Προβληματισμός περί γάμου

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από srev »

Καλά, διαβάζεις ή δε διαβάζεις την Ελληνική; Δεν 'πρόσεξες' ό,τι ανέφερα υπέρ της τήρησης των κανόνων και του γράμματος της ΚΔ και της Παραδόσεως; Πού βλέπεις τη διαφωνία μου με τους τύπους;

Όσο για τις αφόρητες μικρότητές σου περί σαλιγκαριών και αθεϊσμού μου θα το πω, έτσι για να καταγραφεί, ότι το μεν πρώτο ήταν ένα αστείο μου προς εσένα με απόλυτα αγαθή προαίρεση και αγάπη που και στραβός θα το έβλεπε και ως προς το δεύτερο συγχαρητήρια που μπορείς και "διαβλέπεις" τους αθέους τόσο "καθαρά"... μάλλον θα έχεις ειδική συμφωνία με το Άγιο Πνεύμα επί αυτού- ζήτα Του μόνο να σου βελτιστοποιήσει τα ποσοστά επιτυχίας γιατί οι αστοχίες του "χαρίσματός" σου σε κάνουν ρεζίλι.

Σε ποιά ουσία, άραγε, αναφέρεσαι; Την ανούσια; Αν θέλεις να περνιέσαι του Νηπιαγωγίου και ψάχνεις δάσκαλο σταμάτησα το λειτούργημα εδώ και ενάμισο χρόνο. Λήξις.

Σπύρος.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλα ευτυχως που σταματησες το λειτουργημα του δασκαλου, και γλυτωσε πολυς κοσμος..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Και εαν επιθυμεις και συνεχεια, για να δειξεις.. την αγαπη σου, μονο με pm, δεν χρειαζεσαι να μας δειχνεις το καθηγητικο σου επιπεδο δημοσια.. Αναμενω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από srev »

Pm; ναι, σιγά μη σε φιλήσω κιόλας... θα αστιεύεσαι.... Ο μόνος λόγος που απαντώ δεν είναι γιατί προσπαθώ να σε πείσω παρά ακριβώς για να εκθέσω περί των λόγων σου στους άλλους. Δεν ήμουν καθηγητής/δάσκαλος/ποιμένας, Διονύση, έρευνα έκανα στη συμπεριφορά, όχι πως παρουσιάζεις ενδιαφέρον, τυπική περίπτωση δυστυχώς. Εξάλλου ο ρόλος του ποιμένα είναι πιασμένος από σένα... κακήν κακώς.

Σ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Παρακαλώ μην δίνετε συνέχεια στο θέμα σας.
Επιτρέψτε μου να διατυπώσω το θέλημά μου, όχι σαν παρατήρηση (ούτως ή άλλως είμαι πολύ χειρότερός σας) αλλά σαν θερμή παράκληση αδελφού προς τα άλλα αδέλφια του, της μίας (ίδιας) οικογένειας, του Χριστού.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από srev »

Ευχαρίστως, αφήνω τον τελευταίο 'λόγο' στο Διονύση.

Επίσης, ζητώ συγνώμη από τα μέλη (και το Διονύση) για ό,τι είπα ενάντια εμέσως του Χριστού. Προς αποφυγήν...

Σ.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Κοιταξε srev, εγω δεν σου εδωσα δικαιωμα να κανεις αστεια μαζι μου, και εν πασει περιπτωση, πεταχθηκες σε θεμα να κανεις τον ειρηνοποιο, χωρις να σε ρωτησει κανεις.

Ουτε σε ειχα χαρακτηρισει ποτε. Προκληθηκα και αντεδρασα, δεν ειμαι απαθης.

Επισης ουτε εχω αστειευθει μαζι σου σε ασχετο χρονο. Το χιουμορ εχει την ωρα του, και η σοβαροτητα την δικη της.

Τελος παντων, ενταξει. Εγω τα ξεχναω ολα και βαζω μια τελεια. Εκτος εαν ξαναπροκληθω.

Ας γραφει ο καθενας τι πιστευει και να προσπαθουμε να μην σχολιαζουμε επι προσωπικου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

aposal, σ'ευχαριστω πολυ, για την παρεμβαση σου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω πως είναι καλύτερα να ειρηνεύουμε, έστω και αν θεωρούμε ότι έχουμε δίκαιο, γιατί έτσι ωφελούμαστε περισσότερο.
Αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος να χορεύουμε στον ρυθμό του αντίθετου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Για μενα δεν υπαρχει θεμα, εληξε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”