Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από filotas »

Teri έγραψε:Ο Θεός αγιάζει τα πάντα! Αν ευλογήσει το σκοπό τότε ευλογεί και τα μέσα. Ίσως για αυτό να λέμε "καλό κι ευλογημένο να είναι"....
Ο Θεός δεν συνεργάζεται με το κακό, επομένως αν στα μέσα ενυπάρχει ηθικό κακό, ο Θεός δεν τα ευλογεί.
Παράδειγμα: είναι άγια πράξη η ελεημοσύνη, αν όμως κάποιος κλέψει και μετά τα δώσει ελεημοσύνη, η πράξη του δεν είναι αποδεκτή από το Θεό.

Δεν είναι η μόνη περίπτωση που μια καλή πράξη δεν είναι αποδεκτή από το Θεό. Πολύ μεγάλη σημασία δίνει ο Θεός και στην προαίρεση.
Παράδειγμα: ελεημοσύνη που γίνεται από υπερηφάνεια και για προσωπική προβολή δεν είναι αποδεκτή από το Θεό.
xenia έγραψε:Αν ο σκοπός είναι Χριστοκεντρικός τότε αγιάζει σαφώς τα μέσα.
Αυτό είναι βεβαίως λάθος. Για παράδειγμα οι σταυροφόροι ξεκίνησαν ν' απελευθερώσουν τους Αγίους Τόπους. Ο σκοπός ήταν "Χριστοκεντρικός" τα μέσα όμως ήταν απαράδεκτα. Αποτέλεσμα, η Καθολική (παπική) Εκκλησία αναγκάστηκε μετά από αιώνες ν' αποδεχτεί το λάθος και να ζητήσει συγγνώμη για τη συμπεριφορά των σταυροφόρων.

Βέβαια Ξένια παρακάτω προσπαθείς να το διορθώσεις, όμως η πρώτη σου φράση είναι εντελώς λάθος κι έτσι χαλάει όλη τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Όλα είναι θέλημα Θεού.
Οπότε πως μπορούμε εμείς να λέμε ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;
Έχουμε τη δύναμη να σκοπεύουμε κάπου, εκτός απο του καθενός το προσωπικό σκοπό και τη δική του ανηφόρα να βρίσκεται κοντά στο θέλημα του Θεού;

Αυτό σκέφτηκα εγώ αν είμαι εκτός θέματος συγνώμη .....
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από xenia »

filotas έγραψε:
xenia έγραψε:Αν ο σκοπός είναι Χριστοκεντρικός τότε αγιάζει σαφώς τα μέσα.
Αυτό είναι βεβαίως λάθος. Για παράδειγμα οι σταυροφόροι ξεκίνησαν ν' απελευθερώσουν τους Αγίους Τόπους. Ο σκοπός ήταν "Χριστοκεντρικός" τα μέσα όμως ήταν απαράδεκτα. Αποτέλεσμα, η Καθολική (παπική) Εκκλησία αναγκάστηκε μετά από αιώνες ν' αποδεχτεί το λάθος και να ζητήσει συγγνώμη για τη συμπεριφορά των σταυροφόρων.

Βέβαια Ξένια παρακάτω προσπαθείς να το διορθώσεις, όμως η πρώτη σου φράση είναι εντελώς λάθος κι έτσι χαλάει όλη τη δημοσίευση.
Η φράση θα ήταν λάθος μόνο αν την έβαζα αυτοτελή! Μόνη της. Αλλά με τα λόγια που συμπλήρωσα ουσιαστικα΄αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο χριστοκεντρικό σκοπός δεν νοείται να επιδιώκεται με αθέμιτα μέσα! Αλλά αν έχω έναν χριστοκεντικό σκοπό φυσικά δεν θα πατήσω επι πτωμάτων για να τον επιτύχω.
Η συμπεριφορά των σταυροφόρων ξεφυγε από τον σκοπό της!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από filotas »

Νά 'ναι ευλογημένο.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από ntinoula »

"Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" είναι ρήση των καθολικών, όχι της ορθοδοξίας. Δηλαδή αν θέλω να βοηθήσω έναν άνθρωπο και σκοτώσω άλλους δέκα, θα πω αφού το έκανα για καλό σκοπό, όλα είναι εντάξει; Δηλαδή και οι "ιεροί πόλεμοι" δικαιολογούνται με αυτή τη φράση.

Επίσης μια άλλη σύγχυση (!) που δημιουργείται είναι από τη φράση "Πίστευε και μη ερεύνα" (δηλαδή πίστευε και μην ερευνάς), η οποία επίσης δεν είναι ορθόδοξη αλλά καθολική/παπική. Η ορθόδοξη ρήση είναι "Πίστευε και μη, ερεύνα", δηλαδή πιστεύεις δεν πιστεύεις, να ερευνάς! Ένα κόμμα που αλλάζει εντελώ το νόημα. Ας τα προσέχουμε αυτά!

Κι επίσης αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι, να μην απαντάμε. Γιατί διαβάζουν το φόρουμ δεκάδες ανθρώπων καθημερινά και θα δημιουργήσουν εσφαλμένη εικόνα για κάποια πράγματα.
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από theodora »

petrosathonas έγραψε:Ποια είναι η απάντηση φίλοι μου?
Δεν είναι μονολεκτική.
Όταν λες δεν είναι μονολεκτική αδελφέ, εννοείς να γράψουμε έκθεση? :lol: Δεν μας βοηθάς λιγάκι?
2-3 λέξεις?
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από eleimon »

Βρε Πετρο μου ΕΛΕΟΣ ειναι κουιζ αυτο η πρεπει να πουμε τι γνωμη μας ο καθενας?help us :18 :18 :18
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από petrosathonas »

Λέγοντας ότι η απάντηση δεν είναι μονολεκτική εννοώ ότι δεν είναι ένα ξερό ναι ή ένα ξερό όχι. Αλλά ούτε και έκθεση ιδεών. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Νομίζω ότι δεν διαφωνεί κανείς ότι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

Αφού θέλετε βοήθεια λοιπόν ορίστε :

Ερώτηση : Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ?
Απάντηση : ΟΧΙ. Ο ΣΚΟΠΟΣ ........ ... ΤΑ ΜΕΣΑ.

ΥΓ : Οι δύο λέξεις που λείπουν έχουν τόσα γράμματα όσες και οι τελείες.
Παιδιά είναι πραγματικά πνευματικό το quiz αυτό.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από eleimon »

Θοδωρουλαααα!!!!!! :101 :101 :101 :101 τι ειναι παλι τουτο?η δευτερη λεξη ειναι 6 η 7 γραμματα?δε με βοηθουν τα ματια μου...
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?

Δημοσίευση από theodora »

:mrgreen: :mrgreen:

ΟΧΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ,
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ (τα μέσα).
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”