Υιοθεσία

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: ΥΙΟΘΕΣΙΑ

Δημοσίευση από theodora »

Βασιλική μου για το θέμα των υιοθεσιών έχω μόνο να μεταφέρω τα λόγια του γέροντα Παϊσίου (και όχι μόνο):

"ΑΓΑΠΑ και κάνε ό,τι θες"
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΥΙΟΘΕΣΙΑ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Στον Πνευματικό μου θα πάω αν είναι αυτός ¨η όποιος άλλος Ιερέας στην περιοχή μου όταν πρόκειται να συμπληρώσω τα χαρτιά μου γιατί χρειάζεται η δήλωση του ως προς το άτομο μου. Και ιδίως αν είναι άτεκνος ανύπαντρος δεν μπορεί να έχει καλύτερη γνώμη από έναν οικογενειάρχη. Μία φορά όπως συνήθως μετά την Παράκληση της Παρασκευές ο παππούλης μας έκανε και ομιλία. Μία φορά λέει απόψε δεν θα σας μιλήσω απόψε εγώ αλλά ο ιερομόναχος από την μονή Πετράκη. σε ηλικία δεν τον έκανα πάνω από 35 χρονών. Οι επισκέψεις από Ελλάδα δεν λείπουν. Αφού είπε ότι είπε έφτασε στο ζήτημα για την ανατροφή των παιδιών, ότι δεν πρέπει να τα δέρνουμε και να τους μιλούμε μόνον να διορθωθούν. Τι έκανε τώρα ο Μοναχός μάθημα του παππούλη μας που έχει μεγαλώσει έξι παιδιά, που ο ίδιος δεν ξέρει να αλλάξει την πάνα του μωρού;.. Και όταν του ανάφερα το στοίχο από το βιβλίο Σοφία Σειράχ ότι μη φοβηθείς να δείρεις το παιδί σου με την βέργα δεν θα το σκοτώσεις, αλλά θα το γλυτώσεις από τον αιώνιο θάνατο
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”