O Ύμνος της Αγάπης

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

O Ύμνος της Αγάπης

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Ο ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
Ά Κορινθίους –ΙΓ—
Εάν μιλάω τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων, αλλά
Δεν ‘έχω αγάπη έχω γίνει χαλκός που ηχεί ¨η κύμβαλο που αλαλάζει
Και αν έχω το χαρίσματος προφητείας και έχω και εάν γνωρίζω όλα
Τα μυστικά σχέδια (του Θεού)και έχω όλη τη γνώση και εάν έχω
Όλη την πίστη, ώστε να μετακινώ βουνά, δεν έχω όμως αγάπη δεν είμαι τίποτε
Και εάν διαθέσω όλα τα υπάρχοντα μου για να θρέψω με ψωμιά
Τους φτωχούς και εάν παραδώσω το σώμα μου για να καεί
Στη φωτιά, δεν έχω όμως αγάπη, δεν ωφελούμαι τίποτα
Η αγάπη δείχνει μεγαλοψυχία, ανεκτικότητα, είναι ευεργετική
Και εξυπηρετική. Η αγάπη δεν ΖΗΛΕΥΕΙ. Η αγάπη δεν φέρεται με
Αλαζονεία και καύχηση, δεν ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ από ΥΠΕΡΙΦΑΝΕΙΑ .
Δεν κάνει τίποτε το άσχημο, είναι ευπρεπής, δεν ζητάει ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ
Συμφέροντα, δεν ερεθίζεται από ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΟΡΓΉ, δεν σκέπτεται το κακό, ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΠΟΙΟΥ, ούτε λαμβάνει υπόψη της το κακό που έπαθε από αυτόν
Δεν χαίρεται όταν γίνεται κάτι το άδικο, αλλά μετέχει στη χαρά, όταν βλέπει α επικρατεί η αλήθεια.
Ανέχεται τα πάντα, εμπιστεύεται σε όλα, ελπίζει για όλα, υπομένει τα πάντα.
Η Αγάπη πότε δεν θα πάψει να υπάρχει. Τα χαρίσματα προφητειών θα καταργηθούν. Τα χαρίσματα των γλωσσών θα πάψουν.
Η γνώση θα καταργηθεί. Γιατί τώρα γνωρίζουμε μόνον ένα μέρος τη; Αλήθειας και οι προφήτες μας αποκαλύπτουν μόνον ένα μέρος των μυστηρίων της θείας σοφίας
Όταν δε (στη μέλλουσα ζωή) μας δοθεί η τελεία γνώση της αλήθειας τότε θα καταργηθεί το επί μέρους της αλήθειας (που γνωρίζουμε σήμερα)
Όταν ήμουν νήπιο μιλούσα σαν νήπιο, σκεπτόμουν σαν νήπιο και συλλογιζόμουν σαν νήπιο. Όταν όμως έγινα άνδρας κατάργησα τα του νηπίου.
Γιατί τώρα βλέπουμε θαμπά, σαν σε μεταλλικό θαμπό καθρέφτη, ώστε να μας μένουν πολλά αινίγματα και απορίες. Τότε όμως θα βλέπουμε πρόσωπο με πρόσωπο. Τώρα γνωρίζω μόνον ένα μέρος της αλήθειας, τότε όμως θα έχω τέλεια γνώση όσο τέλεια είναι και η γνώση του Θεού για εμένα
Τώρα δε μένουν η πίστη, η ελπίδα και η αγάπη, αυτά τα τρία.
Μεγαλύτερη όμως από αυτά είναι η Αγάπη.

Κύριε Νίκο Αγιο ¨Ορος αν συμφωνείται κι εσείς να καρφωθεί αυτό πάνω στην είσοδο μόλις μας ανοίγει να μπούμε μέσα και να μην φύγει από εκεί πότε;;;; Θα μας θυμίζει αν έχουμε αγάπη και πως μιαζει…. Θα το πω και ας το πιω…. Το μόνο που δεν βλέπω καλά εδώ μέσα είναι η αγάπη
Και αν δεν υπαχι αγάπη σου κόβετε η επιθυμία να γραψεις
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από smarti »

Καλημερα!

