Αναζήτηση συντρόφου

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από jimysn »

Φίλοι και φίλες ...με τους περισσότερους-ες σε γενικές γραμμές συμφωνώ...αλλά καρδιά - νους είναι άλλο πράγμα....
έχετε αγαπήσει με το νου αυτό που λέμε καρδιακά-εγκεφαλικά;;;;
αυτή είναι η αγάπη κατα την ταπεινή μου γνώμη....αγάπη ολική ανεπιτήδευτη, χωρίς "αλισβερίσια"...
αγαπητέ sotirie... αν βρεις αυτή την αγάπη ο Θεός σε βοήθησε αν όχι μη το βάζεις κάτω θα βρεις....το καλύτερο για σένα να σε αναπαύει...και να ξέρεις πως ο χρόνος είναι αυτός που βάζει θεμέλια σε σχέσεις....απλά μη βιάζεσαι.....
πολλοί-ες έχουμε βιαστεί με αποτέλεσμα να ασκούμαστε στην υπομονή (κι αυτό απο τον Θεό σταλμένο)....
αλλά και ποσοι απο μας δεν αντέξαμε στις πιέσεις, στη φθορά του χρόνου και λυγίσαμε;;;;
μην το ζορίζεις φίλε μου θα έρθει.
και ακόμη κάτι, που ίσως με κάνει να παρεξηγηθώ....η γνώμη του πνευματικού είναι βαρύνουσα μα δική σου είναι η απόφαση.....εσύ θα ζήσεις μαζί με τη σύντροφό σου και κανείς άλλος...είναι απόφαση ζωής...
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από dora gian »

Στο ερωτημα σου αν θα παθει και αυτη το ιδιο ,να ξερεις οτι εχω και εγω το ιδιο ερωτημα ,ο πρωην συζυγος παντρευτηκε για τριτη φορα, μαλιστα καλεσε και τον ιερεα του χω ριου στο νηση που παντρευτηκε GLAMOURUS .ΞΕΡΕΙΣ τη ειπα οτι δεν υπαρχει θεος μαλιστα κατεβασα ολα εικονισματα εκτος του εσταυρωμενου .Ειναι ομως δυνατο να μπορει να σε φερνει σε τοσο απογνωση ενας ανθρωπος εμενα με εφερε .
sotirios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 10:55 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από sotirios »

Αγαπητέ Κωνσταντίνε. (konstantinoupolitis)
Θέλω απλά να ξέρεις ότι έχεις πιάσει ακριβώς το σφυγμό και τη σκέψη μου.
Νιώθω ότι έπρεπε να συνεχίσω και να την κάνω μέσα από το χρόνο να με αγαπήσει πραγματικά.
Ήταν όντως πολύ πληγωμένη από την προηγούμενη σχέση της (μου είπε επειδή δεν την έχω ξεπεράσει εντελώς τη προηγούμενή μου σχέση προ διετίας, καλύτερα να μην το συζητήσουμε).
Είναι εντυπωσιακό πόσο μέσα έχεις πέσει, αντίθετα με τον αδελφό ΤΗΕΟ-007 που μιλάει για κοπέλα ξένη κλπ κάτι που ειναι τελείως εκτός πραγματικότητας. (φίλε να με συγχωρείς, τα λέω με αγάπη).
Ήταν όντως πολύ ξεκάθαρη μαζί μου, ενώ μου ζήτησε να πάμε και ταξίδι οι δυο μας τώρα τις μέρες των εορτών (κάτι που αρνήθηκα βέβαια για να μην κοιμηθώ μαζί της.)
Νιώθω βαθειά μέσα μου (και μου το επιβεβαίωσαν και πνευματικοί) ότι ο Θεός μας θέλει παλλικάρια στην πίστη αλλά και στα συναισθήματα. Θέλει να ερωτευτούμε αλλα πάντα πρώτα στις σχέσεις μας να βρίσκεται και Εκείνος γιατί μόνο αυτός μπορεί να εξασφαλίσει την αγνή και ανιδιοτελή αγάπη.
Ελπίζω κάποια στιγμή να την πληροφορήσει ο Θεός, και να της δείξει πόσο πολύ ήθελα να της δώσω την καρδιά μου ολοκληρωτικά και το σώμα μου.
Ξέρω για έναν άνθρωπο που είναι μακριά από το Θεό όλα αυτά ακούγονται γραφικά, ρομαντικά, μη εφαρμόσιμα.
Εγώ όμως ήθελα να βάλω σωστές πνευματικές βάσεις από την αρχή για να έχει αυτή η σχέση διάρκεια.
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τον λόγο αγάπης. Είναι εξαιρετικά πολυτιμος για μένα αυτήν εδώ την ώρα.
Άβαταρ μέλους
THEO-007
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 5:40 pm

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από THEO-007 »

Αγαπητε φιλε δεν εγραψα οτι ειναι ξενη.

Υπεθεσα μηπως ειναι ξενη επειδη εγραψες οτι δεν γνωριζει καθολου το χριστο και την πνευματικη ζωη. Απλα το υπεθεσα.

Παρολα αυτα ευχομε να σου ερθουν ολα οπως τα επιθυμεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Μεταξύ σοβαρού και αστείου , στην εποχή μου όταν εμείς οι γυναίκες δε θέλαμε να έχουμε σεξουαλική επαφή μας παρατούσαν οι άντρες - τώρα απ'ότι φαίνεται αντιστράφηκαν οι όροι

Μη θυμώνεις μαζί μου λίγο να ελαφρύνω τη συζήτηση ήθελα.

Κάθε εμπόδιο προς καλό - Κάνε υπομονή και θα βρεις άτομο που σα προτεραιότητα να μην έχει μόνο τη σεξουαλική επαφή.

Μετά απο κάθε μπόρα εμφανίζεται το ουράνιο τόξο - θα εμφανιστεί και για σένα!
filli
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 11:20 pm

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από filli »

Εκείνη μου είπε ότι αυτή δεν έβλεπε τα πράγματα όπως εγώ και δεν ήταν διατεθειμένη να ερωτευτεί τη δεδομένη χρονική στιγμη.


Και έχω έλλειψης αληθινής πίστης (πίστη=εμπιστοσύνη) γιατί αμφιβάλλω πόσο σ αυτήν την κοινωνία δεν θα ακουστούν γραφικά τα λόγια ενός άντρα προς μια κοπέλα που θα της ζητήσει να ζήσουν μέχρι το γάμο τους και να αγωνιστούν "καθαρά".

Φιλε μου, σε μια αποτυχημενη κοινωνια ,ειναι προτιμοτερο να σε λενε αποτυχημενο και γραφικο. Αληθεια συνειδητοποιεις τι δωρο σου εχει κανει ο Θεος; Το δωρο να αγωνιστεις,για την πιστη σου, για το θελημα του. Εσυ πιστευες οτι επειδη ερωτευτηκες αγνα , θα ηταν ολα ευκολα ;
Και γιατι δεν την διεκδικεις, δεν προσπαθεις να την κατακτησεις;
Κιαν νομιζεις οτι αυτη ειναι η μια και μοναδικη, γιατι δεν την παντρευεσαι αμεσως; Τραβηγμενο ε;
Μην το βαζεις κατω... αλλα και την αποτυχια πρεπει να την δεχθεις με θαρρος και ελπιδα.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ που μας ανοιξες την καρδια σου .Να ξερεις οτι εισαι πολυ ευλογημενος που ο Θεος σε εφερε κοντα του πριν να παντρευτεις. Θα γλιτωσεις πολυ πολυ κοπο και πονο.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από smarti »

filli έγραψε:
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ που μας ανοιξες την καρδια σου .Να ξερεις οτι εισαι πολυ ευλογημενος που ο Θεος σε εφερε κοντα του πριν να παντρευτεις. Θα γλιτωσεις πολυ πολυ κοπο και πονο.

Συμφωνω απολυτα, με τη φιλη..........!Μακαρι να διαλεξεις αυτον τον δρομο...!Σου δοθηκε αυτη η ευλογημενη ευκαιρια απο το Θεο..μην την πεταξεις ετσι απλα , αλλα αγωνισου και θα δεις πως ολα θα πανε καλα. :wink: Εισαι πολυ τυχερος!!!!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από jimysn »

Sotirie...σκέψου πολύ πολύ καλά πριν αποφασίσεις.....γιατί πολλές φορές πληγωνόμαστε και πληγώνουμε...ενώ με μια δεύτερη σκέψη και τη βοηθεία του Θεού....ίσως τα μάτια της ψυχής και της καρδιάς ανοίξουν και...........................
να γνωρίζεις πως εδω μέσα, θα σου μιλήσουν αληθινά με λόγια πίστης και.....μάλιστα πολλοί έχοντας στις πλάτες τους την ρημάδα την εμπειρία της ζωής
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφε sotirios, συνηθως δεν θελω να απαντω επι προσωπικου θεματος, καθως δεν ειμαι αξιος να δωσω λογο ωφελειας, σε καποιον που περνα δοκιμασια, και ιδιως εν τω μεσω αυτης.

