Γεια σας!!

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

ολοι εχουμε τα προβληματα μας..ειναι κριμα οταν μας λενε γεια σου αντρεα τι κανεις και εγω να λεω ευχαριστω πολυ καλα.εγω παντος αν και εχω τα προβληματακια μου οπως ολος ο κοσμος πιστευω οτι ειμαι σχετικα καλα.Δοξα Τον Θεο.ευχαριστω για το ενδιαφερον και ευχομαι να εχετε δυναμη και υγεια ωστε να αντιμετωπιζετε τα προβληματα σας οσοι εχετε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Σε μια χριστιανικη εκπομπη 94.2 ακουσα μια πολυ γλυκια φραση και μου εκανε εντυπωση!

ΠΕΤΑΞΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΩΣΙΒΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Σωσιβια ειπε, ειναι και ενα χαμογελο ,μια παρηγορητικη λεξη.................... :) :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Nikolaos490
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: και τώρα ... Ιωάννινα (πάλι)

Δημοσίευση από Nikolaos490 »

Teri έγραψε:Κι άντε ότι το κάναμε. Είναι το μόνο εύκολο! Μ' ένα γλυκό λόγο κι ένα ανοιχτό κι αληθινό χαμόγελο μπορεί να σου ανοιχτεί ο άλλος.
ΜΕΤΑ; Τι γίνεται μετά; Θα περιοριστείς στο να ακούσεις το πρόβλημά του; Το ενδιαφέρον και η κατανόηση που θα δείξεις θα είναι αρκετά; Μήπως θα πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο για να τον ανακουφίσεις;

Πόσοι από μας είναι σε ύψη αντίστοιχα με του Γιάννη του τρελού, ώστε να κάνουμε δικά μας τα προβλήματα των συνανθρώπων μας και διακαώς να επιθυμούμε τη λύση τους; :?
Στα δύσκολα σε θέλω... (που λέει κι ο Χρήστος)
Είναι μάλλον εύκολο να θέσουμε το ερώτημα με χαμόγελο, είναι δυσκολότερο να 'μαστε έτοιμοι να ακούσουμε τον πόνο του άλλου, κι είναι "μαγικό" να είμαστε διαθέσιμοι να σηκώσουμε έστω και για λίγο το Σταυρό του, θυσιάζοντας κάτι από τα δικά μας (με πρώτο το χρόνο μας).
Και το "μαγικό" δεν έγκειται σε κάτι άλλο από το ότι τη διάθεσή μας την καταλαβαίνει σχεδόν πάντα αυτός που έχει ανάγκη, όπως τα διψασμένα ζώα το νερό στην έρημο...
Είναι η θυσιαστική διάθεση (η αγάπη του Σταυρού) που κάνει τη διαφορά...
Όσο σπανίζει όμως αυτή η αγάπη, τόσο οι άνθρωποι φοβούνται και κλείνονται στον εαυτό τους θεωρώντας απίστευτη τύχη να συμβεί σε αυτούς να την απαντήσουν αφού κανείς γνωστός τους δεν έγινε μάρτυρας τέτοιας ευεργεσίας...

Ας βάλουμε λοιπόν όλοι ένα χεράκι να μην είναι τόσο σπάνια αυτή η αγάπη...
Για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολύ ... λέει ο ποιητής.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

smarti έγραψε:...ΠΕΤΑΞΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΩΣΙΒΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ!!!
Το σωσίβιο που ΠΡΕΠΕΙ να πετάξω, δυστυχώς δεν βοηθά κανένα...

Είναι ένα "σωσίβιο" που διαθέτουν οι μη ασκητικοί τύποι σαν και του λόγου μου ...!!!

Κάποιοι το βρίσκουν γοητευτικό. Νομίζω όμως ότι το λένε για να μην με στεναχωρήσουν....

Χρ.

Εικόνα
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

eortologio_gr έγραψε:
smarti έγραψε:...ΠΕΤΑΞΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΩΣΙΒΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ!!!
Το σωσίβιο που ΠΡΕΠΕΙ να πετάξω, δυστυχώς δεν βοηθά κανένα...

Είναι ένα "σωσίβιο" που διαθέτουν οι μη ασκητικοί τύποι σαν και του λόγου μου ...!!!

Κάποιοι το βρίσκουν γοητευτικό. Νομίζω όμως ότι το λένε για να μην με στεναχωρήσουν....

Χρ.

