π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Re: π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Δημοσίευση από toula »

Αυτή την περίοδο,λόγω κορωνοϊού,ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις.Όλα ανεστάλησαν μέχρι νεοτέρας.
Η γηραιά ήπειρος έκλεισε τα σύνορά της.
Ο αόρατος εχθρός έχει φυλακίσει στα σπίτια τους όλους τους ανθρώπους της γης.
Η ζωή αλλάζει σε όλο τον πλανήτη και ουδείς γνωρίζει πόσο θα κρατήσει αυτό.
«Είναι ένας εχθρός που δεν σέβεται ηλικίες, μανάδες, πατεράδες, παππούδες και γιαγιάδες. Το θαύμα της ιατρικής επιστήμης εν έτει 2020 είναι ο αγώνας για την παράταση της ζωής ,τη διάσωση και επιβίωση των μανάδων, των πατεράδων, των γιαγιάδων και των παππούδων μας. Χωρίς αυτούς δεν μπορούμε να υπάρχουμε ούτε να έχουμε ταυτότητα»,δήλωσε εμφανώς συγκινηνένος ο καθηγητής λοιμωξιολογίας Σωτήρης Τσιόδρας.
Στη γειτονική Ιταλία επιλέγουν πλέον ποιους θα βάλουν στις μονάδες εντατικής θεραπείας και διαλέγουν ανάμεσα σε ηλικίες. Αν έχεις φάει τα ψωμιά σου ατύχησες. Θα επιλεγεί ο νεότερος. Αυτός που χρειάζεται στην παραγωγή και στην αναπαραγωγή.
Το μεγάλο μυστικό όσων μπόρεσαν και άντεξαν στη ζωή μεγάλα προβλήματα, μεγάλες δοκιμασίες,αντιξοότητες,βάσανα περιπέτειες και ταλαιπωρίες ήταν,νομίζω, η προσευχή.Προσευχή είναι η προσπάθεια της ψυχής να μπει στην ατμόσφαιρα του Θεού.
Το τώρα φαντάζει βουνό ανυπέρβλητο.Τσουνάμι κάποιες στενοχώριες.Για κάποιο λόγο ήρθαν .Για κάποιο λόγο θα φύγουν.Κάποιο μάθημα θα μας αφήσουν.
Ο Βασιλιάς ζήτησε απ'τον Σοφό να μοιραστεί μαζί του τη μεγαλύτερη σοφία του.《Θα σου δώσω το μισό μου Βασίλειο,αν χρειαστεί》,του είπε.
Ο Σοφός αρνήθηκε την προσφορά αλλά έδωσε ένα Δώρο στο Βασιλιά.Ένα δαχτυλίδι.
《Κάθε πρωί,Βασιλιά μου,θ'ανοίγεις το δαχτυλίδι και θα διαβάζεις την επιγραφή.Μετά θα την ξαναβάζεις στη θέση της》.
Συμφώνησε ο Βασιλιάς.Το επόμενο πρωί δεν κρατιόταν.Άνοιξε με ανυπομονησία το δαχτυλίδι και δίαβασε την επιγραφή.
《Κι αυτό θα περάσει》.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ, Η ΑΝΤΖΕΛΑ ΚΑΙ Η ΘΩΔΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΤΟ…

Κοιμάμαι πιο νωρίς αυτές τις μέρες του εγκλεισμού, κατά τις 11 το βράδυ. Και ξυπνάω πιο νωρίς το πρωί. Διάβασα ότι ο καλός και ποιοτικός ύπνος, ενισχύει το ανοσοποιητικό. Παίρνω και μια χιλιάρα βιταμίνη C κάθε πρωί. Βάζω και λίγο λεμόνι στο νερό που θα πιώ, μόλις ξυπνήσω.
Καθώς κοιμάμαι νωρίς, βλέπω και όνειρα αυτές τις μέρες. Είχα καιρό να θυμηθώ όνειρα. Λένε ότι πάντα βλέπεις, μα δεν τα θυμάσαι. Τώρα που κοιμάμαι νωρίς, τα θυμάμαι και είναι παράξενο. Φίλοι και γνωστοί έρχονται να μου κάνουν παρέα στον ύπνο, βλέπω κουβέντες στο δρόμο και σε νοσοκομεία και σε σπίτια και ασανσέρ. Θυμάμαι κάτι λεπτομέρειες παράξενες. Χτες είδα μια κυρία με την κόρη της, και το πρωί θυμόμουν πόσο όμορφη ήταν η μάλλινη ζακέτα που φορούσε, πολύ αρχοντική, αριστοκρατική.

