσπαθούν για το καλό. Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα όμως μάλλον αδικούν την προσπάθειά τους.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Φώτιε γνωρίζεις προσωπικά τον εν λόγω καθηγητή?
Εάν δεν τον γνωρίζεις μην εκτοξεύεις μομφές εναντίον του αν δεν τον γνωρίζεις εκ του σύνεγγυς.
Ειδάλλως (αν επιμείνεις) και δεν ισχύουν μετά άμα μάθεις από αξιόπιστο άτομο την αλήθεια θα 'ρθεις και θα ζητάς συγγνώμη.
Την γραφή έχω του Τρεμπέλα που έχει ερμηνεία,και μένα δεν μου αρέσει με ερμηνεία,αλλά δεν είναι λάθος η ερμηνεία.
Εχω και άλλες 2 βιβλία της Καινής Διαθήκης, μια Βίβλο είναι μετάφραση νομίζω της Βιβλικής Εταιρείας και δεν μου αρέσει.
Παναγιώτη τις άλλες 2 δεν έχω προσέξει,αλλά είναι παλιές ,πάντως θα σου στείλω με μήνυμα τις Εκδόσεις τους,γιατί είναι αρκετά παλιές και δεν κυκλοφορούν πλέον.
Πάντως αν θες Παναγιώτη σου δίνω την μία,και θα κρατήσω την άλλη.Δεν έχω πρόβλημα.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Σπίτι έχω 4 Καινές Διαθήκης. Διαβάζω απευθείας απο το κείμενο οπότε δεν με ενοχλεί το τί μετάφραση η ερμηνεία γίνεται.

Για να πω την αλήθεια, δεν μου αρέσει η απόδοση του Τρεμπέλα. Προτιμώ τον Κολιτσάρα βασικά γιατί γράφει στην απόδοσή του λιγότερα και όταν προστρέχω στη μετάφραση, δεν χάνομαι στο να βρω ποιά λέξη ακριβώς αποδίδει. Γενικά δεν είμαι φαν αμφοτέρων.

Συχνά διαβάζω απο την κριτική έκδοση των Nestle - Aland και αυτό γιατί έχει αναλυτικά την διαφορά των λέξεων στο πρωτότυπο απο αρχαίο κώδικα σε αρχαίο κώδικα.

Οφείλω να ομολογήσω πως τα καλύτερα σχόλια άσχετα με την ίδια την μετάφραση η οποία αν θυμάμαι δεν υστερούσε, τα βρήκα σε μια δίτομη Κ.Δ. που βγαίνει απο τον π. Τιμόθεο Κιλίφη: 1) Ευαγγέλια & Πράξεις νομίζω & 2) Επιστολές Παύλου Καθολικές & Αποκάλυψη.

Ο πνευματικός μου πάλι την χρησιμοποιεί, αυτήν του π. Τιμοθέου εννοώ, αν και εκτιμά ιδιαίτερα την Κ.Δ. σε απόδοση του Ν. Σωτηροπούλου. Και ο πνευματικός μου είναι άριστος γνώστης της αρχαίας και πολύ επιμελής θεολόγος.

Στην Π.Δ. πάλι τα πράγματα είναι περίπλοκα. Εγώ χρησιμοποιώ του Κολιτσάρα αν και κάποια βιβλία της Παλαιάς είναι γραμμένα σε πολύ δύσκολο λόγο, όπου με 3-4 λέξεις πρέπει να συνθέτεις ολόκληρες προτάσεις.

Καλή δουλειά είναι η του π. Ιωήλ Γιαννακοπούλου, ο οποίος και ήξερε εβραϊκά. Είναι όμως πιο δυσεύρετο έργο και πολύτομο -9 Τόμοι-.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Να προσθέσω και την γνώμη μου ; Νομίζω ότι όταν καμμιά φορά
ξεχαστώ και κοιτάξω στην δεξιά στήλη, την απόδοση του Τρεμπέλα,
ξεχνάω και αυτά που ξέρω.
Ασε και το άλλο. Δεν ξέρω αν σας έχει συμβεί, αλλά αρχίζω να
καταλαβαίνω πως αισθάνονται οι Προτεστάντες.
Δεν ξέρω τίποτα για τον άνθρωπο, αλλά νομίζω ότι δεν έπρεπε
να ασχοληθεί με το αντικείμενο.
Αλλά αν κάποιος είναι "καταξιωμένος", άντε να τον πείσεις
να κάνει λίγο δίπλα. Εδώ λες σε "παλιό" ψάλτη κάτι για τις αγριοφωνάρες του και τις υπερβολές του που διώχνουν και κόσμο,
και σου απαντά ότι με ζηλεύουν.
Θα ήθελα να παρακαλέσω αν κάποιος αδελφός γνωρίζει λεξικό
αρχαίας προς νεά Ελληνική, να με βοηθήσει.

ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΕ ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ !!!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφια τι ειναι αυτα που λετε;

Και γιατι εκφραζετε γνωμη τετοια για εναν απο τους μεγαλυτερους Θεολογους της συγχρονης εποχης μας και μαλιστα κεκοιμημενον;

Μιλαω για τον μακαριτη τον Π. Τρεμπελα, ο οποιος αφησε εποχη με τον οξυτατο Θεολογικο του νου, και την βαθια και επισταμενη εργασια του.

Μπορει σαν ανθρωπος, οπως ολοι μας, να υπεπεσε σε καποια ερμηνευτικα λαθη, οχι απο κακη προαιρεση, αλλα οχι, για ονομα του Θεου, και προτεσταντιζοντα να τον βγαλουμε τον ανθρωπο!

Ας μην ξεχναμε οτι την εποχη που ο Τρεμπελας εγραφε και δημοσιευε τις επιστημονικες του εργασιες, κυριαρχουσε ενας μακροχρονος εμποτισμος ολοκληρου του ελλαδικου χωρου απο την προτεσταντικη νοοτροπια η οποια εξαπλωθηκε μετα την απελευθερωση μας απο την τουρκοκρατια.

Ας ειναι καλα οι Βαυαροι που μας κυβερνησαν, ο Κοραης, και οι αλλοι γαικυλοι, ευρωλιγουρηδες, που κατεκλυσαν και προσπαθησαν να εξαφανισουν το Φιλοκαλικο πνευμα και την Πατερικη Ασκητικη Θεολογικη μας Ιερα Παραδοση. Αυτη επανηλθε πολυ αργοτερα με την εκδοση της Φιλοκαλιας, τις εκδοτικες προσπαθειες των Θεοκλητου Διονυσιατου, των εκδοσεων Αστηρ, και αλλων διακεκριμενων πατερικης σοφιας και επιρροης Ιερων συγγραφεων.

Ομως ο Τρεμπελας περα απο τα οποια επιμερους λαθη μπορει να του εχουν καταλογιστει, τιμαται και θεωρειται μεγας Θεολογος στην ακαδημαικη κοινοτητα. Μπορει να ερμηνευε και να μετεφραζε προτεσταντικης νοοτροπιας κειμενα, αλλα ομως υπηρχε τοτε ενα κλιμα πιεσης και καθοδηγουμενης αναγκης για απομιμηση του προτεσταντικου "ακτιβισμου" για εργα, κειμενα, φιλανθρωπια, χαζοχαρουμενα ηθικιστικα προτυπα και ολα αυτα τα καλουδια της αιρετικης δυσης.

Ομως το εργο του ειναι μεγαλο, και δεν μπορει να τον χαρακτηρισει αυτο το γεγονος.

Μεσα στην Ιερα παραδοση μας, η ενοτητα και η ακεραιοτητα της Αληθειας της Ορθοδοξιας, διαφυλασσεται και κατοχυρωνεται απο τα επιμερους αλαθητα τμηματα των κειμενων των Συγγραφεων και οχι απο τα τμηματα εκεινα που ειναι λαθεμενα και οπωσδηποτε θα πεσει σε αυτα το καθε ανθρωπινο ον που ενεργει, καποια στιγμη.

Στην Ορθοδοξια δεν κατεχει ενας το αλαθητο (μη γενοιτο σε εμας) αλλα αυτο προκυπτει απο την συνολικη και καθολικη εμπειρια και βιωμα των πατερων-θεολογων-συγγραφεων που αποτυπωνεται και στον προφορικο και στον γραπτο λογο.

Μην κανουμε ομως ακοπες κρισεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”