Έχει συμβεί και σε εσάς;

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από petrosathonas »

Δηλαδή δεν σέβεται την ελευθερία του ανθρώπου?
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

δε νομιζω οτι προκειται για κατι τετοιο. απλως οταν εισαι ακομα πολυ ανωριμος και νομιζεις οτι ολοι και ολα ειναι καλα γυρω σου σε προστατευει. οταν πλεον ξερεις που ειναι το καλο και που το κακο σε αφηνει να διαλεξεις. ειναι οπως ενα παιδι που του κρατας το χερι για να μην πεσει, δε θα το κρατας ομως για παντα καποια στιγμη θα πρεπει να μπορει να βαδιζει μονο του. μπορει να σου δωσει μια ευκαιρια αλλα δε θα το κανει αιωνιως!
ισως παλι να μην ειναι μονο ο αγγελος αλλα και προσευχες των δικων μας που μας προστατευουν.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από petrosathonas »

ψυχουλα έγραψε: ισως παλι να μην ειναι μονο ο αγγελος αλλα και προσευχες των δικων μας που μας προστατευουν.
Προσωπικά το έχω ζήσει και το πιστεύω αυτό που λες.

Αλλά και οι προσευχές του πνευματικού μας.
Και όλων των αγίων πατέρων.

Και πιο πολύ της Παναγίας μας.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από Teri »

petrosathonas έγραψε:Δηλαδή δεν σέβεται την ελευθερία του ανθρώπου?
ψυχουλα έγραψε:δε νομιζω οτι προκειται για κατι τετοιο. απλως οταν εισαι ακομα πολυ ανωριμος και νομιζεις οτι ολοι και ολα ειναι καλα γυρω σου σε προστατευει. οταν πλεον ξερεις που ειναι το καλο και που το κακο σε αφηνει να διαλεξεις. ειναι οπως ενα παιδι που του κρατας το χερι για να μην πεσει, δε θα το κρατας ομως για παντα καποια στιγμη θα πρεπει να μπορει να βαδιζει μονο του. μπορει να σου δωσει μια ευκαιρια αλλα δε θα το κανει αιωνιως!
ισως παλι να μην ειναι μονο ο αγγελος αλλα και προσευχες των δικων μας που μας προστατευουν.

Αυτό πιστεύω κι εγώ! Η ελευθερία και ο σεβασμός της αναφέρονται σε ώριμους και κατασταλαγμένους ανθρώπους! Ας μην ξεχνάμε ότι το φύλακα άγγελο τον στέλνει ο Χριστός άρα, διέπεται από απεριόριστη αγάπη προς το πλάσμα που προστατεύει!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από filotas »

Έχω τη συνεχή αίσθηση ότι, αν κάθε φορά υφιστάμεθα τις συνέπειες των πράξεών μας η γη δεν θα είχε ούτε τους μισούς κατοίκους, απ' όσους έχει σήμερα. Ο Θεός πάντα μας προστατεύει, ακόμη και από τις συνέπειες των πράξεών μας και επιτρέπει να τις υποστούμε μόνο, όταν αυτό είναι για το συμφέρον της ψυχής μας.
Άβαταρ μέλους
xdoum
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2008 7:09 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από xdoum »

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΕΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ Η ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ. ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΣ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ.
(Α)ΧΡΗΣΤΟΣ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από petrosathonas »

petrosathonas έγραψε:.................
Τι εννοείς όμως "να θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου δε με άφηνε"?
Νομίζω όχι συνειδητά το κακό. Έτσι δεν είναι?
ψυχουλα έγραψε:.......
οταν εισαι ακομα πολυ ανωριμος και νομιζεις οτι ολοι και ολα ειναι καλα γυρω σου σε προστατευει. οταν πλεον ξερεις που ειναι το καλο και που το κακο σε αφηνει να διαλεξεις. ειναι οπως ενα παιδι που του κρατας το χερι για να μην πεσει, δε θα το κρατας ομως για παντα καποια στιγμη θα πρεπει να μπορει να βαδιζει μονο του. μπορει να σου δωσει μια ευκαιρια αλλα δε θα το κανει αιωνιως!
.........
:25 :25 :25 :25 :25
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από NIKI »

Aγαπημένα μου αδέλφια.Θέλω να σας ευχηθώ πρώτα απο όλα Καλο και Ευλογημένο το 2009.

Εγώ πάντα ενοιωθα σε ολα τα στάδια της ζωής μου οτι υπηρχε-υπάρχει και μέχρι να ζώ θα υπάρχει ο φύλακας αγγελος μου γιατι ποτε μα ποτε οταν λυγιζα δεν με αφηνε να πέσω.Παντα με αρπαζε με τα ομορφα-μεγάλα φτερά του και δεν με αφηνε να λυγίσω.Το πιστεύω πολυ βαθια στην καρδια μου οτι πάντα με προστατευε με προστατευει και θα με προστατευει μεχρι το τέλος της ζωής μου.
Ευχαριστω το Θεο που μας στέλλει τους φυλακες αγγελους μας να προλαβαινουν καποια κακα που θα μας συμβουν και ακομα που δεν τα αφηνουν να συμβουν.Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από dionysisgr »

panos0, για συγκεντρωσου λιγο, γιατι το ποστ που εγραψες, μαλλον ο αλλος που ειναι εξ'αριστερων σου.. στο υπαγορευσε, εαν δεν στο εγραψε κιολας, ο ιδιος.. :twisted:
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από eleimon »

Φυσικα κι εχει συμβει και σε μενα,οπως πιστευω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος που στα χρονια της εφηβειας του να σκεφτεται τι κανει και που παει,κι οχι μονο σ εκεινα τα χρονια που τα μυαλα ειναι πανω απ το κεφαλι,αλλα και οταν εισαι εκτος Θεου και στα υπολοιπα χρονια της ζωης σου.
Εσυ τον απαρνιεσαι,κανεις οτι ειναι αντιθετο με το θελημα Του,κι Εκεινος εκει,βραχος ακλονητος ο αγγελος φυλακας,να σε προσεχει,και να περιμενει να του δωσεις το πρασινο φως να μπει ο Θεος στη καρδια σου.
Οτι εκανα στο παρελθον,τρεμω μη το κανουν τα παιδια μου,μερα νυχτα τα εναποθετω στα χερια της Παναγιας,να τα φωτιζει να μη κανουν τα ιδια λαθη με μενα και να μη χασουν ποτε το δρομο του Θεου.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”