Το απόγευμα χτες έβγαζα φωτογραφίες απ’ το μπαλκόνι, τον ήλιο που έδυε, γέμισε ωραία χρώματα ο ουρανός. Είδα κι ένα γείτονα που ανέβηκε στην ταράτσα του να κάνει την απογευματινή του «βόλτα», να ξεμουδιάσει. Καθόταν και κοίταζε κι αυτός μακριά τα χρώματα και τον ορίζοντα, προς την Ακρόπολη. Η ταράτσα του είχε κεραμίδια η μισή. Κι αυτός καθόταν ήσυχος σε μια γωνιά και κοίταζε κι ένιωθε καλά. Με τον εγκλεισμό των ημερών εκτιμήσαμε κάτι πράματα τόσο απλά: τι σημαίνει λίγη κίνηση, ο ουρανός, τα χρώματα, η ανάσα και η ζωή.
Δεν έχω σαλάτες πια στο σπίτι, τις έφαγα όλες. Μου έμειναν κάτι υπέροχα μανταρίνια και στύβω κάθε πρωί αρκετά και κάνω χυμό, έχουν μια απίστευτη μυρωδιά τα μανταρίνια. Με όλες αυτές τις απολυμάνσεις που λένε, βαριέμαι να βγω να μπω στο σούπερ μάρκετ να πάρω σαλάτες. Έχω μια σάλτσα ντομάτας, θα την κάνω με ρύζι. Σα «σαλατικό» είναι και αυτό, ντομάτα βρασμένη είναι.

Ο Γ. θέλει να πάει να μείνει στη νέα του φίλη, μα οι γονείς του ουρλιάζουν πως δεν πρέπει λόγω ιού και λόγω ηθικής. Άλλωστε η μάνα της φίλης του δουλεύει σε νοσοκομείο και φοβούνται μη τους κολλήσει όλους. Τελικά δεν πήγε στης φίλης του, μα κατέβασε ρολά και εδώ και μέρες δεν μιλάει με τους γονείς του καθόλου. Κλείστηκε στο δωμάτιο. «Πώς έγινε έτσι το παιδί μου», με ρωτάει η μάνα.

Μου ‘πε ένας φίλος μου από το εξωτερικό πως πέθανε η γιαγιά του στη βόρεια Ελλάδα αυτές τις μέρες. Όχι λόγω της ίωσης αυτής, είχε άλλα θέματα. Δεν μπόρεσαν να έρθουν στην κηδεία της κανείς από το εξωτερικό, ούτε παιδιά ούτε εγγόνια. Τα αεροδρόμια κλειστά. Μονάχα λίγα άτομα μπήκαν στο ναό, και τράβαγαν βίντεο με το κινητό, live, και «έτσι είδαμε τη γιαγιά μου για τελευταία φορά από το κινητό της θείας μου. Δεν άντεχα να βλέπω τον παππού μου να περπατάει δίπλα στο φέρετρο, με 3-4 άτομα δίπλα του, κι εμείς να λείπουμε. Πώς γίναμε έτσι».

Με πήραν φίλοι άλλοι από το εξωτερικό και μου είπαν ότι αρκετοί γνωστοί τους κόλλησαν τον κορονοϊό, και μπήκαν σε νοσοκομείο. Μου είπαν και για έναν γνωστό παπά τους, που πήγε επίσκεψη ο άνθρωπος, και κόλλησε κι αυτός τώρα. Άλλος φίλος μου απ’ το Σικάγο μου έστειλε 4-5 ηχητικά μηνύματα, δουλεύει στην εντατική στο νοσοκομείο, νοσηλευτής, και φοβάται για τα παιδιά και τη γυναίκα του, όταν γυρίζει σπίτι. Βλέπει πολλά, τρέμει η ψυχή του για όλους τους.

Όλη μέρα μου στέλνουν ένα σωρό βιντεάκια, άλλα εκφοβιστικά, με σενάρια τρόμου, ή αστεία, πλάκες, μιμίδια, κείμενα, προφήτες, την «ορθόδοξη» Άντζελα, τη Θώδη με το πρόβατο, τις κάρτες, τσιπάκια, εμβόλια, λιτανείες, αγρυπνίες, συνταγές, cookies.
Μια άλλη φίλη βλέπει τον άντρα της όλη μέρα να στέλνει μηνύματα στο κινητό. Μιλάει με τη νέα του κατάκτηση, ετοιμάζονται για διαζύγιο, μα πρέπει να μένουν μέσα αυτές τις μέρες, μαζί, να κοιτάει ο ένας τον άλλο, να βράζουν στο ζουμί τους και να κάνουν υπομονή, να περάσει ο ιός, να έρθει το διαζύγιο, να πάει ο άντρας με τη φιλενάδα να ζήσει τον έρωτά του. Στη μέση, ένα παιδί. Μια τρέλα.