Κυριε Χαρη, νομιζω παντου υπαρχει αγαπη, και σε αυτο το φορουμ ενα παραπανω...απλως ειμαστε ολοι διαφορετικοι μεταξυ μας και εχουμε διαφορετικο χαρακτηρα και τροπο εκφρασης. Αλλα αυτο μην σας προβληματιζει , ειμαστε και ελευθεροι ανθρωποι να εκφραζομαστε μεσα στα επιτρεπτα ορια. Αλλα ολοι μας εχουμε αγαπη.
Πολυ ωραιο το κειμενο αυτο για την αγαπη.....ξυπνωντας καθε μερα και διαβαζοντας το , ισως μας φωτιζει να φερομαστε και οπως πρεπει σε ολους τους ανθρωπους και να τους σεβομαστε και να τους αγαπαμε......!
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ....Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ. ΑΣ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ. :8 :8 :8
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Σμαρω καλά το λες. Ο κάθε ένας αγαπάει με τον τρόπο του.... Έχει ως μέτρο ρύθμισης το πιο πάνω Για τον Ύμνο μiλαω Εγώ αλλιώς ξέρω την αγάπη ασχέτως κατά πόσο θα μπορέσω να το φτάσω Ο κάθε ένας με τον τρόπο του κάνει πολλά
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από dora gian »

ΣΩΜΦΩΝΩ μολις εγραψα αλλου για αυτο .ΑΓΑΠΗ
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Κύριε Χάρη το κείμενο που παραθέτετε είναι πάρα πολύ ωραίο - εμένα όμως με κάνει να σκέφτομαι κάτι που έχει να κάνει με μας τους ανθρώπους -

Μια ελληνική ρήση λέει ...... όπου βλέπεις πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι

έτσι λοιπόν με παραξενεύει όταν ακούω ανθρώπους που συνέχεια έχουν μια αγαπολογία μέσα τους σε υπερβολικό βαθμό και τα πάντα τα αναγάγουν σ'αυτή την αγαπολογία........

αρχίζω και έχω ερωτηματικά............
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από dora gian »

Eαν μιλαμε για χριστιανικη αγαπη και οχι για ερωτικη, φιλικη , αδελφικη, γονεικη, δεν νομιζω οτι χωρανε καχυποψιες αλλωστε ολοι οι αγιοι γεροντες ειχαν απειρη αγαπη και οχι καχυποψια ειναι σαν μικρα παιδια για αυτο το λογο βλεπουν την παναγια και συνομιλουν με τους αγιους. αυτη την αγαπη πρεπει να εχουμε αν λεγομαστε χριστιανοι και σ αυτη πρεπει να φτασουμε
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Δεν είμαι σε θέση να κάνω σύγκριση με τους γέροντες και ούτε θα το έκανα ποτέ!!!!

εξάλλου δε νομίζω ότι βγαίνει και κάτι τέτοιο απο το γραπτό μου.

Δε μιλώ για αυτή την αγάπη, μιλώ για τη λέξη αγάπη, που έχουμε εμείς οι άνθρωποι ή ορισμένοι τουλάχιστον στο στόμα μας συνέχεια .

Δε σου έχει τύχει να ακούς μια συζήτηση και η απάντηση να είναι πάντα μια αναγωγή στην αγάπη;

Μήπως πρέπει να εννοούμε αυτή τη λέξη και όχι να την έχουμε απλά και μόνο συνέχεια στο στόμα μας ;

απλά και μόνο ένας προβληματιμός τίποτα παραπάνω
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από dora gian »

Ναι και βεβαια υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι ,πολλοι μαλιστα ,αυτο που με εχει απογοητευση ειναι ακριβως η εγωιστικη αγαπη του κοσμου ,ο καθενας για τον ευατο του και οχι για τον πλησιον ,εαν η χριστινικη αγαπη γινοταν συνταγμα του κρατους θα ζουσαμε εναν επειγιο παραδεισο και τ μυνημα του χριστου μετα απο 2000 ισως να γινοταν πραγματικοτητα. Ε :roll:
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Ακριβώς έτσι το θεωρώ - ακούμε με μεγάλη ευκολία αυτή τη λέξη "Αγάπη "
αλλά το εννοούμε;
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: O YMNOΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Δημοσίευση από dora gian »

ΟΧΙ η αγαπη που λεμε οτι εχουμε η αισθανομαστε ακομα και για τον συζυγο η ειναι εγωιστικη .Αγαπη ειναι αυτο που εγαψε καπου η ΣΜΑΡΙ , ηιστορια αυτης της γυναικας ειναι η ΘΥΣΙΑ που εκανε ινιδιοτελως ,αυτη ειναι ΑΓΑΠΗ λιγοι μπορουν να την κατακτησουν και ειμαστε εδω σ αυτον τον κοσμο για να μαθουμε και να φτασουμε στα μετρα αυτα με τη βοηθεια του θεου ,γιατι μονοι μας τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε. Μακαρι να μας φωτιζει ο θεος οχι μονο σημερα αλλα καθε μερα . :roll:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”