Τι γίνεται στη Ρωσία?

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

dionysisgr έγραψε:
Και εαν εξακολουθησουν να εχουν καλη θεληση οι πρωην Ορθοδοξοι αδελφοι μας δυτικοι (ας μην το ξεχναμε αυτο), και νυν Καθολικοι, υπαρχει μια περιπτωση να δουμε ξανα ενωμενη την Εκκλησια του Χριστου σε Ανατολη και Δυση ως μια Ορθοδοξια ξανα μετα το 1054μχ και την αποφραδα εκεινη ημερα.

Ας απαντησει καποιος, ειλικρινα οτι δεν το θελει αυτο. Υπο τις Ορθοδοξες και σωστες - κανονικες προυποθεσεις βεβαια, και την πληρη επανενταξη των Καθολικων στην Ορθοδοξια, αφου αναιρεσουν απαντες τις κακοδοξιες τους.

Και μετα ας μας πει οτι ειναι και Χριστιανος στην πραξη και οχι μονο στα λογια.

Ολοι οι Ορθοδοξοι,μηδενος εξαιρουμενου,θελουν να δουν την ενωση των Εκκλησιων,η μαλλον την επιστροφη των ετεροδοξων στους κολπους της Ορθοδοξιας, αφου εγκαταλειψουν τις κακοδοξιες τους.
Τι τους εμποδιζει να το κανουν αν και εφ`οσων υπαρχει καλη θεληση απο μερους τους?
Τι εμποδιζει τον Παπα Βενεδικτο να δωσει μια αποδειξη της καλης του θελησης, και να κανει ενα πρωτο βημα μπροστα,καταργωντας την Ουνια ?
Ακριβως η θεληση του για μη ουσιαστικη ενωση,αλλα για απορροφηση της Ορθοδοξιας τον εμποδιζει...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

dionysisgr έγραψε:
Επισης να επισημανω για οσους το αγνοουν, οτι ο Παπας Βενεδικτος εχθες κατα τους εορτασμους των πρωτοκορυφαιων Αποστολων του Χριστου Πετρου και Παυλου, μεσα στην καθεδρα του την Ρωμη, ανεγνωσε το Συμβολο της Πιστεως μετα απο σχεδον χιλια ετη, χωρις την προσθηκη του filiogue. Ορθοδοξα δηλαδη. Λιγο ειναι αυτο;

Αυτο και μονο ειναι ενα σημαντικο επιτευγμα του Οικουμενικου Πατριαρχη Βαρθολομαιου, που φερνει τις αποσχισθεισες Εκκλησιες πιο κοντα.
Τα τελευταια χρονια ,συχνα αρκετοι Καθολικοι ,οπως και Αγγλικανοι ,αλλα και αλλοι Διαμαρτυρομενοι ,απαγγελλουν το Συμβολο της Πιστεως ποτε με το filioque, ποτε χωρις αυτο.
Αυτο δεν το κανουν επειδη αναγνωριζουν τη διαφορα,απλως το κανουν για "ιστορικους/παραδοσιακους" λογους.
Το ιδιο και οταν Καθολικοι μερικες φορες χρησιμοποιουν αρτο και οινο για Μεταληψη και των λαικων.
Πολλα μπορουν να αλλαξουν οι Καθολικοι. Το πρωτειο ομως του Παπα και το αλαθητο ποτε. Χωρις αυτα τα δυο η πιστη τους και η ταυτοτητα τους σαν Χριστιανοι,κλονιζεται ανεπανορθωτα. Δεν θα το διακινδυνευσουν ουτε εν ονοματι της Αληθειας.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Melpomeni έγραψε: Ολοι οι Ορθοδοξοι,μηδενος εξαιρουμενου,θελουν να δουν την ενωση των Εκκλησιων,η μαλλον την επιστροφη των ετεροδοξων στους κολπους της Ορθοδοξιας, αφου εγκαταλειψουν τις κακοδοξιες τους.
=D> =D> =D> =D> =D>
Melpomeni έγραψε: Τι εμποδιζει τον Παπα Βενεδικτο να δωσει μια αποδειξη της καλης του θελησης, και να κανει ενα πρωτο βημα μπροστα,καταργωντας την Ουνια ?
Το αλάθητο του Πάπα! Αν κάνει ένα βήμα μπροστά θα χάσει το αλάθητο μια που στην Ορθοδοξία μόνον ο Θεός είναι Αλάθητος!!!!