Η Μ. βασανίζεται, διότι έκλεισε το γυμναστήριο στη γειτονιά και δεν αντέχει να αφήνει το σώμα της έτσι, «έχω τρέλα με το σώμα μου, δεν θέλω να κρεμάσει, τι θα κάνω τόσες μέρες, στο σπίτι δεν έχω όργανα γυμναστικής, δεν αντέχω, υποφέρω σας λέω». Δεκτόν.
Μπήκα να δω μια αγρυπνία live και κάποια άτομα άρχισαν να βρίζονται στα σχόλια, ο κακός χαμός. Οι ψάλτες έλεγαν τα δικά τους, και στο διαδίκτυο οι άλλοι από κάτω στα σχόλια, να γράφουν βρισιές και προσβολές ο ένας στον άλλο. «Να φύγεις από δω μέσα αν δεν σου αρέσει», έλεγε μια κυρία στον τύπο που της πήγε κόντρα.

Ο Β. με τον εγκλεισμό τόσες μέρες δεν αντέχει τον πατέρα του που είναι αυταρχικός, τη μάνα του που κάνει τα δικά της κι αυτή, και τα παιχνίδια εξουσίας που δεν αφήνουν το σπίτι να ηρεμίσει λιγάκι.
Κι ο Κ. μου στέλνει κάθε λίγο ηχητικά από καυγάδες των γονιών του, «έτσι, να ακούσετε λίγο ζωντανά τι περνάω σ’ αυτό το σπίτι που ζω μαζί τους». Τσακωμοί για κάτι γλάστρες, βρύσες, θερμοσίφωνες και το σκύλο στην αυλή. Ασυμφωνία σε όλα. «Ανάθεμα τον κορονοϊό που σε έχω όλη μέρα μες στα πόδια μου!»

Είδα χτες μια όμορφη ταινία, «Ο Σομελιέ», πολύ ανθρώπινη. Σε δύο σημεία έκλαψα μετά από καιρό. Εκεί που η μάνα ετοίμασε μια εκδήλωση- έκπληξη, για να μαζέψει χρήματα για το γιο της, που ήθελε να γίνει οινολόγος και Μάστερ Σομελιέ, και έπρεπε να πάει στο Παρίσι για λίγο. Ο πατέρες όμως ήθελε το γιο να συνεχίσει το εστιατόριο που ήδη είχαν. Πολύ ανθρώπινο, πώς η ζωή έχει διαρκώς τα πάνω και τα κάτω της, και πώς ο πόνος και η περιπέτεια σε περιμένουν ακόμα και μετά από μια τρελή χαρά και επιτυχία!!

Και μετά, ένιωσα έναν αφόρητο πόνο στο αριστερό μου πόδι, δεν μπορούσα καθόλου να πατήσω. Είχα κάνει λίγη γυμναστική το μεσημέρι στο σπίτι, και βγήκε τώρα το βράδυ το πρόβλημα, κάπου θα το είχα κουράσει. Ευτυχώς τώρα είμαι καλύτερα και μπορώ και πατάω τη φτέρνα και περπατάω.
Βλέπω απ’ το παράθυρο κάτι περιστέρια που πετάνε ελεύθερα στον ουρανό και λίγο τα ζηλεύω για την ελευθερία τους. Έτσι ήμασταν κι εμείς πριν λίγες μέρες. Μα ξέρω ότι όλα γίνονται για ένα καλό στο τέλος, και αφήνω τη γκρίνια και τα παράπονα.
Πάντως, πολλά ψυχολογικά αυτό τον καιρό.

