Καλλωπισμός

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
maralin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Μαρίνα@Πατρα

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από maralin »

smarti έγραψε:θα σα ςπω πανω σε αυτο ενα παραδειγμα!!
Ειναι ενα ζευγαρι και οι 2 ειναι προς το μοντερνοι....ο ενας δεν πιστευει ας πουμε ο αντρας και εχει συνηθίσει : την γυναικα του να ειναι περιποιημενη και ξαφνικα η γυναικα συνηδητοποιει οτι ολα ειναι ματαια και θελει να αλλαξει την εμφανιση της και να μην περιποιειτε αλλο, ουτε να βαφεται , να ντυνεται πολυ απλα μονο με μακριες φουστες και να μην βαφει τα μαλλια της και ...και..και....Ο αντρας αυτος δεν θα σκανδαλιστει χειροτερα ?
Γι αυτο ειναι ο πνευματικος.....αυτος ξερει για τον καθενα οτι του χρειαζεται! :roll:
Δεν ειναι δικα μου αυτα τα λογια...αλλα ενος πνευματικου! :D
πολύ ωραίο παράδειγμα Σμαρώ...καλα εκανες κ το ανεφερες...:)
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από theodosis79 »

eleimon έγραψε:Η ερωτηση αν και ειναι γυναικεια θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη των ανδρων γι αυτο...οι αγιοι πατερες μας λενε οτι ο καλλοπισμος στις γυναικες ειναι αμαρτια,δηλαδη να βαφεσαι,να χτενιζεσαι,να ντυνεσαι ωραια..πρεπει να ειμαστε ταπεινοι,απλοι,οπως μας επλασε ο Θεος...εγω δε μπορω να το κανω αυτο βρε παιδια μ αρεσει να ειμαι περιποιημενη και στο σπιτι μου ακομα,για μενα για τον ανθρωπο μου και για τα παιδια μου...πιστευω οτι και οι αντρες της παρεας αυτης δε θα θελανε μια γυναικα ατημελητη που να μη φροντιζει τον εαυτο της,αλλα κ οι γυναικες της παρεας ειναι καμια που καταφερνει και ζει οπως ακριβως μας θελει ο Θεος?συγχωρειστε με μπορει να μαι λαθος,μπορει να υπαρχουν ανθρωποι που να ζουν οπως ακριβως μας θελει ο Θεος...ευλογημενα ζευγαρια για μενα ειναι αυτα..Αλλα καμια φορα μου λεει ο αντρας μου διαβαζεις διαβαζεις με τις αγιαστουρες καθε μερα αλλα μολις βγει ασπρη τριχα στη ριζα τρεχεις να τη βαψεις...δε τα θελει αυτα ο Θεος μου λεει να μη κανεις οτι σε συμφερει...ειναι σκετη απογοητευση ο ατιμος ωρες ωρες αλλα τον αγαπαω...εχει δικιο κατα βαθος...

Καλημέρα! Εχεις απολυτο δικιο σε αυτό που λες. Καταρχήν εμείς είμαστε ανθρωποι που συνυπάρχουμε με τους συντρόφους της ζωής μας και η περιποιήση παίζει ρόλο. Δεν είναι κακό να θέλουμε τους/τις συντρόφους μας ωραίους/ες και καλαίσθητους! Εκτός πια και αν έχουμε φτάσει σε τεράστιο σημείο απάθειας αλλα αυτό για να το κατορθώσουμε πρέπει να γίνουμε ερημητες. Εμείς διαλέξαμε να ζήσουμε στον κόσμο και να κάνουμε οικογένεια και φυσικά με ότι συνέπειες και ευθύνες συνεπάγεται αυτό. Καλό είναι να μην ξεπερνούμε τα όρια αλλα μια απλή περιποιήση ακόμα και μέσα στο σπίτι δεν νομίζω να είναι κακό. Και εμένα μου αρέσει να αρέσω στη σύντροφο μου! Γιατί η ζωή δεν είναι δική μου να την κάνω ότι θέλω εγώ. Την μοιράζομαι μαζί της και πρέπει να νιώθει ευτιχισμένη που με διάλεξε για σύντροφο της! Εμένα ο λογισμός μου μου λέει οτι οταν έχουμε συντρόφους και οικογένεια πρέπει να είμαστε ευπαρουσίαστοι για να να νιώθει όμορφαό ένας με τον αλλο.
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από AngelsGR »