:? Μια άποψη είπα....
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Απίστευτο! Γράψαμε ταυτόχρονα σχεδόν το ίδιο! Γειά σου Μελπομένη!!!
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Teri έγραψε:Απίστευτο! Γράψαμε ταυτόχρονα σχεδόν το ίδιο! Γειά σου Μελπομένη!!!
:)) "εις υγειαν " των μεγαλων πνευματων μας λοιπον,που συναντηθηκαν !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekboy1981 »

eortologio_gr έγραψε:Επειδή το θεμα περασε στα "αζήτητα" το επαναφέρω, δηλώνοντας οτι σε πρόσφατο τριήμερο προσκυνηματικό ταξίδι μου στην Ιμβρο είχα την χαρά να φιλήσω δια ζώσης το χέρι του Παναγιώτατου, μετέχοντας στα θυρανοίξια Ορθόδοξης Εκκλησίας σε Τουρκικό έδαφος.

Η μικρή επαφή που είχα με τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο και η εντύπωση απο την προσωπικότητά του και την πνευματική του ακτινοβολία, έσβησαν κάθε ίχνος "θολής" σκέψη που είχα για τον ανθρωπο αυτο στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Ανέκτησα απόλυτη εμπιστοσύνη στο πρόσωπό του και την προσωπικότητά του και για μια ακόμα φορά είδα οτι η Ορθοδοξία, στα επίπεδα αυτά, έχει πράγματι επιλέξει ανθρώπους με Ορθόδοξο σθένος και απόλυτη Ελληνικότητα.

Είθε ο Θεός να τον έχει καλά και να του δίνει την δύναμη που σίγουρα έχει ανάγκη.

Χρ.
Κι εγω τον σέβομαι και τον αγαπώ τον Πατριάρχη μας ... εισαι τυχερός που αξιώθηκες τετοια ευλογία :-) Ευχομαι να τον συναντήσω κι εγώ κάποτε και να φιλήσω το χερι του!
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Απο romfea.gr αντιγράφω :

Με τον Πάπα Βενέδικτο XVI συναντήθηκε σήμερα το πρωί (28.06.2008) ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος, σε ιδιωτική ακρόαση στο Βατικανό όπου είχαν συνομιλία περίπου 45 λεπτά. O Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος μεταξύ άλλων τόνισε:

"Η εορτή των Αποστόλων Πέτρου και Παύλου προσφέρει την ευκαιρία για επισφράγισμα της δέσμευσης των δύο Εκκλησιών για συμφιλίωση και για ενίσχυση της μεταξύ τους αλληλεγγύης".


Το πρωτείο και το αλάθητο του Πάπα για μένα είναι ψίχουλα.

Ειναι αδύνατον να είναι αλάθητος όπως άλλωστε έχει αποδεχτεί ότι δεν είναι με το "συγγνώμη" που ο προκάτοχός του είχε πεί στον εκλιπόντα Χριστόδουλο κατα την επίσκεψή του στην Αθήνα.

Το Πρωτείο επίσης δεν ευσταθεί σε μια δημοκρατική Εκκλησία όπου ο αρχηγός εκλέγεται. Αλλωστε και οι 12 Απόστολοι είχαν ισοτιμία με μόνη φυσική κεφαλή τον Ιησού. Το Πρωτείο, τέθηκε στο παρελθόν πιθανώς για Διοικητικούς λόγους επιβολής της κυριαρχίας που εν έτι 2008 δεν είναι δυνατόν να γίνει αποδεκτό απο κανέναν.

Είθε όλα να πάνε κατ'ευχήν

Χρ.

ΥΓ. Ισως είναι ευκαιρία να ιδρυθεί και απο εμάς μια Τράπεζα με τίτλο "Mount Athos Orthodox Bank"... Στο πράσινο μόνιμα το Χ.Α.Α. !!!
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

eortologio_gr έγραψε:
Το πρωτείο και το αλάθητο του Πάπα για μένα είναι ψίχουλα.
Για σενα,ναι ! οχι ομως και για τα εκατομμυρια των Ρωμαιοκαθολικων.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

eortologio_gr έγραψε:
ΥΓ. Ισως είναι ευκαιρία να ιδρυθεί και απο εμάς μια Τράπεζα με τίτλο "Mount Athos Orthodox Bank"... Στο πράσινο μόνιμα το Χ.Α.Α. !!!
Φυσικα, γιατι οχι ? κανοντας ολο και πιο στενη παρεα με τα Ρωμαιοκαθολικα αδελφακια μας, θα βλεπουμε ολο και πιο συχνα σημεια και τερατα ...
"με τον στραβο αν κοιμηθεις,το πρωι θ`αλλοιθωριζεις " λεει ο λαος...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

eortologio_gr έγραψε:
Ειναι αδύνατον να είναι αλάθητος όπως άλλωστε έχει αποδεχτεί ότι δεν είναι με το "συγγνώμη" που ο προκάτοχός του είχε πεί στον εκλιπόντα Χριστόδουλο κατα την επίσκεψή του στην Αθήνα.

Εδω γελανε !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”