Μα και πολλή ομορφιά και πολλοί άγιοι άνθρωποι μένουν δίπλα μου, χωρίς να έχουν φωτοστέφανο επίσημο. Μα και το ανεπίσημο μου αρέσει πολύ και μου κάνει. Σαν την Γ. που μου μίλησε από άλλο σημείο του εξωτερικού, να κάνει ένα διάλειμμα απ’ το διάβασμα των παιδιών και το μαγείρεμα. Είχε τόση χαρά, ζωντάνια και ταπείνωση η φωνή της, τόσο νορμάλ άνθρωπος, που χάρηκα τον άντρα της και τα παιδιά της. Αξίζει να έχεις μια τέτοια γυναίκα για σύζυγο και για μάνα σου, σκέφτηκα. Σε ταΐζει δύναμη, πίστη, φως και αγάπη. Με τέτοια μάνα δεν φοβάσαι ούτε ιούς ούτε τίποτε.

Ό, τι να ‘ναι έγραψα πάλι.
Μα και η εποχή μας έτσι είναι: ό, τι να ‘ναι.
Ξέχασα: μια φίλη μου ετοιμάζεται να γεννήσει αυτές τις μέρες.
Μια νέα ζωή έρχεται.
Ζωή!!! Τι όμορφη η γιορτή σου!

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ 2020,
ΒΙΝΤΕΟ (3)
ΣΥΜΠΛΕΩ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

https://www.youtube.com/watch

Ξέρω αρκετά πράγματα γύρω από τον Θεό.
Γνωρίζω λίγο και τον Θεό.
Αλλά ενώ Τον γνωρίζω,
συγχρόνως δεν Τον γνωρίζω,
δεν τον έχω στο τσεπάκι μου,
αυτό εννοώ.
Δεν είμαι φωτισμένος
όπως ο άγιος Πορφύριος
και άλλοι τέτοιοι άγιοι άνθρωποι.
Ξέρω όμως ότι όσοι συμπλέουν με τη ζωή,
όσοι αποδέχονται τα πράγματα,
όχι μοιρολατρικά, μα έξυπνα,
με δύναμη ψυχής, με υπομονή, με ευελιξία κλπ,
θα τα ξεπεράσουν όλα πιο ομαλά, πιο φωτισμένα,
πιο αποτελεσματικά και πιο σύντομα.
Η στείρα και άγονη αντίδραση,
ο πανικός και το τρελό άγχος,
ποτέ δεν βοήθησαν κανέναν.

Αυτές τις δύσκολες μέρες,
γίνε εσύ το Φως του Χριστού.
Το είπε ο Ίδιος: Εσείς είστε το Φως του κόσμου!

Η εποχή,
μας καλεί να ωριμάσουμε πνευματικά,
να δυναμώσουμε, να ψηθούμε,
να γίνει η Ύπαρξή μας το ζωντανό πρόσφορο
της θείας Κοινωνίας.
Μπορώ να ανθίσω, να δυναμώσω,
να προχωρήσω πνευματικά και να αγιάσω,
σε όλες τις συνθήκες της ζωής!!
Μόνο που αυτή η ωριμότητα
στην οποία μας καλεί ο Θεός,
θέλει αλλαγές μέσα μας.
Όχι απλά καντηλάκια και σταυρουδάκια και φυλαχτά,
αν όλα αυτά δεν μεταμορφώνουν
τον έσω άνθρωπο.
Τα λέει όλα το Ευαγγέλιο,
μα τελικά ο καθένας μας το διαβάζει όπως θέλει.
Κι εγώ, εννοείται, όπως θέλω το διαβάζω.
Γι' αυτό και η τόση σύγχυση των ημερών.

Ευχαριστώ πολύ τις ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΟΓΙΟΣ - PSICHOGIOS PUBLICATIONS για τη φιλοξενία του μικρού αυτού βίντεο.

Τα προηγούμενα βίντεο είναι αυτά:
https://www.facebook.com/AndreasKonanos ... 211291064/

