Θαύμα του Οσιομάρτυρος Γεδεών σε μοναχό της Ι.Μ.Καρακάλλου

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Θαύμα του Οσιομάρτυρος Γεδεών σε μοναχό της Ι.Μ.Καρακάλλου

Δημοσίευση από efthumhs »

Εικόνα

Ο Άγιος Οσιομάρτυς Γεδεών ο Καρακαλληνός και Πολιούχος Τυρνάβου (+30 Δεκεμβρίου)

"...Αλλά και για τον Καρακαλληνό Άγιο τους ,τον Οσιομάρτυρα Γεδεών πόσα δεν έχουν να σου πουν…Αυτός βοηθά ιδιαιτέρως όσους πάσχουν από πόνους στα άκρα ,μιας και τα δικά του τα κοψαν με τσεκούρι οι Τούρκοι όταν εκείνος προσδοκώντας το μαρτύριο ομολογούσε την μόνη αληθινή πίστη …Το θαύμα που μας διηγήθηκε ο Μοναχός Α. ήταν τόσο συγκινητικό …-Υπήρξε μια επόχή που δεν μπορούσα όχι μόνο να γονατίσω και να κάνω τον κανόνα μου αλλά ούτε και να σταθώ όρθιος από φριχτούς πόνους στα πόδια ….ο Γέροντας κάποια στιγμή που με είδε με λυπήθηκε και μου είπε να πάω να τον δω …τότε μου διάβασε μια ευχούλα και μου είπε να σταυρώσω τα πόδια μου με λαδάκι από το καντηλάκι του Αγίου …Θυμάμαι ακριβώς το πώς ένιωσα ,μα δεν μπορώ να σας το περιγράψω ακριβώς …σαν κάτι να μου γέμισε με θερμότητα τα πόδια …έκλαιγα σαν μικρό παιδί και ευχαριστούσα τον Άγιο …οι πόνοι κόπηκαν μαχαίρι μας είπε κάνοντας ταυτόχρονα χαρακτηριστικές επιδέξιες κινήσεις με τα πόδια του ,για να μας επιβεβαιώσει το θαύμα που του έγινε …κοιτάχτε με !! μας έλεγε ..ούτε να σταθώ δεν μπορούσα όχι να κάνω τέτοια πράγματα…Δόξα σοι ο Θεός !! Καταλάβαμε τότε γιατί συναντήσαμε τόσους αδερφούς μας με έντονα κινητικά προβλήματα στην Μονή …είχαν έρθει και για τον Άγιο Γεδεών …."

Απο τις αφηγήσεις για το Άγιο Όρος viewtopic.php?f=5&t=14090 και εδώ (όλα τα μέρη, δέκα τον αριθμό, των διηγήσεων): http://sotiriapsixis.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Θαύμα του Οσιομάρτυρος Γεδεών σε μοναχό της Ι.Μ.Καρακάλλ

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Δόξα τω Θεώ , Πάντων Ένεκεν.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”