smarti έγραψε: ........και ξαφνικα η γυναικα συνηδητοποιει οτι ολα ειναι ματαια και θελει να αλλαξει.........
προσωπικα πιστευω πως οι ανθρωποι αλλαζουν ή μαλλον καλυτερα, εξελισσονται. Αυτος που θα εχεις διπλα σου μετα απο καποια χρονια δεν θα ειναι ο ιδιος που ηταν οταν τον γνωρισες. Ουτε ο εαυτος σου θα ειναι ο ιδιος. Και πνευματικα, ψυχικα αλλα και εξωτερικα, σωματικα. Εξαλλου οι γυναικες οταν γεννησουν, οι περισσοτερες "χαλανε" το κορμι τους. Αλλα και αυτο να μην γινει, ο χρονος σβηνει την εξωτερικη ομορφια. Σημασια για μενα εχει οταν θα γερασεις διπλα σε εναν ανθρωπο, οταν ο χρονος θα εχει σημαδεψει το προσωπο και το κορμι, να κοιτας τον αλλον και να εισαι ακομα ερωτευμενος μαζι του.
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
Άβαταρ μέλους
maralin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Μαρίνα@Πατρα

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από maralin »

AngelsGR έγραψε:Σημασια για μενα εχει οταν θα γερασεις διπλα σε εναν ανθρωπο, οταν ο χρονος θα εχει σημαδεψει το προσωπο και το κορμι, να κοιτας τον αλλον και να εισαι ακομα ερωτευμενος μαζι του.

κάτι τετοιο θα ηταν το ιδανικο..αλλωστε αυτο σημαινει αγαπη...
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από eleimon »

Γι αυτο εθεσα το ερωτημα γιατι κι εγω πιστευω οτι σ ενα ζευγαρι ο ενας αρεσκεται να βλεπει τον αλλον περιποιημενο,αλλωστε αν γνωριζαμε το συντροφο μας αξυριστο,απεριποιητο,βρωμικο,και οι γυναικες αντιστοιχα αν ηταν αβαφτες,αχτενιστες,αξυριστες "μη γελατε υπαρχουν και γυναικες που ξυριζονται"στο προσωπο,θα τις κοιταζατε?οχι,μη μου πει κανεις οτι θα τις βλεπατε...σημασια εχει η ψυχη παντα αλλα αν δε κανουμε κατι υπερβολικο νομιζω οτι δεν ειναι αμαρτια...βεβαια υπαρχουν και καποιοι πνευματικοι που ειναι αντιθετοι σ αυτο,εγω το κρινω υπερβολικο αυτο λιγο!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την άποψη πως το πιο σημαντικό απ' όλα είναι ο γάμος και η οικογένεια γενικότερα! Αν είναι στην πρσπάθειά μας να προσεγγίσουμε τον Κύριο να διαλυσουμε τον γάμο μας, τότε τα χάσαμε όλα! Γιατί ο γάμος είναι μια μεγάλη παλαίστρα, όπου εκεί δοκιμαζόμαστε καθημερινά!
Και μέσα στο γάμο (έχει υποχρεώση να) υποχωρεί ο πιο πιστός!
Παραθέτω σχετικά αποσπάσματα :

Πώς θα επιτύχει ο γάμος
(αποσπάσματα από το ομώνυμο βιβλίο του † Αρχιμανδρίτου Χαράλαμπου Βασιλόπουλου)

Η πραγματική ελευθερία είναι η εκούσια υπακοή στον Θείο Νόμο και η πρόθυμη συμμόρφωση στις απαιτήσεις του νόμου της αγάπης. Όπως με την παρακοή χάθηκε η ελευθερία, έτσι και με την υπακοή αποκτάται. Είναι άλλωστε γεγονός, ότι για πολλούς, ο γάμος με κάποιον δύστροπο σύζυγο, υπήρξε σπουδαίο παιδαγωγικό μέσο, παλαίστρα αρετής. Εκεί, με αγώνα, κέρδισαν την υπομονή, την πραότητα, την ανοχή, την ταπείνωση. Και μαζί με τις αρετές αυτές κέρδισαν στο τέλος και τον δύστροπο σύντροφο. Η οικογένεια είναι γυμναστήριο της αρετής, το εργαστήριο όπου διαμορφώνονται χαρακτήρες. Και όποιος δεν σφυροκοπείται εκεί, είτε σαν σύζυγος, είτε σαν γιος και μέλος της οικογένειας, πολύ δύσκολα θα αντέξει στην κοινωνική ζωή. Αυτοί που θέλουν να βρουν τον κατάλληλο σύντροφο της ζωής τους πρέπει να συμβουλευτούν, να προσευχηθούν – προ παντός να προσευχηθούν – διότι παρά Κυρίου αρμόζεται γυνή ανδρί». Να τους παρουσιάσει τον κατάλληλο σύντροφο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από pAntonios »