https://www.facebook.com/AndreasKonanos ... 768056169/

https://www.youtube.com/watch

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΠΑΙΖΕ ΒΙΟΛΙ
ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ
Σου έχω ξαναπεί ότι δεν είμαι και πολύ πνευματικός άνθρωπος, δηλαδή δεν φημίζομαι για υψηλές πτήσεις και μεγάλους αγώνες που ίσως κάνεις εσύ. Όχι ότι σε νοιάζουν οι λεπτομέρειες αυτές της ζωής μου, εννοείται, απλά το αναφέρω, σαν σύσταση για το ποιος είμαι, να μην νομίζεις άλλα.
Είδα τώρα μια ταινία, λέγεται «Περίπου ώριμη».
Εκεί, λοιπόν, κάποια στιγμή, η πρωταγωνίστρια, αφού τα έκανε όλα χάλια στη ζωή της, βυθίστηκε στην κατάθλιψη, την αυτοκαστροφικότητα και τη ζήλεια, είπε «Δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη στη ζωή μου, μου είναι πολύ δύσκολο. Ενώ οι άλλοι γύρω μου, το μπορούν τόσο εύκολα και η ευτυχία τούς βγαίνει αβίαστα και νιώθουν πληρότητα και χαρά».
Και θυμήθηκα την ευτυχία που ένιωσα κι εγώ και όλη η γειτονιά μου, έτσι αβίαστα, πριν δύο μέρες, όταν το απόγευμα, κάποιοι καλοί γείτονες, με μια κούπα καφέ και ένα βιολί, βγήκαν πάλι να κάνουν τη «βόλτα» τους στην ταράτσα του σπιτιού, και έδωσαν χαρά σε όλη τη γειτονιά, και έβγαιναν άνθρωποι στα μπαλκόνια και έλεγαν «ευχαριστούμε, πολύ ωραία, παίζεις πολύ όμορφα» και άλλα τέτοια. Βγήκα κι εγώ και κοιτούσα και χαμογέλασα αυθόρμητα, γιατί είδα για άλλη μια φορά πόσο εύκολο είναι να είσαι καλά, να χαίρεσαι, να νιώθεις πληρότητα, ευλογία, ανάπαυση, cool, ωραία, με το τίποτα. Με λίγες νότες που παίζονται με την καρδιά σου, με λίγο κόπο, και έξυπνο τρόπο. Μούδιασαν οι καρδιές όλων μας εκείνο το μισάωρο προχτές, και η γειτονιά μας έγινε τόσο όμορφη ξανά, με όλους τους έγκλειστους να απολαμβάνουμε τη μελωδία της ευτυχίας και να γευόμαστε κάτι παραδεισένιο στα τσιμεντένια διαμερίσματά μας που μαλάκωσαν τόσο και έγιναν, σαν πλαστελίνες, μυρωδάτα και ευρύχωρα και έβγαλαν από μέσα τους έναν νέο ένοικο, εμάς, στην παιδική μας έκδοση. Όλοι σου λένε να είσαι σκληρός, ζόρικος, ατσάλινος και σιδερένιος, για να αντέξεις τις δύσκολες μέρες που περνάμε.

Και ένα βιολί,
ξύπνησε μέσα μας πάλι το παιδί.

Είναι αλλιώς να στο γράφω, αλλιώς να το ζεις αυτό το μούδιασμα της καρδιάς και την ειρήνη που σίγουρα θα άρεσε και στον Χριστό, και αν πέρναγε απ’ τα μέρη μας αυτό το απόγευμα, πιστεύω θα έκανε μια στάση, όχι για να μιλήσει οπωσδήποτε και να κάνει κήρυγμα, μα για να χαρεί μαζί μας και να πει: Αυτό είμαι Εγώ! Αυτή η γαλήνη που νιώθετε τώρα, με το φως του ήλιου να φωτίζει τα μπαλκόνια και τα πρόσωπά σας, με το βιολί που χαϊδεύει τα αυτιά σας, με τη γλύκα αυτή στην καρδιά σας, με την αγάπη όλων προς όλους. Μέσα σε όλα αυτά, είμαι Εγώ ο Ίδιος.
Δεν εξαντλούμαι σίγουρα σε αυτά, είμαι και πολλά περισσότερα. Ναι. Μα είμαι και αυτά! Αυτά τα απλά, τα καθημερινά. Μην τα προσπερνάτε. Διότι έτσι θα είναι σα να προσπερνάτε κι Εμένα τον Ίδιο.
Ένα βλέμμα, ένα ποτήρι νερό, μια κούπα καφέ, ένα χαμόγελο, ένα φιλί, μια έγκριση στα μάτια, μια αποδοχή, ένα «ευχαριστώ», ένα «παρακαλώ», ένα άγγιγμα, ένα ταπεινό βιολί.
Όλα αυτά, και άλλα πολλά, είμαι Εγώ.

