π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Re: π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Δημοσίευση από toula » Τρί Ιαν 30, 2018 11:02 pm

Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΣ ΘΕΪΚΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Αλλιώς βαθμολογεί ο Θεός,
αλλιώς οι άνθρωποι.
Εμείς λέμε διάφορα.
Κάνουμε πολλά,
που τα βαφτίζουμε σωστά.
Κι έρχεται ο Χριστός,
και βλέπει το ¨πώς¨
πίσω από κάθε πράξη μας.

Το κίνητρο,
το βαθύτερο λόγο,
την αγάπη,
την ποιότητα της ψυχής,
τη θερμότητα της καρδιάς,
την ψύχρα της ζήλειας,
το συμφέρον πίσω από μια προσφορά μας,
τη φιλοδοξία μας πίσω από μια ελεημοσύνη,
την κενοδοξία μας πίσω από κάποιο καλό
που έμαθαν όλοι.
Και άλλα πολλά.

Γι' αυτό λέει στο Ευαγγέλιο ότι
ο Χριστός μια μέρα κοίταζε τον κόσμο
που έμπαινε στο ναό,
και παρατηρούσε
όχι πόσα χρήματα έβαζαν
στο κουτί για τους φτωχούς,
μα το πώς τα έβαζαν,
δηλαδή την ψυχική τους διάθεση.

Μεγάλες κουβέντες,
που ξεχνιούνται ίσως
μέσα στη γενική μας ζάλη.
------------------------------------
Βραδινή θ. Λειτουργία:
Πέμπτη βράδυ, 1 Φεβρουαρίου,
στο ναό της Γέννησης Χριστού,
στην πλατεία Ψυρρή,
της οδού Χριστοκοπίδου.
Στις 9 μ.μ.
Για τη γιορτή της Υπαπαντής.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Παρ Φεβ 02, 2018 12:17 am

ΤΟ ΠΙΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΡΕΦΟΣ

Κάνε αυτό που θες με όλη σου την καρδιά.
Προχώρα το δρόμο σου
με επίγνωση στο κάθε σου βήμα.
Και να το απολαμβάνεις όλο αυτό.
Και να το ζεις σα γιορτή.
Να χαίρεσαι τα σχέδιά σου,
τα έργα σου, τις απόψεις σου.
Μα όλα αυτά, κάνε τα για σένα,
ως δική σου έκφραση και καταξίωση.
Χωρίς να θες να επιβάλεις σε κανέναν κάτι.
Λάμψε, κι αν είναι, θα πείσεις.
Μίλα αν σε ρωτήσουν.
Δώσε αν ζητήσουν.
Μη περνάς τη γιαγιά απέναντι με το ζόρι,
για να κάνεις με το στανιό την ¨καλή πράξη",
αφού η γιαγιά
δεν θέλει να περάσει
απέναντι!

Αυτή η ελευθερία του Χριστού,
που δεν πίεσε κανέναν για τίποτα,
που δεν θέλησε να επιβάλλει με το ζόρι κάτι.
Που μας είπε
¨κοίτα μέσα σου, μπες στην καρδιά σου,
κλείσε την πόρτα του μυστικού σου δωματίου,
μην ενοχλείς,
μην κρίνεις, μη κρίνεις, μη κρίνεις!!!,
μη διορθώνεις άτσαλα,
μη πετάς πέτρες σε αμαρτωλούς,
ζήσε την προσωπική σου έκσταση και έκρηξη,
κι όλο αυτό το ηφαίστειο
θα δώσει σήμα παντού γύρω του.
Αν θέλουν, όσοι θέλουν, θα το δουν.
Μα κυρίως, εσύ.
Εσύ θα είσαι ζεστός, αληθινός, καυτός.
Για σένα κυρίως.
Όλα θα γίνονται όχι για να πείσεις.
Μα για να ζήσεις.
Εσύ.
Εγώ.
Εμείς.

Αυτό το θείο Μωρό
που πήγε στο Ναό η Παναγία μας
κι έδωσε στα χέρια του δικαίου Συμεών,
ήρθε γι' αυτό το λόγο στον κόσμο μας.
Για όλα τα παραπάνω.
Κι άλλα πολλά βέβαια.
Πάντως σίγουρα όχι για αιματοχυσίες,
φανατισμούς, κακίες,
μίση, διαχωρισμούς,
ιερά ρόπαλα
που ανοίγουν μύτες και σπάνε δόντια.