smarti έγραψε:θα σα ςπω πανω σε αυτο ενα παραδειγμα!!
Ειναι ενα ζευγαρι και οι 2 ειναι προς το μοντερνοι....ο ενας δεν πιστευει ας πουμε ο αντρας και εχει συνηθίσει : την γυναικα του να ειναι περιποιημενη και ξαφνικα η γυναικα συνηδητοποιει οτι ολα ειναι ματαια και θελει να αλλαξει την εμφανιση της και να μην περιποιειτε αλλο, ουτε να βαφεται , να ντυνεται πολυ απλα μονο με μακριες φουστες και να μην βαφει τα μαλλια της και ...και..και....Ο αντρας αυτος δεν θα σκανδαλιστει χειροτερα ?
Μπορεί και να συνειδητοποιήσει ξαφνικά ότι δεν αγαπούσε τη γυναίκα του αλλά τις μπογιές!!!
Οπότε μπορεί να αποφασίσει να το κάνει και αυτό κάποια στιγμή...

Αν οι γυναίκες διέθεταν το μισό χρόνο από όσο αφιερώνουν στον καθρέφτη τους για τον καλλωπισμό της ψυχής τους (π.χ. μελέτη Αγία Γραφής) είμαι βέβαιος ότι θα ήταν περισσότερο αγαπητές στους άντρες τους (αν αυτό ενδιαφέρει περισσότερο) και κυρίως περισσότερο αγαπητές στο Θεό!
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από smarti »

pAntonios έγραψε:
smarti έγραψε:θα σα ςπω πανω σε αυτο ενα παραδειγμα!!
Ειναι ενα ζευγαρι και οι 2 ειναι προς το μοντερνοι....ο ενας δεν πιστευει ας πουμε ο αντρας και εχει συνηθίσει : την γυναικα του να ειναι περιποιημενη και ξαφνικα η γυναικα συνηδητοποιει οτι ολα ειναι ματαια και θελει να αλλαξει την εμφανιση της και να μην περιποιειτε αλλο, ουτε να βαφεται , να ντυνεται πολυ απλα μονο με μακριες φουστες και να μην βαφει τα μαλλια της και ...και..και....Ο αντρας αυτος δεν θα σκανδαλιστει χειροτερα ?
Μπορεί και να συνειδητοποιήσει ξαφνικά ότι δεν αγαπούσε τη γυναίκα του αλλά τις μπογιές!!!
Οπότε μπορεί να αποφασίσει να το κάνει και αυτό κάποια στιγμή...

Αν οι γυναίκες διέθεταν το μισό χρόνο από όσο αφιερώνουν στον καθρέφτη τους για τον καλλωπισμό της ψυχής τους (π.χ. μελέτη Αγία Γραφής) είμαι βέβαιος ότι θα ήταν περισσότερο αγαπητές στους άντρες τους (αν αυτό ενδιαφέρει περισσότερο) και κυρίως περισσότερο αγαπητές στο Θεό!
:aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003 :aiwebs_003
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από filotas »

Εγώ επιμένω στην κατά τον Απόστολο Παύλο εκδοχή, του πως είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά των έγγαμων. Θεωρεί ότι είναι αυτονόητο ότι ο άντρας ή η γυναίκα θα προσπαθούν ν' αρέσουν και στο σύντροφό τους. Δεν απαγορεύει επομένως την φροντίδα των συζύγων ν' αρέσουν ο ένας στον άλλο, αρκεί αυτή να μην τους εμποδίζει στον κοινό στόχο, που είναι η Βασιλεία των Ουρανών.Το να φροντίζει κάποιος ή κάποια τον εαυτό του για ν΄αρέσει στη σύντροφό του αποτελεί απόδειξη αγάπης και σεβασμού.

Κι αφού είναι όπως τα λέτε, γιατί περιποιούμαστε τον εαυτό μας για να πάμε στην Εκκλησία; Δεν κάνουμε μπάνιο, χτενιζόμαστε και φοράμε τα καλά μας; Αφού η ψυχή μετράει κι όχι το σώμα, γιατί τα κάνουμε όλ' αυτά; Ακόμη κι οι μοναχοί, όταν είναι να πάνε στο ναό για τις ακολουθίες δεν μπαίνουν με τα παλιά ρούχα, που κάνουν το διακόνημά τους, αλλά φορούν το καλό τους ράσο.

Η φροντίδα της εμφάνισής μας, όταν γίνεται με διάκριση και δεν αλλοιώνει τη μορφή μας, αποτελεί ένδειξη σεβασμού και αγάπης και δεν είναι αμαρτία. Αμαρτία είναι η υπερβολή και η πρόκληση.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Καλλοπισμος

Δημοσίευση από theodore »

Θα κριθούμε για τις επιλογές μας.Μην ασχολείσθε τόσο με αυτά...Ας κοιτάξουμε πρώτα προς τα μέσα...τον ευατό μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”