Δεν ξέρω αν είδες κι αυτό το βιντεάκι σχετικό με τις μέρες που περνάμε : https://blog.psichogios.gr/p-andreas-ko ... oneireytoy…/

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΕΚΤΙΜΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ (Νέο Βιντεάκι)

https://www.youtube.com/watch?v=LHfJfdkTp7M

Άνοιξη έξω,
μα εμείς ακόμα μένουμε μέσα.
Μένω μέσα, αλλά προσεύχομαι για τους έξω.
Όσους εργάζονται για το καλό όλων μας! Όλους!
Τους στέλνουμε φως, αγάπη, προσευχή.
Δεν δέχομαι τη γκρίνια και τη δυσφορία,
μα προσπαθώ να εκτιμώ όσα καλά έχω ακόμα:
καθαρό νερό, φως, ρεύμα,
τηλέφωνο, τηλεόραση, διαδίκτυο.
Προσαρμόζομαι.
Προσπαθώ να αντέχω.
Το ανθρώπινο είδος
έχει περάσει πολλά στάδια και δυσκολίες
εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Και έχει αποδείξει ότι αντέχει.
Προσοχή στην άσχημη ψυχολογία που οδηγεί σε πολύ φαγητό!
Τρώγε με ηρεμία, σαν μια τελετουργία, συνειδητά.
Χωρίς ένταση, άγχος, εκνευρισμό.
Και να κοιμάσαι νωρίς, να ηρεμείς.
Μην πάρεις βάρος αυτές τις μέρες,
διότι μετά θα μελαγχολείς
και θα κλονιστεί ίσως και η σχέση σου,
εξαιτίας όλου αυτού του φαύλου κύκλου.
Βάλε την αγάπη του Θεού παντού στη ζωή σου.
Στα μικρά και στα μεγάλα.
Στα «θρησκευτικά» πράγματα,
μα και στα μη θρησκευτικά,
που ίσως είναι πιο θρησκευτικά!
Προσευχήσου, να ηρεμείς,
να δίνεις και στους κοντινούς σου γαλήνη, χαρά και ελπίδα.

https://www.youtube.com/watch?v=LHfJfdkTp7M

Τα άλλα βιντεάκια για τις μέρες που περνάμε είναι αυτά:

https://www.facebook.com/AndreasKonanos ... 211291064/

https://www.facebook.com/AndreasKonanos ... 768056169/

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, video

https://www.youtube.com/watch?v=smHQ-Ge_QqE

Βάλε κάποιο πρόγραμμα.
Καθημερινό.
Μην περνούν οι ώρες σου χαοτικές,
χωρίς σκοπό, νόημα και δράση.
Να ξυπνάς και να ξέρεις τι έχεις να κάνεις σήμερα.
Στην τήρηση του προγράμματος,
βοηθά πολύ ο καλός και σωστός ύπνος.
Κοιμάσαι νωρίς, ξυπνάς νωρίς.
Πιάνεις τη μέρα απ’ το ξεκίνημά της.
Οι δικές μου εργασίες:
Προσευχή, διάβασμα, συγγραφή, ομιλίες,
ταινίες, μουσική,
πλάνο για το μέλλον, ετοιμασία φαγητού.
Βάλε και αυτό στο πρόγραμμα της μέρας σου: την κίνηση.
Πρόσεχε και το φωτισμό στο σπίτι σου:
το βράδυ, πιο ήρεμα όλα,
να πέφτουν οι τόνοι,
ώστε να ετοιμαστείς για να χαλαρώσεις στον ύπνο σου.
Αλλιώς, θα έχεις αυπνία και θα βασανίζεσαι.
Βάλε πρόγραμμα και για το διάβασμά σου, στη σχολή σου!
Όλη αυτή η ευταξία, η τάξη στη ζωή,
το ευέλικτο «καλούπι» και πλαίσιο,
βοηθάει πολύ.
Βέβαια, αν δεν το παλέψεις με συνέπεια,
τίποτε δεν απλώνει ρίζες και δεν μένει για πάντα.
Παλιά έβαλα πρόγραμμα να μην τρώω ζάχαρη,
μα ξέφυγα πάλι.
Δεν αγωνίστηκα πολύ να το τηρήσω.
Όλα τα ωραία κινδυνεύουν
να μείνουν φωτοβολίδες και πυροτεχνήματα
που σβήνουν εύκολα.
Κάποιες λέξεις που σαν φωτιά
θα κρατούν αναμμένους τους στόχους σου:
σοβαρή απόφαση,
όραμα και προσευχή,
ισχυρή θέληση, ειλικρίνεια και φιλότιμο,
συνέπεια,
καθημερινή υποστήριξη με συγκεκριμένες πράξεις,
και εξάσκηση διαρκείας.

Το προηγούμενο βίντεο είναι αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=LHfJfdkTp7M

https://www.youtube.com/watch?v=smHQ-Ge_QqE

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΟΤΑΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ ΞΕΚΟΛΛΟΥΝ

Βίωμα Σταυρού
που κρατά καιρό τώρα!
Ελπίζουμε και στην Ανάσταση!!