Εικόνα



:-k :-k :-k
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodora »

Όλοι οι άνθρωποι έχουμε «προβλήματα» να λύσουμε. Ακόμα και τα μικρά παιδιά μέσα στο μυαλό τους έχουν απορίες και προβλήματα.
Όμως έχω συνειδητοποιήσει πως όλα τα προβλήματα (υπαρξιακά, οικονομικά, προσωπικά, επαγγελματικά, υγείας ) πηγάζουν από την αρρωστημένη φύση μας και την δήθεν λογική και τους δήθεν συναισθηματισμούς και «καλωσύνες» που μάθαμε από μικροί.
Η μοναδική λύση γιά όλα μαζί τα προβλήματα και τις έγνοιες είναι το «Κύριε Ελέησον». Είναι η αγάπη και η εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του Χριστού και Θεού μας.
Και η αγάπη για τον συνάνθρωπό μου δεν γίνεται να εκφραστεί με ένα «πώς είσαι? Τί κάνεις? Πες μου τα προβληματά σου..»
Με την συζήτηση ούτε τα προβλήματα λύνονται, ούτε οι πονεμένοι ανακουφίζονται πραγματικά.
Ο πιό σίγουρος τρόπος έκφρασης της αγάπης είναι η προσευχή μας.
Οι πιό γρήγορες και σίγουρες λύσεις δίνονται με τις προσευχές μας για τους άλλους ανθρώπους.
Τα λόγια και τα χαμόγελα και οι ζεστές κουβέντες δεν θα φτάσουν ούτε στο 1/100, την ταπεινή και θερμή προσευχή του ενός για τον άλλον....
Αγάπη = Προσευχή
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ο πιό σίγουρος τρόπος έκφρασης της αγάπης είναι η προσευχή μας.
Οι πιό γρήγορες και σίγουρες λύσεις δίνονται με τις προσευχές μας
Με αυτο συμφωνω απολυτα Θεοδωρα!
Στα αλλα θα διαφωνησω λιγο.
Πιστευω οσο σημαντικη ειναι η προσευχη μας για τον συνανθρωπο μας, αλλο τοσο σημαντικο ειναι και ενας παρηγορητκος λογος, ενα χαμογελο, ενα χερι βοηθειας στα μετρα του καθενος.
Πρεπει να μαθουμε και να ακουμε!
Ισως τοτε βαλουμε το εγω μας πιο πισω και ακουγοντας να ξεχασουμε τα δικα μας προβληματα , που καποιοι τα εχουμε αφησει ολα στη προνοια του Κυριου μας, γιατι το πστευουμε και να ασχοληθουμε και με το
,,τι κανεις, εισαι καλα?
Καταβαθος!!
Ισως καποιοι ανθρωποι να μην εχουν την πολυτελεια να εχουν γνωρισει τον Χριστο μας την Παναγια μας η και ακομα αν τους γνωρισαν ,για καποιους λογους πολυ σοβαρους να εχουν απομακρυνθει ..
Αυτοι οι ανθρωποι η τα παιδακια η οι γεροι δεν εχουν αναγκη απο εναν ανθρωπο ο οποιος εχει τη καλη θεληση να ακουσει και να τους δωσει την οποιαν συμπαρασταση χρειαζονται?
Τι ειναι ενας καλος λογος , ενα απαλο χτυπμα στον ωμο,ενα χαμογελο........
Και πανω απο ολα αυτο που ειπες η προσευχη μαςκαι η αγαπη μας.
Αν δεν ειναι σωστα αυτα που ειπα συγχωρεσε με! :oops: :oops: [/b]
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodora »

Σμάρω μου πως να διαφωνήσω σε αυτά τα συγκεκριμένα που λες? Δεν γίνεται. Κι εγώ συμφωνώ με αυτά.
Όμως ποτέ δεν θα είμαι σίγουρη για το πώς θα εκλάβει ο καθένας το χαμόγελο, το ενδιαφέρον μου, το χτύπημα στην πλάτη.
Το μυαλό παίζει παιγνίδια, κυρίως σε εμάς τους κοσμικούς ανθρώπους.
Όσο για την διάκριση σπανίζει και αυτή.
Η ανθρώπινη συμπεριφορά είναι κάτι σαν την ξένη γλώσσα, μπορεί να μην γίνει αντιληπτή και κατανοητή το ίδιο από όλους.
Μακάρι να αρκούσε μιά ζεστή καρδιά............. ένα χαμόγελο........ μιά κουβέντα.
Γι΄αυτό το λόγο και συμπλήρωσα τις σκέψεις σου, δεν διαφώνησα με αυτές.
:wink:
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ!!ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΡΕΛΛΟΙ!!ΑΣ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ!! ΑΣ ΧΑΙΔΕΨΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΛΩΝ!!ΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣΟΥΜΕ!!ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!!ΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΟΥΜΕ!!



Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”