ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ για 1500 χρόνια διαβάζετε το ίδιο ευαγγέλιο;;

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ για 1500 χρόνια διαβάζετε το ίδιο ευαγγέλιο;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ 1500 ΧΡΌΝΙΑ διαβάζεται το ίδιο Ευαγγέλιο;;;; 57-Περικοπαί του Ευαγγελίου
Η κατά την Θ. Λατρείαν ανάγνωσης της Αγίας Γραφής εγίνετο συνεχής τουλάχιστον μέχρι της -¨Ε-εκατοντερίδος από την Παλαιά γραφή και την νέα Γραφή, Η συνέχεια της ανάγνωσης γινόταν από εκεί που σταμάτησαν την προηγούμενη φορά.
. Αλλ’ υπήρχε συνήθεια κατά την Κυριακή των Βαΐων, την Μ. Παρασκευήν και την διακονήσιμον εβδομάδα να ανγινώσκωσι τα σχετικά τμήματα των Ευαγγελίων.
Η συνήθεια αυτή επεξετάθη και εις τας άλας Κυριακάς και εορτάς και ούτω προέκυψεν η κατά περικοπάς ανάγνωσης της Αγίας Γραφής, των οποίων η μιά δεν είναι συνέχεια της άλλης.
Ο Ευθάλιος, ζήσας μέσα της ΄Δ-εκατοντερίδος, ως φαίνεται, εν Συρία, κατήρτισε σειράν πενήντα επτά (57)περικοπών. Από τον έκτο αιώνα σταμάτησαν και οι περικοπές της
Παλαιάς Γραφής, και συνεχίστηκε μέχρι και σήμερα μόνον η ανάγνωσης των περικοπών Ευαγγελίου και Απόστολος Δηλαδή για -1500 χρόνια να διαβάζονται κατά τον ίδιο τρόπο χωρίς παραλλαγές.
¨Έχουν μόνον προστεθεί κάποια καινούρια στις ορισμένες γιορτές, χωρίς να επηρεάσουν τις -57-περικοπές Δηλαδή για -1500-χρόνια ακούμε το ίδιο Ευαγγέλιο και τον ίδιο
Απόστολο κατά την ίδια χρονικός Κυριακή την καθιερωμένη ξεκινώντας από τον Σεπτέμβριο που θεωρείται ο πρώτος μήνας εκκλησιαστικός του χρόνου.
Για ποιο κατανοητο αν σήμερα εχουμε την δέκατη εβδομάδα πάντα ως αρωή τον Σμπτέμβριο για 1500-χρόνια την δεκάτη εβδομάδα του έτους είναι το ίδιο Ευαγγέλιοτο ίδιο αν είναι 25η ¨Η όποια άλλη
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Για 1500 χρόνια διαβάζετε το ιδιο ευαγγελιο;;

Δημοσίευση από koga »

Καλημερα εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο παραπανω ετσι νομιζω.Μπορει να κανω και λαθος αλλα στις κατακομβες τι διαβαζανε?
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Για 1500 χρόνια διαβάζετε το ιδιο ευαγγελιο;;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Harrys1934 γραφεις..

"Αλλ’ υπήρχε συνήθεια κατά την Κυριακή των Βαΐων, την Μ. Παρασκευήν και την διακονήσιμον εβδομάδα να ανγινώσκωσι τα σχετικά τμήματα των Ευαγγελίων."

...

Mηπως εδω αγαπητε αδελφε Harrys1934 ηθελες να γραψεις: διακαινισιμο εβδομαδα, εννοωντας την επομενη εβδομαδα μετα την Μεγαλη;

Με αγαπη δε διορθωνω για να μην δημιουργουνται παρερμηνειες σε αυτους που σε διαβαζουν.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Για 1500 χρόνια διαβάζετε το ιδιο ευαγγελιο;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Ναι Διονύση έχεις δίκιο αν και τυχάνω και λίγο αγράμματος και λίγο από όλλα ευχαριστώ
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Για 1500 χρόνια διαβάζετε το ιδιο ευαγγελιο;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

koga έγραψε:Καλημερα εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο παραπανω ετσι νομιζω.Μπορει να κανω και λαθος αλλα στις κατακομβες τι διαβαζανε?

Αρχικά έχουμε το Ευαγγέλιο να διαβάζεται από τους Πάπυρους, και ακόμη δεν έχει μπει η τάξη και οι κανόνες της Εκκλησίας. Η Εκκλησία βρίσκεται ακόμη στην νηπιακή ηλικία της Αυτά είναι από την Εκκλησιαστική Ιστορία που κάτι ξέρει και γράφει Μα και πρακτικά αν κοιτάξεις τις διάφορες αλλαγές που έχει κάνει η Θ Λειτουργία θα μάθεις και από κει την αλήθεια. Στην αρχή για να αρχίσει η Θ. Λειτουργία ο Δεσπότης ντυνόταν από την είσοδο της Εκκλησίας στο εικονοστάσι και κρατώντας το Ευαγγέλιο μαζί με τον λαό έμπαινε μέσα στην Εκκλησία
Στις κατακόμβες μας δείχνει ότι από τα πρώτα χρόνια ήταν το Ευαγγέλιο γνωστό στον κόσμο
Για τους παπύρους θα γράψω μια άλλη φορά για την μακρά ιστορία της Εκκλησίας μας
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Για 1500 χρόνια διαβάζετε το ιδιο ευαγγελιο;;

Δημοσίευση από koga »

Σε διορθωσα οχι γιατι εισαι αγραμματος αλλα δειχνουν τα γραπτα σου απλα δεν σε διορθωνω δεν εχω το δικαιωμα απλα δημιουργουντε εντυπωσεις εξυπνε εσυ(εγω).Τωρα για το ποιος ειναι αγραμματος αστο καλυτερα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”