Είναι αμαρτία τα σκουλαρίκια;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fotios »

Χαίρετε αδερφοί,
Προσωπικά πιστεύω, πως καλό είναι αδερφή μου να το βγάλεις το σκουλαρήκι... Αυτό δεν το λέω από πλευράς δογματικής αλλά από πλευράς ηθικής. Διότι ο καλός Χριστιανός έχει και πίστη και ζωή Ορθόδοξη. Λοιπόν σύμφωνα με την Ορθοδοξία, ο άνθρωπος και στη συγκεκριμένη περίπτωση εσύ δηλαδή η γυναίκα πρέπει να είναι σεμνή. Σεμνή είναι μια γυναίκα όταν δεν προκαλεί και εσύ με αυτό που έκανες ήθελες τουλάχιστον στο παρελθόν να προκαλέσεις...οπότε από την αρχή βρωμάει το πράγμα. Ακόμη ένας, από ότι μας λες ευσεβής άνθρωπος σπυ έδωσε μια συμβουλή. Λοιπόν σοφία είναι να να ακούσεις τη συμβουλή του...
Προσωπικά όταν δεν ξέρω αν κάτι είναι σωστό λέω: Ο Χριστός θα το έκανε;Οι Άγιοι Πατέρες, Μάρτυρες θα το έκαναν;
Εσύ μπορείς να λές: Η Παναγία θα το έκανε; Οι Άγιες γυναίκες Βαρβάρα, Μαρία, Ειρήνη... θα έβαζαν σκουλαρήκι στη μύτι?...

Βέβαια ότι και να κάνεις, κάντο με την ψυχή σου και με όλη σου την καρδιά, ως θυσία μικρή προσωπική προς τον Θεό!!! Στα λέω σαν αδερφή μου πραγματική και όχι σαν ξένος δάσκαλος...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Δεν θα κουραστώ να λέω ότι αμαρτία είναι ότι μας απομακρύνει από το Θεό. Δεν υπάρχουν τσιτάτα σ' αυτό. Η πνευματική πορεία του καθενός μας είναι διαφορετική, προσωπική, και την χαράζουμε σύμφωνα με τις δυνάμεις μας και τον αγώνα μας με τη βοήθεια του Πνευματικού μας.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, το αν θα πρέπει να βγάλεις ή όχι το σκουλαρίκι (προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι γυναίκες βασανίζουν έτσι τον εαυτό τους χωρίς λόγο) εξαρτάται από τη γενικότερη πορεία σου και θα το συζητήσεις με τον Πνευματικό σου. Εμείς ότι και να λέμε είναι προσωπικές απόψεις, λόγια αστήρικτα, αφού σε γνωρίζουμε μόνο επιφανειακά.

Γενικά στα περί την εμφάνιση ισχύει, ότι ο Χριστιανός (και η Χριστιανή) προσπαθεί να μην ασχολείται περίσσότερο απ' όσο είναι απαραίτητο με την εμφάνιση και ότι αυτή πρέπει να είναι τέτοια του να μην προκαλεί του άλλους. Η εμφάνιση μπορεί να προκαλεί τους άλλους είτε προκαλώντας τους σαρκικά, απαξιώνοντας μ' αυτό τον τρόπο την προσωπικότητά του άνδρα ή της γυναίκας, είτε αρνητικά κάνοντάς τους να σκεφτούν "κοίταξε αυτόν -ην, τι παριστάνει μ' αυτή την εμφάνιση".

Ας προσπαθήσουμε να εντάξουμε την εμφάνισή μας στη γενικότερη πορεία μας προς το Θεό κι είμαι σίγουρος, ΄τοι θα βρούμε τις κατάλληλες ισορροπίες.
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα τα λάβω υπόψην. Πάντως τον τελευταίο 1 χρόνο της ζωής μου προσπαθώ να μην προκαλώ γι'αυτό και δεν τα δείχνω. Της μύτης το έκανα γιατί απλά μου άρεσε και όχι για να το παίξω κάποια (άλλωστε δεν έχω και την ωραία μύτη! :^o ) .Το άλλο δεν το βλέπει κανένας στην καθημερινότητα μου!
Και Giwrgos31 (καλά το έγραψα; )σ'ευχαριστώ, μ'έκανες και γέλασα και όχι, δεν παρεξηγήθηκα!
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25073
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφή μου, εάν το σκουλαρίκι σ' εμποδίζει στον πνευματικό σου αγώνα, τότε θεωρώ ότι πρέπει να το βγάλεις! Αν όχι, κράτα το! Αυτά τα γράφω επειδή ζητάς τις γνωμες μας! Το τι θα κάνεις όμως πρέπει να το συζητήσεις με τον πνευματικό σου, η γνώμη του οποίου (η έχουσα την απαραίτητη διάκριση) είναι και η μόνη που μετράει.
Τώρα το να σκανδαλίζεται κάποιος από το σκουλαρίκι το βρίσκω κάπως υπερβολικό! Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα γύρω μας, πολύ πιο σκανδαλιστικά!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Ειναι αυτό πού λέμε <Μπαγλαμάς μέ σκουλαρίκια>
:D
Πάντως για εμένα ηταν θέμα ηλικίας .
Πιτσιρικάς είχα 5 τρυπες στά αυτιά.
Αλλα εδώ κάι 15 και πλέον χρόνια τά παράτησα
Καί δέ μού λένε κάτι τωρα.
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Εμένα ο μικρός μου γιός 15 ετών έβαλε πριν μήνες ένα διακριτικό σκουλαρίκι στο αυτί. Αν και του πήγαινε και του έδινε "χαρακτήρα" παρόλα αυτά, το περιβάλλον του σχολείου του και οι φίλοι του (ειδικά τα κοριτσάκια) φάνηκε ότι δεν το έκαναν αποδεκτό.

Το έβγαλε το σκουλαρίκι χωρίς κανένα πρόβλημα.

Οπως είχα πει προηγουμένως και στην geonutr το ερώτημα που του εκανα ήταν το ίδιο : εάν "είναι αυτός" να το κρατήσει - αν το κάνει για "να δίνει την εντύπωση οτι είναι αυτός" τότε δεν είναι καθόλου αντρικό και πρέπει να βγεί.

Φαίνεται οτι πείστηκε...

Ο ρόλος που έχουμε και θέλουμε να έχουμε στην ζωή πολλές φορές μας συγχίζει. Δύσκολο πράγμα η ξεκάθαρη πορεία. Αλλα και οι πειραματισμοί είναι μέσα στο πρόγραμμα...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”