Όσοι θέλουν,
αυτοί νιώθουν κάτι απ' αυτά,
κι εμπνέονται
προς αυτή την κατεύθυνση.
Της ανάσας.
Όσοι δεν θέλουν,
αξίζουν κι αυτοί κάθε σεβασμό
κι αγάπη.
Όπως τους αγαπά ο Χριστός.

Αλίμονο όμως αν αυτοί οι άλλοι
δίνουν τον τόνο,
και παρουσιάζονται
ως η ¨βιτρίνα¨
και η γνήσια έκφραση του Χριστού.

Διότι σίγουρα, δεν είναι.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Πέμ Φεβ 08, 2018 11:53 pm

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΗΧΟΜΟΝΩΣΗ

Πέθανε ο παππούς
στη γειτονιά,
κι όλοι έλεγαν
ότι επρόκειτο
για έναν χαρούμενο
κι ευτυχισμένο άνθρωπο.

Μόνο ο φοιτητής
του διπλανού διαμερίσματος
είπε
ότι κάθε βράδυ
τον άκουγε να αναστενάζει
σα λαβωμένο λιοντάρι,
από μοναξιά
κι ανεκπλήρωτες
επιθυμίες
μιας ζωής.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Δευ Φεβ 12, 2018 7:56 pm

Δεν παντρεύτηκες για να καταπιέζεσαι

Από τον P. Andreas Konanos και την Εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια

Μια γυναίκα ήθελε να χωρίσει, πήγαινε για διαζύγιο, κι ήρθε μια ημέρα να με βρει, πανευτυχής, κρατώντας ένα βιβλίο. «Πάτερ, αυτό τον καιρό διαβάζω τον αβά Ησαΐα, ένα φοβερό βιβλίο! Εχω ξετρελαθεί». «Μπράβο! Μα ο γάμος σου βουλιάζει! Αυτό σου λέει τίποτε; Το σκέφτεσαι; Διαβάζεις τον αβά Ησαΐα, που είναι για τους ασκητές, μα δεν τιμάς τον χορό του Ησαΐα, δηλαδή τον δικό σου γάμο». «Αυτά», μου λέει, «είναι κοσμικά». Της λέω: «Χάνεις τον άντρα σου. Το καταλαβαίνεις; Τι τον θέλεις τον αβά Ησαΐα, που είναι για τους ασκητές; Εσύ ζεις στο σπίτι σου! Και δεν αγαπάς τον άντρα σου ούτε του δείχνεις τη συμπάθειά σου». Μου απαντάει: «Κάνω κομποσχοίνι». «Κάνεις κομποσχοίνι, αλλά κάνεις και την ψυχή του άντρα σου “κόμπο” με τον τρόπο που φέρεσαι. Τον πνίγεις. Κι αυτή η ανέραστη συμπεριφορά σου, χωρίς γλυκύτητα κι αγάπη, χωρίς αποδοχή και κατανόηση, τον κάνει να κλοτσάει και να αντιδρά. Κλοτσάει κι εσένα, κλοτσάει και την Εκκλησία, και τον Θεό, και εμένα. Εξαιτίας σου. Γιατί τι συμπέρασμα βγάζει ο άντρας σου - και με το δίκιο του; “Εφόσον η γυναίκα μου πάει εκκλησία και γίνεται έτσι, σημαίνει ότι έτσι την κάνουν οι παπάδες, έτσι γίνεται κανείς στην εκκλησία”».