Ω γλυκύ μου Έαρ,
έλα και μέσα μας
να αναστήσεις όνειρα,
προσδοκίες,
οράματα,
χείλη στεγνά.

Δες κι αυτό αν θες : https://m.youtube.com/watch?v=smHQ-Ge_QqE

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΗΤΙΚΑ

Αν φλερτάρεις εύκολα
με τη θλίψη και τη στεναχώρια
λόγω χωρισμού, αποχωρισμού
ή απώλειας.
Αν φοβάσαι τη χαρά
και γεμίζεις εύκολα ενοχές μόλις γελάσεις
ή όταν πεις ένα αστείο,
και κάτι λέει μέσα σου «να δεις, κάτι κακό θα πάθω!»,
τότε, άκου αυτά τα δύο μικρά βιντεάκια.
Ίσως σε βοηθήσουν λίγο!

Για να μη στεναχωριέσαι εύκολα:
https://www.youtube.com/watch?v=hqkfn4T7pok&t=317s

Μη φοβάσαι να χαρείς:
https://www.youtube.com/watch?v=eXtqsCzqRyY

Ευχαριστώ πολύ όσους έκαναν και κάνουν εγγραφή
στο κανάλι που έχω στο youtube.

Χριστός Ανέστη!!

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΟΥ

Από ταινία πάλι η αφορμή.
Είπε ο άντρας στη γυναίκα του: Πες μου κάτι, ένα πολύ δικό σου μυστικό, που δεν το ξέρει κανείς στον κόσμο.
Και του απάντησε αυτή: Το θέλεις όντως; Το αντέχεις; Το μπορείς;

Δύσκολη η απόλυτη διαφάνεια και γυμνότητα.
Τα κορμιά εύκολα ξεγυμνώνονται σε μια σχέση, ξανά και ξανά, ίσως και κάθε μέρα.
Οι καρδιές όμως, δυσκολεύονται πολύ.
Γίνεσαι σφίγγα. Μυστικοπαθής, κρυφός και κρυφή.
Κρατάς επτασφράγιστα μυστικά.
Δεν ξεκλειδώνεις την ψυχή σου με τίποτε μερικές φορές.
Δεν λες αυτό που θες, αυτό που σε πονά, που νιώθεις βαθιά, που σε κυνηγά, που έρχεται σε όνειρα και εφιάλτες και σφραγίζει τον μέσα σου κόσμο.
Φοβάσαι. Δεν είναι ότι είσαι κακός ή ότι δεν θες στ’ αλήθεια να μιλήσεις. Σκας. Πνίγεσαι, πονάς. Δεν ξέρεις πού να πας.

Μα ντρέπεσαι.
Και ντρέπεσαι, διότι φοβάσαι.
Αυτός είναι ο βασικός λόγος.
Το μικρό παιδί, δεν μπορεί να κρυφτεί, να πει ψέματα, να φορέσει μάσκα, να υποκριθεί.
Όσο μεγαλώνεις όμως, μαθαίνεις να κρύβεις.
Διότι ήρθε μια απόρριψη, μια προσβολή, μια λέξη υποτιμητική, μια συμπεριφορά ταπεινωτική, ένα χαστούκι – κόλαφος, και σου έκλεισε το στόμα, το σώμα, τα συναισθήματα, τα αισθήματα, τα πάντα.
Και όλα έγιναν μέσα σου κόμπος.
Μόνο στα μάτια του Χριστού και σε ανθρώπους σαν Αυτόν,
αυτοί οι κόμποι λύνονται,
οι λέξεις αφήνονται,
δάκρυα χύνονται,
και βιώματα λυτρωτικά ανατέλλουν.