Ειναι σαν να πας σε καποιον που πενθει θανατο συγγενους και πανω απο τον ανοιχτο ταφο να του κανεις κυρηγμα περι αιωνιου ζωης και περι αθανατου και αφθορου ψυχης. Ατοπο και απανθρωπο.

Επειδη ομως με προσκαλεσες στην συζητηση αυτη και με pm, θα τοποθετηθω ως εξης.

Καθε πραγμα στην ωρα του. Ολοι οι φεροντες σαρκα και ζωντες μεσα στον κοσμο αυτον, εχουν περασει ομοιες καταστασεις. Ειναι απλα τα πραγματα. Θα περασεις την δοκιμασια, χωρις γογγυσμο εναντιον του Θεου, θα εισαι κοντα στον Πνευματικο σου, χωρις μα και μου, αλλιως δεν εχει νοημα να εχεις Πνευματικο, και θα σκεφτεσαι αλλα και θα πιστευεις, οτι τον Χριστο θα τον εχουμε για ΠΑΝΤΑ μαζι μας.

Ολοι οι αλλοι sotirios, οσο σκληρο και κυνικο και εαν ακουγεται και αυτο μα συναμα τοσο αληθινο και πραγματικο, ειναι απλοι συνταξιδιωτες και συνοδοιποροι στην ζωη μας. Ειτε συγγενεις, ειτε φιλοι, ειτε εραστες/ερωμενες, ειτε συζυγοι, ειτε παιδια.

Ο ανθρωπος εχει ουρανιο προσανατολισμο και σκοπο και προελευση. ισως ακουγονται υψηλες και παγερες φιλοσοφιες αυτα, εν συγκρισει με τα θερμοτατα και αναβραζοντα αυτην την ωρα συναισθηματα σου, αλλα ετσι ειναι, εαν θελουμε να ειμαστε του Χριστου τεκνα, και οχι απλοι πιστοι και χριστιανοι της ταυτοτητας και των τυπων.

Ειτε πιστευουμε οτι ολα μα ολα, στην ζωη αυτη, καλα και κακα κατα τον νουν μας, (γιατι εμεις δεν ειμαστε σε θεση με προοπτικη αιωνιοτητος να αξιολογησουμε τι απεργαζεται ο Θεος για καθεναν), ειναι απο τον Χριστο, ειτε βαζουμε μπροστα τον λογισμο μας και οπου μας βγαλει..

Αστο να περασει, κανε πρωτα προσευχη και μετα υπομονη, βαλε μπροστα τον Κυριο, πες και πιστευσε οτι θα ερθουν καλυτερες μερες, (αυτο ειναι βεβαιο), και ειρηνευσε οσο μπορεις με τον εαυτο σου.

Τωρα ειναι καιρος ενδοσκοπησης και περισυλλογης και ισως ευκαιρια να εργαστεις πιο εντατικα με τον εαυτο σου. Ιδου νυν καιρος ευπροσδεκτος μετανοιας και πλησιασμου προς τον Θεον.

Υπομονη και προσευχη λοιπον ειναι η δικη μου θεση.

Εσυ ομως πραξε οπως επιθυμεις, εαν δε αυτο ειναι κατα Θεον, τοτε αριστα θα πραξεις. Και τοτε θα σου στειλει και συντροφο και συνοδοιπορο ο Θεος, και θα σε χαριτωνει στην ζωη σου. Κατεθεσε τον πονο και την υπομονη σου στα ποδια του Κυριου, μαζι με την προσευχη σου και περιμενε την απαντηση Του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Όχι απελπισία. Όχι απογοήτευση. :P :P :P :P :P

Το είπαν οι προηγούμενοι. Προσευχή και υπομονή.
Δες από μακριά την κοπέλα με πνευματική αγάπη και κάνε προσευχή και γι' αυτήν.
Θα ωφεληθείτε και οι δυο πιστεύω.

Τα καλύτερα έρχονται. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”