Δεν είναι όμως αυτή η αλήθεια. Ο άνθρωπος που πάει στην εκκλησία σωστά βλέπει υπέροχες αλλαγές μέσα του και γύρω του. Γλυκαίνει ο χαρακτήρας του, μαλακώνει η ψυχή του, αγαπάει τον άνθρωπό του. Ζήστε τη συζυγία σας με τρόπο πλήρη, σωστό και ισορροπημένο, ώστε να μπορείτε να χαρείτε και οι ίδιοι, και να δώσετε χαρά στον άνθρωπό σας. Δεν παντρεύτηκες για να ζήσεις σαν καλόγερος. Δεν παντρεύτηκες για να καταπιέζεις τις επιθυμίες σου, τη βαθιά ανάγκη σου για χαρά, αγάπη κι ενότητα με τον σύζυγο ή τη σύζυγό σου.
Αν θες να μάθει ο άντρας σου να νηστεύει, να προσεύχεται και να ζει τη ζωή του Χριστού, πρέπει πρώτα να τον γλυκάνεις. Κάθε γυναίκα ξέρει να γλυκαίνει τον άνθρωπό της όταν θέλει. Η γυναίκα κρατάει τα κλειδιά της οικογένειας. Και ξέρει τέλεια τα κουμπιά του άντρα της. Μια χαρά τα ξέρει όλα. Αρκεί να το θελήσει! Οταν θες να πάρεις το συνολάκι, ξέρεις τον τρόπο. Και το πετυχαίνεις στο τέλος. Οταν γίνει αυτό που θέλεις όμως, αρχίζεις πάλι το άλλο πρόγραμμα. Μην κοροϊδευόμαστε. Μπορούμε, αρκεί να το θελήσουμε, να γίνουμε πιο αληθινοί και ειλικρινείς. Και να μιλάτε λίγο πιο γλυκά μεταξύ σας.

Πιστεύω να ξέρεις με λεπτομέρειες τη ζωή του συντρόφου σου. Ρώτησα κάποιον: «Τη γυναίκα σου την ξέρεις;». «Την ξέρω» μου λέει. Του λέω: «Τι φαγητό της αρέσει; Για να δω πόσο την έχεις καταλάβει». «Ξέρω κι εγώ τι της αρέσει; Ολα τα τρώει» μου απαντάει. «Εντάξει, όλα τα τρώει. Το ξέρω. Ο άνθρωπος είναι παμφάγο πλάσμα. Μα, ως άνθρωπος, τι της αρέσει ιδιαιτέρως;» «Ξέρω κι εγώ, ρε πάτερ, τι θέλει ιδιαιτέρως. Τι με ρωτάς τώρα; Αυτή η ερώτηση που μου κάνεις είναι θεολογική;» «Οχι, δεν είναι θεολογική. Μα στη ζωή όλα είναι θεολογικά!» «Γιατί ρωτάς όμως για το φαγητό;» μου λέει. «Για να δω πόσο την αγαπάς». «Γιατί; Οι άλλοι άντρες ξέρουν;» «Και βέβαια ξέρουν. Ρώτησα τον άλλον και μου λέει: “Η γυναίκα μου τα τρώει όλα, αλλά της αρέσει πάρα πολύ το κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο, και το παγωτό βανίλια. Οταν θέλω να της δώσω χαρά, της παίρνω παγωτό βανίλια και ενθουσιάζεται. Την τρελαίνει, της αρέσει πάρα πολύ”». Αυτός όμως χαμπάρι δεν είχε πάρει. Με τη γυναίκα του ούτε που είχε ασχοληθεί. Είδες τι μου είπε; «Τι τρώει;» «Ολα τα τρώει».

Από το βιβλίο του π. Ανδρέα Κονάνου «Ολα του γάμου δύσκολα...» των εκδόσεων Αθως

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Κυρ Φεβ 18, 2018 8:42 pm

Ζητάς αγάπη και, από την άλλη, αντιδράς!

Από τον
P. Andreas Konanos και την Ορθόδοξη Αλήθεια

Μόλις ο άλλος πάει να κάνει μια απόπειρα προσέγγισης, δεν είμαστε πάντα ανοιχτοί να καλωσορίσουμε την αλλαγή

Της μιλάς γλυκά της γυναίκας σου;» «Προσπαθώ, αλλά δεν θέλει τώρα γλύκες». Είναι κάποιοι που θεωρούν πνευματικότητα τη σοβαρότητα. Και νομίζουν ότι ο πνευματικός άνθρωπος πρέπει να είναι αυστηρός, σκυθρωπός και λίγο μουτρωμένος. Λέω σε κάποιον: «Τη γυναίκα σου πώς τη φωνάζεις;» «Δεν τη φωνάζω. Απλώς της λέω: “Ηρθα. Φέρε μου αυτό”. Δεν λέω ονόματα». «Δεν της λες κάτι, κάποια λέξη;» «Οχι». «Γιατί δεν της λες: “Αγάπη μου, γλυκιά μου, Μαρία μου”;» «Ε, τώρα αυτά, εντάξει. Δεν είναι για εμάς, πάτερ».