Ένας γνωστός μου, μου μίλησε τελείως ανοιχτά για τον μυστικό κόσμο της ψυχής του, δέκα χρόνια μετά την πρώτη μας συνάντηση.
Δέκα χρόνια χρειάστηκαν, ώστε να εμπιστευτεί και να ανοιχτεί.
Μια γυναίκα, ήθελε περίπου δώδεκα χρόνια να πει την αλήθεια της.
Είναι πάμπολλοι αυτοί που γράφουν μηνύματα και λένε ακριβώς αυτό: Θέλω να σου πω τα πάντα, αυτά που δεν μπορώ να πω πουθενά αλλού.
Ξέρω ότι δεν θα με απορρίψεις, δεν θα με βρίσεις, δεν θα «λιποθυμήσεις».
Η απόλυτη εμπιστοσύνη. Μαγικό.
Το αποκαλυπτικό ξεγύμνωμα. Κατάσταση δέους.
Η βέβαιη εχεμύθεια. Εμπειρία θεϊκή.
Η ζωή γίνεται πολύ πιο όμορφη και αναστάσιμη έτσι.
Σε κάθε εποχή.
Ό, τι κι αν λέει το ημερολόγιο,
Όπου κι αν μένεις σ’ αυτό το πλανήτη.
Όποιος κι αν είσαι.
Ό, τι κι αν είσαι.
Η κίνηση του Θεού και των ανθρώπων Του,
είναι μόνο μία: αποδοχή, αγκαλιά, ταπείνωση, επιείκεια, συμπάθεια, αναστάσιμο φως,
δάκρυα αγάπης, πίστη σε σένα!!!

(Πάντως, αν δεν νιώθεις καλά να μιλήσεις στον άνθρωπό σου, στην παρέα σου, οπουδήποτε, καλά κάνεις και δεν προχωράς στο απόλυτο μοίρασμα των πάντων. Μη βιάζεσαι, μην πιέζεσαι, μην ανοίγεσαι, πριν νιώσεις εύκρατο το κλίμα. Σιγά σιγά, κάποια στιγμή θα το νιώσεις μέσα σου, ότι «τώρα, ήρθε η ώρα» )

Χριστός Ανέστη!!
Εσύ;

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΜΟΥ ΠΑΣΧΑ

http://y2u.be/CDeSrpVjkf4

Σικάγο 2008

«Πάτερ, μου άρεσε πολύ εκείνο το Πάσχα που ήρθες κοντά μας στο Σικάγο, που φώναζες συνέχεια ¨Χριστός Ανέστη¨, και εμείς όλοι λέγαμε, ¨Αληθώς Ανέστη¨, και γινόταν χαμός στην Εκκλησία!»
(Το μήνυμα αναφέρεται στο λεπτό 6:30, και 32:53, ενώ η υπέροχη Θεία Λειτουργία αρχίζει στο 01:04:00).

Όντως, ήταν το πιο ωραίο μου Πάσχα.
Ήταν το 2008.
Στο Σικάγο, στη μονή του αγίου Χρυσοστόμου,
καλεσμένος από την Καθηγουμένη, Μελάνη μοναχή.

Θα ακούσεις τον Όρθρο και τη θεία Λειτουργία
και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Ήταν μια ψαλμωδία θεϊκή.
Με γνώση,
αρχοντιά και κατάνυξη.
Ψάλλουν ταπεινά, σεμνά,
δημιουργώντας κλίμα μυσταγωγίας και ευλάβειας.
Πρόκειται για μια ένθεη μελωδία.
Ούτε προβολή,
ούτε επίδειξη,
ούτε ακρότητες.
Σε όλα κυριαρχεί το μέτρο, η τάξη
και το μεγαλείο της απλότητας.
Άκου να δεις πώς ψάλλει η Ηγουμένη
τα διάφορα τροπάρια, τα δοξαστικά,
τον Απόστολο, το Χερουβικό
και την υπόλοιπη θεία Λειτουργία
– πόσο τέλεια ήταν αυτή η Λειτουργία!!!- ,
πόσο αβίαστα και φυσικά,
με τρόπο που μεταγγίζει μέσα σου κάτι θεϊκό
που κάνει την καρδιά σου να μαλακώνει
και την ψυχή σου να δονείται, να ανεβαίνει,
να ανασταίνεται,
και να μεταμορφώνεται!

Ο «διάλογος» μεταξύ ιερέα – πιστών,
(Χριστός Ανέστη – Αληθώς Ανέστη),
είναι στο 6:30 λεπτό,
και ξανά στο 32:53 λεπτό.
Ενώ η υπέροχη αυτή Θεία Λειτουργία,
αρχίζει στο 01:04:00 λεπτό.

Βάλε το να παίζει και θα νιώσεις
το δωμάτιό σου να γίνεται τεράστιο,
ενώ είμαι σίγουρος
ότι η μπερδεμένη σου καρδιά θα νιώσει αλλιώς,
όλα θα πάρουν Φως!

Χριστός Ανέστη!

(Την ηχογράφηση έκαναν οι Hellenic Heartbeat )

http://y2u.be/CDeSrpVjkf4

π. Ανδρέας Κονάνος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”