Ενας άλλος δέχτηκε τελικά να το πει, μίλησε γλυκά στη γυναίκα του, ο καημένος έκανε προσπάθεια. Πήγε από τη δουλειά σπίτι, πήρε βαθιά ανάσα και της είπε: «Γεια σου, αγάπη μου». Και του απάντησε η γυναίκα του: «Ελα τώρα, άσε τις αηδίες!» Τελικά μας αρέσει και λίγο το πολεμικό κλίμα στο σπίτι... Από τη μια, ζητάς γλύκα και ρομαντισμό, από την άλλη, αντιδράς. Εμ μας λείπει, εμ δεν το θέλουμε. Μόνο παράπονα. Μόλις όμως ο άλλος πάει να κάνει μια απόπειρα προσέγγισης, δεν είμαστε πάντα ανοιχτοί να καλωσορίσουμε την αλλαγή. Λέω σε κάποιον: «Δώσε της κανένα δωράκι, πήγαινέ της κανένα λουλούδι». «Της πήγα, πάτερ. Εντάξει, στην αρχή της έκανε εντύπωση. Μετά όμως γυρίζει και μου λέει: “Πού το βρήκες; Επεσε από κάνα φορτηγό;!” “Τι φορτηγό... Σ' το αγόρασα. Από ευχαρίστηση”». Μα η γυναίκα του τον ειρωνεύτηκε. «Δεν είχε συνηθίσει έτσι, πάτερ. Γι' αυτό». Του λέω: «Δεν πειράζει. Εσύ θα επιμείνεις». Βέβαια, αν έχεις πέντε χρόνια που μιλάς κοφτά κι απότομα, με συνθήματα και αυτοκόλλητα στο ψυγείο, δεν μπορεί ξαφνικά να μοιράζεις ανθοδέσμες και να λες: «Αγάπη μου!» Θα πει ο άλλος: «Πάει, το 'χασε ο άνθρωπος». Ομως σταδιακά το κλίμα στο σπίτι σου μπορεί να γίνει λίγο πιο φιλικό. Και να γίνουν μικρές αλλαγές, βήμα βήμα. Για παράδειγμα, να μιλάτε λίγο πιο γλυκά. Να λέτε λίγο πιο όμορφες κουβέντες. Αυτό το έχουμε ανάγκη όλοι μας. Τόσο οι άντρες όσο και οι γυναίκες είναι σαν παιδιά. Αν και μεγάλοι, είναι παιδιά στην ψυχή. Αλλά έχουμε το πείσμα. Και σκέφτεσαι: «Γιατί να πέσω τώρα και να δείξω ευαισθησία κι αδυναμία; Θα το εκμεταλλευτεί!» Αυτό είναι το πρόβλημα. Φοβόμαστε να χαλαρώσουμε και να δείξουμε τις αληθινές μας ανάγκες και τη δίψα μας για αγάπη. Αν πεις στον άλλον: «Αγάπη μου», είναι σαν να πέφτεις, σαν να παραδέχεσαι ότι είσαι ευάλωτος κι αδύναμος. Κάνε το σαν άσκηση! Είναι πολύ δύσκολο μα και πολύ αποτελεσματικό, αν το πετύχεις. Πες: «Εχω ανάγκη λίγη ζεστασιά, έχω ανάγκη το ενδιαφέρον σου». Ρώτησα μια γυναίκα: «Γιατί δεν του μιλάς του άντρα σου;» «Γιατί μετά θα ζητάει συνέχεια και θα πάρει αέρα!»

Είναι μια άλλη σύζυγος που, όταν τσακώνονται, κρατάει μούτρα στον άντρα της και δεν του μιλάει για τρεις ημέρες. Καθόλου όμως. Μιλάμε τελείως μουγκή. Μια φορά ρώτησα τον άντρα της: «Τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι δεν μιλάτε τρεις ημέρες; Τι έχετε και δεν μιλάτε;» «Οπως ακριβώς σ' το είπα. Δεν μιλάει καθόλου για τρεις ημέρες. Δηλαδή μαγειρεύει, φροντίζει το σπίτι, τα παιδιά, όλα τα κάνει, αλλά σε μένα μουγκή! Σήμερα μάλλον το βράδυ θα μου μιλήσει, διότι πέρασαν οι τρεις ημέρες».

Από το βιβλίο του π. Ανδρέα Κονάνου «Ολα του γάμου δύσκολα...» των εκδόσεων Αθως

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες